Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Zavádzajúce predvolebné prieskumy – Jozef Kuchár

Priebeh a výsledky parlamentných volieb v Slovenskej republike 29. februára 2020 jednoznačne potvrdili, že na politickej, ekonomickej aj spoločenskej scéne až príliš dlho pretrvávala veľká nenávisť, zloba aj závisť.

 

K tejto zarmucujúcej situácii mierou vrchovatou prispeli aj prieskumy verejnej mienky a niektoré – priam zlovestné médiá. Živnou pôdou sa stali volebné preferencie jednotlivých strán a straničiek. Konečné výsledky sú v ostrom protiklade s rôznymi odhadmi a číslami. Mnohé patria do skupiny zavádzajúcich. Príkladov je vyše hlavy.

 

Boj o voliča sa začal už na sklonku minulého roku. Vtedy niektoré agentúry strane OĽaNO prisudzovali iba 5 %. Konečný výsledok predstavuje až o 20 % viac. Agentúra Focus tesne pred volebným moratóriom predpovedala koalícii PS/SPOLU na čele s Miroslavom Beblavým až 9,7 %. Lenže spomínaný politický turista očakával dokonca dvojciferné číslo. Práve jeho arogantnou činnosťou dve politické strany neprekročili prah parlamentu. Môžbyť, že k porážke Beblavého prispela prečudesná skupina kamarátov, ktorá si na určitý čas z rokovacej siene urobila nocľaháreň. Faktom však ostáva, že Focus sa opäť až príliš pomýlila a stala sa doslova agentúrou zavádzajúcou. Jednoznačne to potvrdzujú výsledky jej činnosti vo viacerých predchádzajúcich voľbách na miestnej, krajskej aj celoštátnej úrovni. V mnohých prípadoch preferencie strán boli až príliš vzdialené od reality...

 

Výraznú mediálnu podporu dostávala práve na základe viacerých prieskumov strana Za ľudí. Jej vedenie malo vysoké ambície. Šéf Andrej Kiska čakal dvojciferné číslo. Nakoniec s ťažkosťami zasadla do parlamentných lavíc s najnižším počtom – iba 12 poslancov. Práve oni sa dnes chcú dostať do centra pozornosti. Často akcentujú svoju vlastnú dôležitosť i nenahraditeľnosť, napriek tomu, že to nie je celkom pravda. Vláda by fungovala aj bez ich podpory. Na tento fakt by s pohľadom do budúcnosti nemali, najmä v terajších, mimoriadne ťažkých a zložitých časoch zabúdať.

 

O niečo lepšie dopadla SaS. „Odborníci“ jej síce predpovedali vyše 8 %, ale Sulíkovci sú pomerne spokojní. Veď majú 13 poslancov. Absencia objektívnosti viacerých prieskumov sa potvrdila aj v prípade strany Smer-SD. Niektorí jej namerali iba 14,9 %. Skutočnosť – 18,29%, čo znamená 38 poslancov.

 

Ani KDH neostalo mimo pozornosti rôznych prieskumov. Takmer všetky ju v rôznych číslach videli v Národnej rade Slovenskej republiky. Predpovede sa nenaplnili. Konečný výsledok 4,65 %. Predseda KDH Alojz Hlina si konečne uvedomil, že spoliehať sa na prieskumy a naklonené médiá je budovaním na piesku.

 

Osobitný príbeh napísala strana Dobrá voľba. Jej veľký šéf Tomáš Drucker „úspešný“ šéfpoštár a dvojnásobný minister sršal sebavedomím aj sebaoslavou. Najlepšie sa cítil na televíznej obrazovke. Prieskumy mal pomerne žičlivé a pochybnosti o úspechu ani len nepripúšťal. Vo finálovom súboji sa tešil, že prekročil 3 %, teda podmienku na zisk finančnej podpory od štátu.

 

Konečné výsledky volieb okrem iného potvrdili veľký debakel viacerých agentúr. Aj tentoraz sa viacnásobne pomýlili a vysoko prekročili štvorpercentnú prípustnú hranicu omylov. Bolo by správne a pre spoločnosť užitočné, keby konečne tento lukratívny priestor opustili.