Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Zmena sa dá dosiahnuť len spoločným postupom strán Smer – SD a Hlas – sociálna demokracia – Vladimír Dobrovič

Parlamentné voľby rozhodli o porážke Smeru – SD, ale aj o zastavení sociálneho smerovania Slovenska, aspoň do najbližších volieb do NR SR

Je nepredstaviteľné predpokladať, že súčasní koaliční poslanci vládnych strán, ktorí nemajú garantované nadštandardne platené poslanecké „miestečko“, by podporili skrátenie volebného obdobia. A neurobia tak ani v prípade, že v právoplatnom referende opozičnú iniciatívu podporia občania.

 

Aj napriek tomu, že Smer – SD v závere svojho takmer 12-ročného vládnutia (na 2 roky prerušeného pravicou vládou Ivety Radičovej, ktorá natoľko pohorela, že Smer – SD vyhral nasledujúce voľby impozantným spôsobom) aj zásluhou koaličnej SNS prijal významné zákony v sociálnej oblasti. Keďže bolo zrejmé, že išlo v nich najmä o ovplyvnenie voličov tesne pred voľbami, ich pozitívny vplyv na sociálne zabezpečenie nakoniec voliči neocenili. Treba však pripomenúť, že dôležitú úlohu pritom zohrali aj média, ktoré na Slovensku už tradične podporujú viacmennej pravicové strany, vrátane verejnoprávnych médií. Teda aj tí, ktorých po celú dobu vládnutia mal pod gesciou Smer – SD. Voľby v plnej nahote odhalili zle nastavenú mediálnu politiku tejto strany, ktorá namiesto obsadenia verejnoprávnych médií redaktormi prezentujúcich pravdivý obraz o skutočnom fungovaní nechali naďalej pôsobiť redaktorov dosadených ešte vládami Mikuláša Dzurindu a Ivety Radičovej.

 

Na radosť víťazných strán, po volebnom neúspechu Smeru – SD Roberta Fica došlo k štiepeniu tohto dovtedy najsilnejšieho politického subjektu na Slovensku. V súčasnosti tak ľavicovú politiku v NR SR prezentujú spoločne so stranou Hlas – SD, na čele s Petrom Pellegrinim. Táto nová strana podľa prieskumov zvoliteľnosti do parlamentu si od začiatku získala až nadštandardnú dôveru potenciálnych voličov. Ani v prípade predčasných parlamentných volieb by im to však so Smerom – SD ešte na zostavenie vlády nestačilo. Ukazuje sa však, že tak ako v minulosti vláda Ivety Radičovej aj súčasná vláda Igora Matoviča sklamala svojich voličov. Neplní svoje volebné sľuby. A kroky predchádzajúcej vlády, ktoré kritizovala z opozičných lavíc v predchádzajúcom volebnom období ešte „vylepšila“. Najmä preto stráca podporu sklamaných občanov, ktorí jej dali výraznú dôveru.

 

S ohľadom na výsledky súčasných výskumov volebných preferencií je opozíciou očakávaná povolebná zmena politickej situácie na Slovensku veľmi neistá, aj napriek evidentnej nespokojnosti s touto vládou. Žolíkom na zmenu by mohol byť vznik novej strany orientovanej od stredu doľava, samozrejme, s politikmi dôveryhodnými pre našich občanov. V zápase o získanie dôvery občanov bude pre ľavicové opozičné strany veľmi dôležité, aby čo najrýchlejšie zabudli na existujúce malé, nepodstatné rozdiely v metódach prístupu k realizácii svojich programov. Tie sú vlastne takmer totožné. V záujme dosiahnutia konečného cieľa, presadenia sociálnych programov musia   prestať na seba útočiť a do budúcna hľadať aj potenciálnych spojencov. Keďže novinárska obec im nežičí (spôsobili si to sami) mali by, tak ako to robia v súčasnosti, naďalej intenzívne využívať tlačové besedy na informáciu občanov a prezentáciu svojich názorov a postojov k riešeným problémov, ktoré sú v záujme všetkých občanov. Len tak môžu prispieť k zmene súčasného politického smerovania na Slovensku.