Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Zaujalo nás – Vladimír Mezencev

ČO S VOLEBNÝMI PREFERENCIAMI?

Pred časom sa objavili výsledky prieskumu verejnej mienky, na základe ktorých by strana SMER-SD dostala približne 36% hlasov. Niektoré médiá už začali predpovedať pád najsilnejšieho politického subjektu na Slovensku, či dokonca jeho rozpad! Keď po niekoľkých mesiacoch sa preferencie tejto strany zvýšili /takmer konštantne/ na približne 40%, tak už tie isté médiá sa sústredili na špekulácie tipu – s kým SMER-SD po voľbách uzavrie vládnu koalíciu, pretože tých 40% rozhodne získa. Ďalšie, tzv. mienkotvorné médiá boli zrazu ešte ústretovejšie – už písali a hovorili dokonca o tom, že po voľbách sa nič nezmení, SMER-SD bude opäť schopný zostaviť vlastnú, teda „jednofarebnú“ vládu. Čo sa týka jeho potenciálnych koaličných partnerov - raz je to KDH, inokedy SNS a teraz dokonca Most-Híd. Nuž, to sú tie zaručene správne informácie.

 

Len pre zaujímavosť – v prieskumoch verejnej mienky SMER-SD dostal najmenej 35% „hlasov“, ale najčastejšie je to 40 – 41 percent. Strana SIEŤ ich dostáva od 9,7 do 13 percent, KDH medzi 6,3 – 8, Most-Híd od 6,5 do 10, SNS medzi 6,1-8,5... Vo väčšine prieskumov strany SaS, SMK, SDKÚ-DS a OĽaNO + NOVA nezískavajú ani 5%, v niektorých však Matovič s Lipšicom nazbierali „až“ 6,7 percent.

 

Tí skúsenejší politológovia sú presvedčení, že pravici hrozí výrazný prepad jej hlasov, ale napriek tomu B.Bugár sníva o vládnej koalícii v zložení Most-Híd, SIEŤ a KDH. Teda bez Sulíka a Matoviča. Nielen preto, že neráta so vstupom ich strany a hnutia do NR SR, ale oboch ich lídrov nemôže ani – ako sa hovorí – cítiť. Nuž čo, snívať môže. Rovnako ako šéf strany SIEŤ R.Procházka, ktorý nedávno povedal, že „čím silnejšie poverenie dajú voliči SIETi, tým väčšia bude šanca na reálnu zmenu pomerov v prospech tej pracovitej väčšiny, ktorá drží Slovensko nad vodou“. Bez komentára... Ale predsa len: či do tej pracovitej väčšiny zaraďuje aj Martina Fedora, prebehlíka z SDKÚ-DS, azda najnevýraznejšieho ministra na Slovensku od roku 1990. Keď on má byť jedným z tých predstaviteľov strany SIEŤ, ktorá chce spasiť Slovensko, tak to ani netreba komentovať.

 

AJ PREMIÉR SA O ŇU ZASLÚŽIL...

Súčasťou nedávnej návštevy premiéra Roberta Fica v Trebišovskom okrese bolo aj slávnostné otvorenie rozšírenej a zmodernizovanej čističky odpadových vôd v okresnom sídle. Súčasťou realizácie tohto projektu bolo i odkanalizovanie oblasti s 26 000 obyvateľmi, pričom práve novovybudovaná kanalizácia sa napojila na už existujúcu ČOV. Na financovaní celej stavby sa podieľali predovšetkým zdroje EÚ vo výške takmer 6 850 000 eur, ktoré sú najpodstatnejšie, menšou čiastkou prispeli peniaze zo štátneho rozpočtu a vlastné zdroje Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti.

 

Ako to už pri takýchto príležitostiach býva, odzneli slová vďaky, adresované mnohým organizáciám i jednotlivcom, medzi nimi menovite i R.Ficovi . Ten potom vo svojom vystúpení povedal, že on si poďakovanie nezaslúži, lebo je tu po prvýkrát vo svojom živote. Zároveň však pripomenul, že navštívil už nejednu podobnú ČOV, ale je presvedčený o vysokej kvalite práve tejto trebišovskej. Na adresu jej majiteľov si dovolil vysloviť jednú radu: našinci si ešte stále neuvedomujú význam takýchto objektov pre celú spoločnosť, najmä z pohľadu ochrany životného prostredia. Preto by vodári mali organizovať exkurzie pre občanov spojené s prehliadkou ČOV a vysvetlením jej prínosu pre nich a celé okolie.

Po predsedovi vlády vystúpil minister životného prostredia Peter Žiga a svojmu šéfovi začal trochu oponovať. Prítomných informoval, že R. Fico si naozaj zaslúži slová vďaky aj v súvislosti s týmto vynoveným a rozšíreným objektom, vybudovaným predovšetkým z eurofondov. Už najmä preto, lebo nielen jeho, ale celú vládu naháňa do využívania všetkých dostupných finančných zdrojov EÚ v rezortoch jednotlivých ministrov, len aby sa využili všetky prostriedky, na ktoré má Slovensko nárok. Takže teraz je čas aj jemu poďakovať...

 

DVAKRÁT STRELIL VEDĽA

Ešte pred rokom vôbec nemusel rozmýšľať nad tým, či sa jeho obyčajní ľudia /vrátane jeho/ a nezávislé osobnosti dostanú do NR SR. Igor Matovič bol o tom jednoznačne presvedčený, i keď jeho povesť poriadne naštrbili naťahovačky s Radoslavom Procházkom, šéfom strany SIEŤ o platbách za predvolebnú reklamu v roku 2012. Ale, ako sa hovorí, tých plus či mínus 8% mal so svojími ľuďmi vždy.

 

Na veľké prekvapenie Matovič však skončil na udici, ktorú do pomyselného rybníka hodil jeho nejaký „dobrodinec“. Dostať anonymné informácie o miliónoch, či dokonca desiatkach miliónov na účtoch Roberta Fica a jeho manželky v stredoamerickej republike Belinze, by pre skúseného politika znamenalo roztrhať a hodiť ich do koša. Samozrejme, pokiaľ by prišli v písomnej forme. Šéf OĽaNO však urobil to, čo anonymný „dobrodinec“ očakával – s týmito neoverenými informáciami išiel, ako sa hovorí, na bubon. Žiadne dôkazy nemal, preto nečudo, že ich ani predložiť nemohol. Jednoducho strelil capa. Bublina spľasla a premiér R. Fico i jeho manželka podali trestné oznámenie za ohováranie. Pre Matoviča teda žiadna ružová perspektíva, aspoň čo sa týka očakávaného rozsudku. Pravdepodobne sa bude musieť obom verejne ospravedlniť, zaplatiť pokutu, súdne trovy, možno bude aj podmienečne odsúdený. Nechajme to však tak, na rozhodnutie tu máme súdy. Azda nezodpovedanou otázkou určite zostane to, kto si takto utiahol z nášho pána poslanca NR SR. Určite nie niekto z Belinze. Tak napríklad podozrivým môže byť R.Procházka, ktorý mu takto chce „vrátiť požičané“. Alebo možno Béla Bugár, veď aj on má poriadne v zuboch tohto „obyčajného človeka“. Samozrejme, sú to iba tzv. konšpiračné teórie, ale raz možno vyjde pravda najavo. Veď jednoducho niekto hodil návnadu a politik sa na ňu chytil.

 

Pán Matovič sa však chytil aj na ďalšiu návnadu, a tou je strana NOVA. Tá, ktorá ešte nie tak dávno sa sama ustanovila za lídra slovenskej politickej pravice. Teraz s necelými dvoma percentami preferencií je Lipšíc rád, že ho pod svoje krídla vzal Matovič a tak vznikla dvojkoalícia OĽaNO + NOVA. Matovič však tento svoj krok už zrejme oľutoval, pretože sa presvedčuje, že spojením nič nezíska. Preferencie aj po príchode NOVY sa vôbec nemenia, ale Matovičovi už teraz nebude stačiť 5% na to, aby zostal v parlamente, ale musí ich mať najmenej sedem. Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že ich spolu s Lipšicom toľko nazbiera. Jednoducho, opäť strela vedľa. Tých 7%, ktorých zisk bol preňho pred časom iba hračkou, sa dnes mení na nočnú moru.