Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZAUJALO NÁS pripravil Dušan Konček

Nobel sa v hrobe obracia

Americká veľvyslankyňa v Nórsku Julie Furuta-Toy navrhla ukrajinského prezidenta Porošenka na Nobelovu cenu mieru. Už získala aj podporu dvoch členov Výboru Nobelovej ceny mieru. Nič nové, žijeme v časoch Orwela, takže všetko neuveriteľné sa môže stať skutočné. Na Nobelovu cenu mieru navrhujú toho, ktorý začal občiansku vojnu na Ukrajine a ktorá stala tisícky životov nevinných ľudí. Predseda ukrajinského parlamentu dokonca napísal tejto pani veľvyslankyni / zrejme blondínka/ aj list, v ktorom jej návrh víta, pripomína, že o tom hovorila nedávno počas návštevy aj pani Nulandová a žiada, aby v tomto snažení pokračovala a oslovila aj amerických kongresmanov a aj ďalších členov Výboru Nobelovej ceny mieru.

Ukrajinský prezident sa tak dostane do spoločnosti vyberaných osôb, v roku l935 bol na túto cenu nominovaný zakladateľ talianskeho fašizmu Benito Mussolini, v roku l939 sám Adolf Hitler, ktorý začala druhú setovú vojnu, no a v roku 2009 dostal túto cenu americký prezident Barack Obama, na príkaz ktorého zomierajú na Blízkom Východe stovky a tisíce ľudí, hoci dovtedy nič pre mier neurobil. Je dnes už jasné, že Nobelová cena mieru sa stala politickým kladivom či prostriedkom a ak si ju niektorí naozaj zaslúžili minulosti, musia sa obracať spolu s Nobelom hrobe.

 

Orwell klasika

V poslednom čísle nemeckého časopisu Spiegel vyšiel článok s nápadným titulkom „ Pomôžte ! Agresia! Rusi idú!“ A to v čase návštevy ministra zahraničných veci Nemecka na Ukrajine. S odvolaním sa na agentúru Reuters písal Spiegel o dislokácii ruských vojsk, na svojom vlastnom území. Keď sa americkí vojaci premiestňujú nie na svojom území, nikto ani nepípne. Nehovoriac o svojom území. Ak napríklad si váš sused bude premiestňovať vo svojom byte nábytok, podľa logiky nemeckého časopisu Spiegel to tiež možno nazvať „ aktom agresie“. Zaujímavé je, že ukrajinské média pri návštevách zo Západu sú takmer na hranici ošiaľu, o návšteve ministra zahraničných veci Nemecka nevyšli žiadne komentáre, žiadny ošiaľ sa nekonal. Nemecká tlač síce o tom píše, pričom používa diplomatické termíny, z ktorých je však jasné, že to čo im W. Steinmaier povedal nebolo nič prijemného a dal jasne najavo svoju nevoľu s doterajším dodržiavaním minských dohôd tak z jednej ako i z druhej strany. Aj s reformami, ktoré sú skôr zahmlievaním skutočného stavu vecí. Európa stráca trpezlivosť s Ukrajinou, čo evokuje zmenu politickej línie tak EU ako aj USA.

 

Orwel Ostern

Z Ukrajiny sa stáva pomaly ale isto pandant niekdajšieho westernu, teda Ostern. Tak ako oných časoch na americkom Západe, aj na Východe, na Ukrajine, bojujú medzi sebou nie síce indiánske ale slovanské kmene, hegemóni prilievajú do tohto vraždenia benzín, tak aby ich čím najviac skončilo na druhom svete. Medzitým sa z celého sveta na Ukrajiny zbehli kupci, mafiáni, ktorí skupujú Ukrajinu, medzi nimi aj slovenskí, v úlohe poradcov. Keď sa slovanské kmene medzi sebou vyvraždia, zasiahnu jednotky hegemónov z NATO, pre kmene urobia rezervácie, kde dožijú svoju životnú púť. Tak to bolo v Amerike, tak to bude aj na Ukrajine, z ktorej sa potom stane nový Klondyke, spoza „ veľkej mláky“ sa sem presťahujú desperátori, okrem tých, ktorí tam už pracujú na „ zveľadení“ svetovej obilnice. Mená ako Sakašvili,/ ktorý sa pred pár dňami stal gubernátorom Odessy a aktivisti po meste rozvešali kravaty/. Šéf gruzínskeho parlamentu vyjadril s jeho menovaním ukrajinskému národu úprimnú sústrasť, doma v Gruzínsku ho obvinili z korupcie a prípade jeho vydania mu hrozí trest. To je totiž to isté ako keby slovenský prezident menoval Černáka primátorom Košíc, samozrejme bez volieb. Ďalší ako Mikloš, Dzurinda, litovskí a lotyšskí skrachovaní mafiáni si už rozmeriavajú svoje parcely, kde budú ťažiť také či onaké zlato. Nad ich radami treba tiež vyjadriť Ukrajincom úprimnú sústrasť, poľa skutkoch ich poznáme a Ukrajinci sa onedlho o tom presvedčia.

 

Nový Orwell – Porošenko

 V prejave ukrajinského Orwella - Porošenku pri príležitosti jeho ročného default vládnutia okrem iného povedal, že Donbas a Krym sa vrátia k Ukrajine, keď sa táto krajina stane úspešnou. Čokoládový kráľ za rok svojho pôsobenia na funkcii prezidenta Ukrajiny zbohatol sedemnásobne, kým jeho poddaní upadli do sedemnásobnej biedy. Jeden z jeho predchodcov Juščenko povedal, že Západ dáva od Ukrajiny ruky preč, ako od otrávenej muchy. EÚ odmieta bezdevízový styk, pre Ukrajinu, teda nedovolí Ukrajincom, aby si pozreli Notre Dame, Louvre, múzeum Prado v Španielsku, či nebodaj viedenský Prater. Pri bezdevízovom styku by každý Ukrajinec, ktorý prekročí Schengen musel mať so sebou dokumenty, ktoré potvrdzujú cieľ jeho cesty, cestovné lístky tam i späť, objednávku z hotela, meno a telefón človeka, ktorý ho pozval, zdravotnú kartu a zelenú kartu ak cestuje autom, biometrický pas, potvrdenie o imaní/ 5O euro na každý deň na jednu osobu/, legálne môže byť v krajinách EÚ iba 90 dní, ak tento termín nedodrží dostane pokutu 3000 eur, alebo mu bude zakázaný vjazd do Schengenskej zóny. Nehovoriac, že bezvízový styk nie je predpokladom na pracovné zaradenie v cudzine. Ak je toto snom Ukrajincov, tam by sa mali spamätať, jednak na to väčšina nemá, a múzeá majú aj doma. Za niečo podobného by človek na Majdane nestál a nemrzol.

 

Orwell -bumerang

Ruská federácia zakázala vstup do Ruska 89 politikom a činiteľom, medzi nimi sú aj štyria Česi, Schwarcenberg, Štetina, Ženíšek a Fulle. Žiadny Slovák v tomto zozname nie je- ani taký rusofób ako napríklad Šebej. V EÚ sa rozčuľujú, čo si to tí Rusi dovoľujú, český premiér Sobotka povedal, že je to jednostranný akt. Nemci žiadajú vysvetlenie. Zaujímavé na tom je, že podobný zoznam vydal Západ, o zákaze ruským politikom a činiteľom vstúpiť na územie EÚ a USA, či ďalších krajín, všetko bolo v poriadku, nebol to nijaký protiprávny akt ale „ demokratický postoj“. Rusi to Západu vrátili a je z toho hystéria. A Putin nebude a ani nemusí nikomu nič vysvetľovať, on nie je ako ostatní európski politici „ Sancho Panza“ Dona Qichota. Skutočne majú európski politici veľmi krátku pamäť, zabudli na to, že ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva, čiernu listinu napísali v čase sankcií, ktorými si uškodili skôr sebe. Ruská čierna listina je teda len logickým dôsledkom neadekvátnej politiky Európskej únie, nie je nijakým agresívnym aktom, ale iba snahou RF, aby sa nad sebou Európania zamysleli, okrem iného aj nad tým, či zostanú kolóniou USA, alebo prejavia vôľu stať sa slobodnými. A nie „ chytať „ hystériu.

 

SVK Orwell humanita do Ľvova

 Zo Slovenska odchádza humanitárna pomoc na Ukrajinu, do Ľvova. Zatiaľ som nikde nevidel správu o tom, že by sa vo Ľvove bojovalo. Skôr by sa dalo povedať, že Galičania z Ľvova bojujú na Donbase a páchajú zverstvá po celej Ukrajine, čo je aj pravda, pretože práve tu je základ teroristického Pravého sektora. Humanitárnu pomoc si preberú skauti z Ľvova, ktorí ju budú rozdeľovať, presne tí skauti, ktorí pokladajú za svoj vzor „ bojovníkov- patriotov“ ako Bandera či Šuchevič a ktorí túto „ humanitárnu“ pomoc patrične speňažia. Slovensko pomaly tak ako Ukrajina už stráca rozum, nabudúce sa nebudeme čudovať ak SVK pošle humanitárnu pomoc jednotkám IGIL... Deti v Donbase slovenské lizátka nedostanú, budú si pamätať, že na Slovensku sa líže, všeličo a všelikomu.

 

Slovenskí dôchodcovia chcú na Krym

Nemeckí dôchodcovia, ktorí boli 20 dní oddychovať na Kryme sa úplne nadšení vrátili domov a nevedeli si tamojšiu krásu vynachváliť. Nikto tam nebojuje, ľudia si žijú šťastne a nevedia si vynachváliť, že sa v referende rozhodli Pre Ruskú federáciu. Oddychovať na Kryme chcú aj slovenskí dôchodcovi, netreba im žiadne zlacnené cestovné lístky, ani kadejaké príspevky, ale možnosť, aby sa na Krym mohli pozrieť a oddýchnuť si tam. Aj preto sa obracajú na ministra práce a sociálnych vecí a predsedu vlády, aby takúto dovolenku slovenským dôchodcom umožnili, lebo zato v roku 1989 na námestiach štrngali s kľúčikmi, aby mohli aj slobodne cestovať. Hoci sa nemôžu dôchodkom vyrovnať nemeckým dôchodcom, krásy Krymu ich lákajú, rovnako ako pohostinnosť tamojších obyvateľov. Nemeckí dôchodcovia sa tam chcú vrátiť na rok aj s vnúčatami, ktoré by boli ubytovaní v známom Arteku. Slovenskí dôchodcovia majú dosť hlúpostí šíriace sa aj z EU, aj od slovenského prezidenta o nejakej násilnej anexii Krymu, čo aj podľa nemeckých dôchodcov je obyčajný blud a nepravda, o čom sa na vlastné oči mohli presvedčiť a teraz svoje zážitky verejne publikujú.