Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Za vládou strany SMER-SD vidieť úspešné výsledky – Stanislav KUBÁNEK

Voľby vyhráme, ale záleží nám na každom hlase

Môžeme povedať už takmer oficiálne, že máme za sebou štyri roky ťažkej, zložitej, ale v podstate úspešnej práce. Po prvýkrát od roku 1989 sme na Slovensku mali tzv. jednofarebnú vládu a tá si so svojimi úlohami aj problémami poradila. Pritom za štyri roky sa ich nazbieralo až – až. Keď už opozícia nevedela čo a ako ďalej, tak začiatkom tohto roku sa začala angažovať v štrajkoch zdravotných sestier a učiteliek. O tom, že v nich „mala prsty“  je presvedčená väčšina našich občanov. Veď to predsa nemohla byť náhoda, že štrajky vypukli takmer v rovnakom termíne, oba mali jednoznačný politický odtieň, pravica na stránkach svojich médií sestry i učiteľov neustále nabádala, len aby vydržali, len aby neustúpili, aby nepristupovali na žiadne kompromisné návrhy.

 

Ani tieto udalosti neotriasli vládou, ktorá bilancuje a má dosť argumentov i dôvodov na to, aby to robila v atmosfére spokojnosti a optimizmu. Jej podpredsedovi a zároveň ministrovi financií Petrovi Kažimírovi sa už teraz vo februári podarila skutočne pekná bodka za svojim „sedením“ nad štátnou pokladnicou. Na svojom stretnutí s predstaviteľmi Slovenskej rektorskej konferencie rozpočtovým opatrením rozhodol o poskytnutí 20 miliónov eur slovenským vysokým školám na dofinancovanie  a ich rozvoj. Stalo sa tak ešte v pondelok 8.februára i za účasti predsedu NR SR Petra Pellegriniho i predsedu vlády Roberta Fica. Nemôžem nespomenúť ani to, že vláda už pred časom schválila uvoľnenie 50 miliónov eur na rekonštrukciu študentských domovov pre vysokoškolákov.

 

V minulých dňoch sa mi dostal do rúk ekonomický materiál o rozvoji českej ekonomiky až do roku 2021. Je skutočne optimistický, veď každoročne porastie v priemere o 2,2 percenta. Materiál však zároveň konštatuje, že slovenské hospodárstvo však bude rásť ešte rýchlejšie a do spomínaného roku 2021 má naša životná úroveň  dosiahnuť  84 percent priemeru Európskej úrovne, teda približne toľko, koľko Česko. Len pre zaujímavosť – Poľsko by malo dovtedy dosiahnuť 77% a Maďarsko iba 72% priemeru EÚ. Pri všetkej skromnosti nemusím zdôrazňovať, že najväčšiu zásluhu na tejto optimistickej predpovedi majú hospodárske výsledky, ktoré štát dosiahol za uplynulé štyri roky počas vlády R. Fica. okrem toho naša strana SMER-SD je presvedčená, že pokiaľ bude súčasťou budúcej koalície, ktorá vznikne po marcových voľbách, tak garantuje 100 000 nových pracovných miest, obnovu 1000 km regionálnych ciest, výstavbu nájomných bytov pre mladých, ďalšie zníženie zdravotných odvodov, zdvojnásobenie vianočného príspevku pre nízkopríjmových dôchodcov, príspevky na bývanie študentov a na rekonštrukcie internátov. Myslím si, že je zbytočné teraz sa oháňať množstvom čísiel, za ktorými stoja vláda, parlament i celá naša strana. Nemôžem však nespomenúť zvýšenie minimálnej mzdy, naše sociálne balíčky a najmä zníženie nezamestnanosti. Pokiaľ budeme viesť aj budúcu vládu, tak nezamestnanosť ešte v tomto roku môže klesnúť dokonca pod 10 percent! V minulom roku sa podarilo výrazne znížiť počet dlhodobo nezamestnaných a za všeobecným poklesom nezamestnanosti vidíme realizáciu mnohých vládnych projektov v roku 2015. Z pohľadu EÚ sme druhá najúspešnejšia krajina v znižovaní počtu dlhodobo nezamestnaných. V závere minulého roku sa po prvýkrát v dejinách samostatného Slovenska stalo, že v novembri a decembri nestúpol počet ľudí bez práce.

 

Vo výpočte úspechov terajšej vlády R. Fica by sme mohli pokračovať ešte dlho. Je to však zbytočné, veď to, čo pre ľudí urobili ministri jednotlivých rezortov, pocítili a pociťujú samotní občania. Slogan našej strany ROBÍME PRE ĽUDÍ je teda úplne opodstatnený a pravdivý. Pravica sa ho na jednej strane snaží znevažovať a bagatelizovať, ale na druhej ho napodobňovať. Nie síce skutkami, ale iba slovami. Už i tak, keď sme my prišli s heslom Chránime ľudí a Slovensko tak si ho hneď privlastnili aj KDH aj Most-Híd. Čo k tomu dodať? Len toľko, keby v tomto smere urobili toľko čo vláda R. Fica tak nič proti tomu... Policajné štatistiky však jednoznačne hovoria, že Slovensko od osamostatnenia nikdy nebolo bezpečnejšie ako teraz.

 

Sme pred voľbami do NR SR, ktoré podľa predpovedí všetkých výskumov verejnej mienky i renomovaných politológov jednoznačne vyhrá strana SMER-SD. Možno, že táto skutočnosť odrádza niektorých z nás ísť k volebným urnám. „Veď Ficovci vyhrajú tak či tak a ja sa budem môcť venovať svojim záujmom“, myslia si aj mnohí naši priaznivci. Musia si však uvedomiť, že každý ich hlas má pre nás veľkú cenu, predovšetkým morálnu. Takže – aj touto cestou si vás, teda všetkých čitateľov Slovenského rozhľadu dovoľujem pozvať dňa 5. marca 2016 do volebných miestností a odovzdať svoje hlasy strane č.16, teda Smeru-SD. Ako vždy doteraz, nesklameme vás, o čom svedčí aj náš volebný program.

Stanislav KUBÁNEK, poslanec NR SR /SMER-SD/