Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Zaznela aj verejná otázka na prezidenta A. Kisku – Vladimír Mikunda

„Vy, ako hlavný veliteľ Armády SR ste pozvali iných vojakov aby velili armáde na území suverénneho a zvrchovaného štátu? Vy ste prisahali na upevňovanie suverenity SR? Máte istotu, že konáte v záujme vlastných občanov? Ak nie, musíte niesť, a budete za to niesť, zrejme i osobnú občiansku a politickú zodpovednosť.“

 Aj toto zaznelo z úst jedného rečníka na včerajšom (3. 12) protestnom zhromaždení proti cudzím vojenským základniam na Slovensku.

 

Naše dvanáste stretnutie sme však otvorili spomienkou na 72. výročie vytvorenia ilegálnej Slovenskej národnej rady ako jednotného centra protifašistického frontu na Slovensku. Jej program poznáme pod názvom Vianočná dohoda. 

 

Moderátor zdôraznil, že to bol dokument, ktorý spojil všetkých našich otcov a dedov v mene naplnenia spoločného cieľa, pretože išlo o zjednotenie ideových smerov, ktoré „zotrvali na zásadách protifašistickej demokracie a viedli dodnes aktívny odpor proti politickému, hospodárskemu a kultúrnemu znásilňovaniu slovenského ľudu a ktoré dnes reprezentujú skutočné zmýšľanie všetkých vrstiev slovenského ľudu“.

Takže o čom je táto citácia? O našich otcoch a dedoch? Vôbec nie! Je to opäť o nás a myslím, že nastal čas, aby sme si to konečne priznali. Navyše aj preto, že jedna časť Vianočnej dohody nie je dodnes naplnená!!!

Je to hlava II, čl. 5. , ktorá hovorí: „Myšlienku demokracie je treba preniesť a prehĺbiť i na pole hospodárske a sociálne tak, aby rozdelenie národného dôchodku medzi všetko obyvateľstvo bolo čo najrovnomernejšie a aby život každého občana bol ľudský a dôstojný.“

Čiže každému, kto bude napr. seniorom, a teda aj tým, ktorí porazili fašizmus a vybojovali nám slobodu, valorizovať dôchodky podľa inflácie, treba povedať – za toto naši otcovia a dedovia nebojovali. Oni si dali do programu iné – valorizovať dôchodky, určovať minimálnu mzdu a vôbec určovať cenu práce na základe vyprodukovaných hodnôt.

Moderátor tiež poukázal na hl. I, čl. 1 a preto si povedzme čo hovorí? Že je treba „jednotne a centrálne viesť boj slovenského národa za odstránenie nacisticko-nemeckého diktátu (dnes tu máme aký diktát???) vykonávaného domácimi uzurpátormi politickej moci.

 

Čo povedali rečníci?

Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti:

- Tieto naše zhromaždenia sú dnes potrebnejšie, ako kedykoľvek predtým. Veď pár týždňami slovenskí poslanci odhlasovali prítomnosť základne NATO vo Vajnoroch. Poslanci, ktorí hlasovali za túto základňu sú zradcovia Slovenska a zbabelci.

No týmto to nekončí, iba to začína. Onedlho bude ďalšia základňa na Slovensku, na východnom Slovensku. Americkí vojaci prídu do Prešova, akože cvičiť a dozerať nad našimi vojakmi pri obsluhe helikoptér, ktoré SR kupuje od USA.

Títo americkí vojaci opäť tam budú na neurčito, budú tam a odtiaľ ich už ťažko niekto dostane preč. Iba ak iným spôsobom!

 

- Naše zhromaždenia brzdia zaťahovanie Slovenska do špinavých hier, ktoré sa uskutočňujú od severnej Afriky až po východnú Ukrajinu.

 

- V Moskve zverejnili letecké snímky, ako Islamský štát už rok, dva tisíckami cisterien preváža ukradnutú ropu zo sýrskych nálezísk do Turecka. Za takéto peniaze potom IŠ kupuje zbrane, platí dobrovoľníkov, ktorí odrezávajú hlavy zajatcom.

USA tieto cisterny zo svojich družíc vidia. Ale sú ticho ako myš pod chrastou. Ak by nejaká forma porušovala sankcie proti Rusku, tak Američania ju nájdu aj na konci sveta. Ale peniaze, ktoré si takto „zarába“ Islamský štát, tie im nevadia.

Čiže muselo prísť Rusko, aby takéto získavanie peňazí odhalilo!

 

- USA uznávajú za svojho spojenca tzv. Sýrsku oslobodzovaciu armádu. Ale práve vojaci tejto armády pred približne týždňom strieľali do ruských pilotov, ktorí sa na padákoch zachraňovali z horiaceho lietadla a jedného z nich aj vo vzduchu zastrelili.

To je normálne vojnový zločin!

A opäť USA proti tomu nič nenamietajú, ba pravdepodobne na týchto pilotov strieľali z amerických zbraní.

Z tohto všetkého vidíte, že iba Rusko má silu, má odhodlanie, vôľu a odvahu postaviť sa proti gangstrom v medzinárodných vzťahoch.

 

- Musíme pokračovať v týchto našich zhromaždeniach. O mnohom čo sa tu hovorí, naše médiá mlčia. Preto budeme v týchto zhromaždeniach pokračovať aj na budúci rok.

 

Jalal Sulejman, podpredseda KSS:

- Pred mesiacom sme apelovali na poslancov vlády SR aby neodsúhlasili odobrenie vlády SR, ktorá na základe návrhu jastrabov z MO SR povolili jeden druh základní NATO na Slovensku.

Pomenovali sme si tu niektorých (ľavicových poslancov), v nádeji, že nás podporia. Žiaľ, zmýlili sme sa v nich. Zároveň však treba povedať, že v NR SR sa našli traja hrdinovia, ktorí tento návrh odmietli. Bez ohľadu na to, z akého dôvodu to urobili, ale v našich očiach sú hrdinovia!

 

- Žiaľ, nemáme dobré správy pre vás, že naši poslanci a táto vláda chápu, čo sa deje.

Aj zbabelosť z nevedomosti je zrada! A poslanci NR SR zradili tento národ.

Náš apel musí byť jasný. Nemôžeme dať hlas žiadnej strane, poslanci ktorej hlasovali na podporu cudzích základní na Slovensku.

 

- 5 rokov je vojna v Sýrii a stále ju falošne menujú ako občiansku vojnu. Dnes to už vie celý svet. V Sýrii nie je žiadna občianska vojna.

V poslednom období došlo k určitému spojeniu medzi transatlantickým fašizmom a náboženským fašizmom. Žiaľ, SR je súčasťou tej „aliancie zla“.

 

Branislav Fábry, vysokoškolský pedagóg, expert na medzinárodné právo:

- Stretli sme sa tu na to, aby sme spoločne reagovali na hrozby, ktoré vyplývajú zo slovenského členstva v NATO.

Médiá hovoria, že NATO znamená bezpečnosť SR a že ju zvyšuje. No opak je pravdou. Samotná utečenecká kríza dokazuje, že NATO nedokáže garantovať našu bezpečnosť a boli to práve členské štáty NATO, ktoré spôsobili zmar a vojnu v krajinách blízkeho východu, čoho výsledkom sú aj milióny utečencov, smerujúce do Európy.

Upozorňujeme aj na nové riziká. Pred desiatimi dňami bolo zostrelené ruské vojenské lietadlo tureckými vojenskými silami. Bola zostrelená očividne nad územím Sýrie, pretože aj to lietadlo dopadlo na územie Sýrie.

Predstavme si, žeby Rusko na toto reagovalo svojimi protiútokmi. Bol by to konflikt medzi Ruskom a Tureckom a Turecko je členským štátom NATO. Ako by asi reagovali naši politici? Na koho stranu by sa postavili? A proti komu by začali asi brojiť? Je zrejmé, že by vyzývali na podporu Turecka, na vojnu proti Rusku a tým pádom aj na vojnu proti tým, ktorí dnes bojujú s Islamským štátom. My by sme sa v takejto vojne stali nepriamymi spojencami Islamského štátu.

Sú toto hodnoty, ktoré nám sľubovali v čase keď sa SR dostala do severoatlantickej aliancie? Sú toto hodnoty, o ktorých nám hovorili pri vstupe do EÚ?

V žiadnom prípade!!!

 

- Musíme si uvedomiť, že NATO vedie konfrontačnú politiku nielen na Blízkom východe a v bývalom Sovietskom zväze, ale aj na území Číny, kde podporuje separatistov na Tajvane.

Na jednej strane kritizuje tzv. separatistické republiky v Donbase a na druhej strane podporuje separatistické tendencie na území Číny.

 

- Politika EÚ nie je ani spravodlivá a ani seriózna. EÚ má na svojom území problém s cudzou okupáciou. Časť územia členského štátu EÚ je okupovaná Tureckom, tým Tureckom, ktoré je členským štátom NATO.

Preto sa musíme pýtať. Koho vlastne chráni EÚ? A proti okupantovi nezavádza žiadne sankcie, ale naopak, zavádza sankcie voči krajinám, ktoré priamo členský štát EÚ neokupujú!!!

 

Juraj Jánošovský, Liga národnej a sociálnej záchrany:

- Život nie je len o plných misách, o krásnych darčekoch, ale je aj o občianskej a ľudskej zodpovednosti za osud svojej krajiny, za budúcnosť svojich detí.

Pretože už máme základňu NATO tu v Bratislave, rád by som položil otázku p. Kiskovi: „Vy, ako hlavný veliteľ Armády SR ste pozvali iných vojakov aby velili armáde na území suverénneho a zvrchovaného štátu? Vy ste prisahali na upevňovanie suverenity SR? Máte istotu, že konáte v záujme vlastných občanov? Ak nie, musíte niesť, a budete za to niesť, zrejme i osobnú občiansku a politickú zodpovednosť.“

 

Pavel Matejka, občiansky aktivista z ČR

- Včera sa pokúsili zvrhnúť pána prezidenta Zemana za vlastizradu. A pritom je to prvý priamo volený prezident ČR.

17. novembra sa nás na Klárove zišlo okolo 20 tisíc a žiadame vládu už len o jedno – o demisiu!

Hanbím sa za p. Hamáčka, ktorý podpísal pozývací list NATO k nám do Česka. Nemal na to žiadny mandát! Presne tak i pán Sobotka nemá mandát, aby vystupoval v záujme utečencov.

Stali sme sa protektorátnym štátom USA a EÚ.

 

Roman Ruhig, občiansky aktivista

- Dnes nám hrozí 3. sv. vojna. Prvá sa začala z ekonomickej krízy, druhá sa tiež začala z ekonomickej krízy a tretia svetová vojna...?

My tu nebudeme mať krízu pretože pošleme politikov, ktorí sú za to zodpovední, preč!

 

- Títo ľudia v NR SR sú zradcami. Zradcami vlastných občanov. Keď sme ich volili a oni prvýkrát vstúpili do NR SR, tak museli prisahať, že budú konať na prospech SR a na prospech občanov. Konajú tak? Nekonajú! Hanba im.

 

- Nechcem byť členom NATO keď budem bojovať proti tým, ktorí sa snažia chrániť mier. A dnes sú to Rusi, čo chránia mier!

NATO už nie je obranným paktom, je útočným paktom ktorí vozí násilie do celého sveta.

 

- Dnes nám Európska komisia chce zobrať zbrane, ktoré ľudia legálne vlastnia. A prečo? Aby sme sa tu nevedeli proti Američanom brániť!  Hanba im.

 

V ďalšom sa o slovo prihlásila Emília Blážová, členka politickej strany Odvaha, ktorá zarecitovala mimoriadne angažované verše.

Napríklad: ...je čas národ na odplatu, zobrať im čo nakradli,

                  preto mnohí slušní ľudia, jak žobráci dopadli...

 

                  ... je v nás veľká sila ducha, zlomiť sa nedáme

                  V jednote je sila, spolu tento ťažký boj vyhráme!

 

                  Nad Tatrou sa blýska, čo to nevidíte...

                  Srdce strachom stíska, či sa zobudíte?

 

Rudolf Briška

(Vlastní na oceľovej žrdi červenú príkazovú značku, na ktorej je nápis Stop NATO) a hovoril, že s ňou bude chodiť po Bratislave a že to už má odskúšané. Vodiči vraj na neho trúbili a gestami mu vyjadrovali podporu.

„No a predstavte si, že takto budem chodiť sedem dní...“, hovoril za stáleho potlesku publika.

 

Miroslav Sládek, český politik, republikán

 - Máte tu dnes teplo, ale dúfam že im spoločnými silami ešte poriadne podkúrime...

 

- Dámy a páni, pred našimi hranicami je obrovské nebezpečenstvo. Nielen to, že USA, vedené Barackom Husajnom Obamom..., vo vnútri máme piatu kolónu islamistov, z ktorých väčšina sú teroristi. A za hranicami máme milióny takých, ktorí by sem radi vpadli.

To sú milióny..., to je armáda..., armáda zložená z mladých mužov! Britská tajná služba po roku pochopila to, čo je u nás jasné každému dieťaťu na prvý pohľad. Títo mladí muži sem prišli dobývať! Neprišli sa sem vstrebať do našej spoločnosti! Neprišli prijať našu kultúru, neprišli prijať naše zvyklosti..., ale prišli dobývať a ničiť.

 

Zaznamenal V. Mikunda