Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZAUJALO NÁS – Vladimír Mezencev

AJ SANKCIE SA DAJÚ OBÍSŤ

Hospodárske a finančné sankcie voči Rusku v súvislosti s anexiou Krymu sa niektoré krajiny, pre ktoré sú záväzné, snažia obchádzať. Tak napríklad nemecká automobilka Daimler začala rokovať s ruskou stranou o výstavbe montážneho závodu na výrobu áut značky Mercedes-Benz. Počiatočné investície majú predstavovať 200 mil.eur a plánuje sa s montážou 30 000 áut ročne. Nie je to síce veľa, veď ročne sa vo svete vyrobí 1,8 mil. kusov mercedesov, ale toto má byť iba začiatok expanzie montáže a neskôr výroby áut tejto značky, tak obľúbenej medzi Rusmi. Značka VW má však už pred ňou náskok. V minulom roku napriek kríze sa v Rusku vyrobilo 100 000 volswagenov a v Rusku i SRN veria, že záujem o „ľudové vozidlá“ bude medzi Rusmi z roka na rok rásť. Obe strany veria, že v Rusku sa nemecké autá budú predovšetkým vyrábať a nie iba montovať. Takto sa legálne bude dať obísť všetky sankcie a zrušia sa zároveň všetky importné poplatky.

 

Svoju výrobu v Rusku rozširuje aj známy producent poľnohospodárskych strojov Claas. Ten má už síce továreň na výrobu poľnohospodárskej techniky v Krasnodare dlhší čas, ale teraz investuje 10 mil. eur do jej rozšírenia. Celkovo počet projektov, financovaných SRN v Rusku, vzrástol z 11 na 36.

 

ZÁHREB NIE JE BRATISLAVA

V našom hlavnom meste a na jeho okolí nie je ťažké si nájsť prácu a preto mnoho obyvateľov z ostatných regiónov sa sťahuje k Dunaju. Aj preto sa v Bratislave stavia toľko nových bytov, pričom tie sú niekedy až dvojnásobne drahšie než na iných miestach Slovenska. V súčasnosti sa v hlavnom meste predáva v priemere 400 nových bytov mesačne a samozrejme, pri takomto záujme rastú aj ceny bytov. Tak napríklad m2 v dvojizbovom byte stojí v súčasnosti v priemere 1263 eur, v januári bol lacnejší takmer o sto eur. Na prekvapenie v hlavnom meste Chorvátska – v Záhrebe sú ceny bytov v priemere o 10-30% lacnejšie než pred rokom 2008, kedy začala hospodárska a finančná kríza. Bratislava s okolím však patrí medzi najsilnejšie a najintenzívnejšie sa rozvíjajúce regióny v celej EÚ, čo sa o Záhrebe povedať nedá. Tam cena bytov stále stagnuje a ponuka výrazne prevyšuje dopyt...

 

ANI NEMCI SI NEVEDIA RADY

V SRN registrujú každé tri minúty vlámanie do bytu, alebo rodinného domu. Týmto problémom sa už neraz zaoberala aj ústredná vláda a napriek tomu nevie ako ho vyriešiť. Naopak, počet vlámaní z roka na rok stúpa. Minister vnútra žiada od kolegu ministra financií peniaze na 3 000 nových policajných miest, pomôcť vyriešiť problém by mohla aj tzv. Wachtpolizei, teda niečo na obdobu našej Pomocnej stráže Verejnej bezpečnosti /PS VB/ z čias minulého režimu. Títo „občianski aktivisti“ by mali absolvovať polročnú prípravu, dostať uniformu a mať právo kontrolovať podozrivých. To však odporuje Ústave SRN a okrem toho zainteresovaní si myslia, že do týchto pomocných jednotiek  pôjdu tí, ktorých z rôznych príčin neprijali za riadnych policajtov. Opoziční poslanci z radov SPD však tvrdia, že vláda je pri riešení tohto problému úplne bezmocná a teda neschopná ho riešiť.

 

Bandy, ktoré sa sústreďujú na bytové a domové krádeže, tvoria najmä kriminálnici zo strednej a východnej Európy ako aj občania Rumunska, Bulharska a krajín bývalej Juhoslávie.