Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Začiatok rozpadu EÚ? – Ján Horár

Francúzsky prezident F. Hollande navrhol vytvoriť vnútri EÚ spolok krajín, ktoré sú pripravené k čo najužšej integrácii pre prijímanie samostatných riešení.

 

„Navrhujem, aby niektoré krajiny rámci Únie mali mať možnosť a želanie dvíhať sa ďalej v niektorých projektoch, v rámci silnejšej spolupráce a želateľných kompetencií „ -povedal Hollande na prvom dni summitu EÚ vo štvrtok. „Teraz sa diskutuje o dani na finančné transakcie a na tom sa chce zúčastňovať 9 krajín. Treba dať týmto krajinám možnosť existovať, aby mohli zaviesť daň na tieto transakcie a možno aj prijímať riešenia o ich rozdelení", dodal francúzsky prezident.

 

Tieto návrhy F. Hollanda odzneli na margo britských požiadaviek o zmenení podmienok členstva Veľkej Británie v EÚ a jej reforme. Reformy sa týkajú štyroch oblastí o ktoré Veľká Británia žiada – konkurencia, suverenita, sociálna politika a ekonomické vzťahy.

 

O podobných možnostiach sa už diskutovalo v EÚ v minulých rokoch/1980- tých/, keď sa počet krajín v EÚ zvýšil dvojnásobne a potom znova vtedy, keď do EÚ vstúpili východoeurópske krajiny. V posledných mesiacoch napríklad Taliansko navrhovalo vytvoriť užšiu integráciu šiestich krajín- teda zakladajúcich krajín EÚ.

 

Ak by tento či podobný návrh prešiel, mohol by to byť začiatok rozpadu EÚ v tej dnešnej podobe. Možno si vystúpenie francúzskeho prezidenta vyložiť aj inak, jeho socialisti doma prehrávajú, atentáty v Paríži mu nepridali na popularite a v jeho krajine silnie Národný front Marine le Pen, podobne aj v Nemecku Alternative fur Deutschland. Týmto návrhom by sa podarilo tieto tlaky eliminovať. Ale kto vie, čo vlastne za týmto návrhom skutočne väzí.