Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZELENÝ TRÓJSKY KÔŇ – Štefan Nižňanský

Nikdy som Volodymyra Zelenského nepočul vyzývať pápeža Františka, amerického prezidenta Joe Bidena,  generálneho sekretára NATO Jensa Stoltenberga, či šéfku Európskej komisie Ursulu von den Leyenovú, no už vonkoncom nie Vladimíra Putina, k mierovým rokovaniam. Skutočným cieľom vojny je mier“, tvrdil čínsky vojenský stratég Sun Tzu ešte 500 rokov pred našim letopočtom. Veď ak by ukrajinský prezident chcel chrániť a zachrániť životy obyvateľov jehoUkrajiny, bola by to najkratšia i úspešná misia. On však cestuje po celom svete, po všetkých sociálnych sieťach, dištančne aj do mnohých západných parlamentov. Aby zháňal zbrane a peniaze. To predovšetkým. Až potom vypytuje politickú podporu. Nikdy nie humanitárnu pomoc. S tou ráta automaticky. Je to celé obrátené naruby. Prezident Ukrajiny sa nikdy nechopil zbrane, no ani nikdy úctivo neprosil. On požaduje, vyžaduje, prikazuje a vydiera. A to iba a len preto, že sa dobrovoľne stal sluhom. Nie tým filmovým „Sluhom národa“v hereckej roli – v roku 2018 pred svojim triumfálnym nástupom do politickej funkcie. Stal sa a dnes je sluhom veľmocí a zbrojárskych monopolov. Práve ich predstavitelia  mu nasľubovali hory-doly a on teraz práve preto chodí kade-tade. Len im to pripomínal. Je zlým svedomím a nočnou morou západných politikov, ktorí ho naviedli na dobrodružstvo veľkej provokácie. Stal sa užitočným idiotom a poslúžil pre jeden jediný cieľ...

 

Stupňovanie zbrojenia

Neprekvapuje preto, že v polovici júla 2023 sme začuli : „Ukrajina nebude ani len zvažovať rokovania s Moskvou, kým ruskí vojaci neodídu z jej územia.“ Uviedol to pre agentúru AFP (po začiatku ukrajinskej protiofenzívy so zbraňami NATO) šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Sebavedomie Ukrajincom vzrástlo po tom, čo im k okrúhlym 500 dňom vzdorovanie ruskej špeciálnej operácii takmer 50 štátov sveta dodalo tisíce nákladných vozidiel i džípov, 1550 obrnených transportérov, 230 tankov, tisíce kanónov, raketometov, komponentov protivzdušnej obrany, stoviek vrtuľníkov, desiatky nadzvukových stíhačiek a obrovské množstvo munície. Britská vláda sa rozhodla dodať Kyjevu rakety s dlhým doletom „Storm Shadow“ a USA už dokonca dodali aj kazetovú muníciu. Pochválil sa tým v médiách generál Douglas Sims, veliteľ operácií na generálnom štábe americkej armády. Jednoducho preto kyjevský establishment nemôže inak. Lebo celková suma vojenskej, finančnej a humanitárnej pomoci poskytnutej Ukrajine od vypuknutia invázie dosiahla (podľa servera BBC News) takmer 170 miliárd eur. Členské krajiny EÚ poskytli Volodymyrovi Zelenskému skoro 62 miliárd eur, pomoc od USA dosiahla 71 miliárd eur. Veru, veru, to je dosť peňazí na predlžovanie vojnovej agónie Ukrajincov, na dôležité a cielené oslabovanie Ruska v zástupnej vojny Západu proti Putinovi, dosť na osobné obohatenie Zelenského, jeho rodičov, najbližších verných. Ale tiež postačujúce na objemnú spreneveru. Americký investigatívny novinár Seymour Hersh, ocenený Pulitzerovou cenou, poukázal na spreneveru americkej pomoci vo výške „len“ 400 miliónov dolárov! CIA následne potvrdila, že o korupčných aktivitách ukrajinských prominentov vie a že túto ich „zlatú baňu“ pri vojenských nákupoch, kšeftoch s ruskou ropou a plynom i pri obstarávaní potravín sleduje. Ako inak, veď „Veľký brat“ dovidí na všetkých a na všetko!

 

Pred kozmickými, pozemné hviezdne vojny

Celý svet však vidí a sleduje v priamom prenose  mimoriadne prečudesnú „vojnu“. Zatiaľ, čo na bojiskách umierajú státisíce ukrajinských, desaťtisíce ruských vojakov a tisíce zahraničných žoldnierov, zatiaľ čo vojenský konflikt privodil smrť vyše 9 000 obyvateľom, vrátane 500 detí a spôsobil zranenia  ďalším viac ako 15-tim tisíckam civilistov, vyvolal útek 14 miliónov obyvateľov Ukrajiny, zaniká rozsiahla infraštruktúra „štátu na okraji“,  Kyjev sa stal celosvetovým centrom. Čo pre moslima znamená púť do Mekky, cestovanie do Kyjeva (za Zelenským) stalo sa pre figúrky EÚ a NATO v podivuhodnej tragikomédii tretieho tisícročia. Všetko len preto, aby si so zeleným mužíčkom urobili selfíčko... Nielenže tam tajne pricestoval šéf americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns, či šéf Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg. Na kyjevskom námestí Nezávislosti sa postupne poprechádzali prezidenti Joe Biden, Emanuel Macron, prezidenti: Poľska, Litvy, Lotyšska, Estónska, Fínska, no tiež juhokórejský Yoon Sok-yeol, nemecký Frank-Walter Steinmeier, český Petr Pavel, juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa... Ale tiež desiatky premiérov,  medzi ktorými nemohol chýbať britský Boris Johnson, španielský Pedro Sánchez čijaponský Fumio Kišida.

Ktorýsi z veršotepcov v prečudesnom americkom „Inštitúte pre štúdium vojny“ kdesi v archíve natrafil (či si len spomenul?) na „vojnové kmotry“, na ich význam i zmysel pre obrancov Verdunu počas 1.svetovej vojne. K promenáde do Kyjeva i na sociálne siete sa preto vlakom prikmotrili  aj Ursula von den Leyenová, Zuzana Čaputová, maďarská prezidentka Katalin Nováková, talianska premiérka Giorgia Meloniová i americká ministerka financií Janet Yellenová. Pritom niektorý z klasikov vyslovil myšlienku, že: „Ak by svetu vládli ženy, všade by bol mier“... Naivná, romantická predstava. Tieto Amazonky nemávajú olivovou ratolesťou, v skutočnosti prišli intrigovať,  Zelenského utešiť, vyobjímať a povzbudiť v samovražednej roli. Nuž, taký je osud každého užitočného idiota. Poslúži a vzápätí doslúži.

 

Nobelova cena mieru za vojnu?

Marcel Proust napísal, že „Čas, ktorý mení ľudí, nemení obraz, ktorý o nich máme.“

Samotný Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj prešiel zaujímavým vývojom i premenou. Šoubiznis, bohatstvo, politika, alkohol i drogy zanechajú stopy na každom. On dobre vie ako skončí, čo ho čaká... No zmyslel si (beťár jeden!), že svoje zelené triko len tak (v tomto drahom bazáre) lacno nepredá... A ako sa v rozprávke vajce vybralo na vandrovku, ukrajinský prezident si v lete 2023 zorganizoval celoeurópske turné. Veď má za čo cestovať, nie?!  Stretol sa s pápežom Františkom, s francúzskym prezidentom Macronom, s kráľom Veľkej Británie Karolom III., dokonca i s tureckým prezidentom Erdoganom. Tak, ako si tento zabávač ešte v hereckom povolaní vysnil rolu hlavy štátu, zatúžil teraz (podľa mňa) po Nobelovej cene mieru. Je to jedna z piatich najprestížnejších Nobelových cien. Udeľuje sa osobe alebo organizácii , ktorá podľa Nobelovho závetu „urobí väčšinu práce pre priateľstvo medzi národmi, pre zrušenie alebo redukciu stálych vojsk a pre vytváranie a podporu mierových kongresov". No súčasne je táto Nobelova cena mieru nepochybne najkontroverznejšia z rodiny Nobelových cien. Okolo jej udeľovania od roku 1901 sa často rozpútavali búrlivé debaty. Okrem sporov o zásluhy nominovaných a ocenených osobností, ktoré sú bežné pri všetkých ostatných cenách, tu sa vyskytlo niekoľko prípadov, keď ocenenie zopár konkrétnych osôb alebo organizácií vyvolalo morálne pobúrenie v širšej verejnosti. Podľa dostupných zdrojov, vari najväčší rozruch vypukol v roku 1994 - po ocenení palestínskeho politika (mnohými za teroristického vodcu považovaného) - Jásira Arafata. Na protest proti tomu vtedy odstúpila celá tretina členov výboru, ktorý ceny udeľuje. Pri dnešnom masírovaní verejnosti médiami hlavného prúdu je početná časť svetoobčanov už na to mentálne spracovaná i pripravená.   

 

Mníchovská zrada - Vilniuský summit...

Diali a dejú sa veru v lete veci! Okrem neskrývaného posilňovania východného krídla NATO, presunu ďalších 3000 amerických vojakov z vojenských záloh na posilnenie misie Atlantic Resolve (Atlantické odhodlanie) do Nemecka, Poľska, Rumunska, Bulharska, Slovenska, Česka, Maďarska i Gruzínska, stupňoval sa i tlak na urýchlené prijatie Fínska a Švédska do Severoatlantickej aliancie. Fínsku sa to podarilo po roku. Vstup kráľovstva Tre kronur brzdia z 31 členských štátov posledné dva: Maďarsko s Tureckom. Tak ako biologické hodiny dokážu i niektoré panenské tridsiatničky zmeniť na nenásytné nymfomanky, atómové hodinky v čipe 45-ročného ukrajinského prezidenta odbíjajú o 5 minút 12 a zmenili ho na nenávistného vojnového maliara. Podľa mňa Zelenskyj nepochopil správne myšlienku zavraždeného amerického prezidenta John F. Kennedyho: „Čas musíme použiť ako nástroj, nie ako barlu.“ Už mu nestačili len peniaze a konvenčné zbrane. Po delách, húfniciach, transportéroch a tankoch bažil a volal po systémoch protivzdušnej obrany, po stíhačkách, dronoch, balistických raketách, kazetovej munícii... A horúčkovito sa pritom dožadoval okamžitého prijatia do NATO! Neváhal lobovať a ešte pred summitom NATO vo Vilniuse osobne obkrúžil celú Európu (prezident vojnou postihnutej krajiny!). Napriek tomu Ukrajina nedostala pozvánku na pripojenie ani časový plán prijatia do Severoatlantickej aliancie. Lebo Západ nechce vstúpiť priamo do vojny proti Rusku. Američanom vyhovuje chaos, aj čo najdlhší vojenský konflikt – pravda ďaleko od územia USA. Taký, ktorý však slúži na oživenie ekonomiky, na zvýšenie výroby zbraní, ich odbyt a na profit z protiruských sankcií. Volodymyr Zelenskyj musel prehltnúť horkú slinu. Síce ho lídri v litovskom hlavnom meste obkolesili, potľapkávali po ramenách a utešovali ako sirôtku z detského domova, stratenú a nájdenú v lese..., isto mu doteraz v ušiach znejú protichodné tvrdenia a rozhodnutia. „Počas vojny nemožno nikoho do aliancie prijať“, „možno ťa po skončení vojnového konfliktu prijmeme, no musíš najskôr splniť toto a toto...“ Zelenského čas sa kráti, preto opláca rovnakou mincou. Zrušil súd stíhajúci na Ukrajine neonacistov,  zdôraznil, že i parlamentné a prezidentské voľby teda môžu byť v jeho krajine až po skončení vojny... Sklamaný Zelenskyj tuší, že Ukrajina smeruje k neutralite, lebo Západ nepripustí nukleárnu katastrofu.

 

Porazený platí ...

Štáty porazené vo vojnách platili svojmu pokoriteľovi tribút. Najnovšie výskumy archeológov poukazujú na to, že povestného Trójskeho koňa považovali chrabrí obrancovia starobylej Tróje za tribút, ktorý im mykénski Gréci po márnom dobíjaní hradieb zanechali na opustenej pláži. Či už bol tribút ozajstným dreveným koňom (ako v Homérovom epose) alebo - podľa dnešných vedcov - vojenskou drevenou loďou s konskou hlavou na prove, jeho vtiahnutie cez mestskú bránu viedlo k dobitiu a vyplieneniu maloázijskej Tróje. Úskok a lesť Odysea viedli napokon po desiatich rokoch k víťazstvu Achájcov.       

Dnes je Trójskym koňom Ukrajina. Aby sklamaný a oklamaný Zelenskyj dostal cenu útechy, možno ho ešte predtým navrhnú na Nobelovu cenu mieru. Priznávam - čistá moja špekulácia. Zatiaľ. No vôbec si už ale netrúfam špekulovať o tom, ktorej strane tento Trójsky kôň prinesie porážku...?