Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Z ukrajinského zápisníka – Vladimír Mezencev

 

 

V mnohých krajinách v prípade rastu počtu najchudobnejších sa zvyšuje aj počet tých najbohatších, a naopak. Ide o typický školský príklad priamej úmernosti a nie je žiadne prekvapenie ani to, že neobchádza ani našich východných susedov. Práve preto už v tomto roku zaviedli daň z luxusu, ktorá však už po prvom roku svojej existencie bude inovovaná. Tak napríklad doteraz „daň za rozkoš“ – ako ju na Ukrajine volajú platili majitelia automobilov starých menej ako päť rokov a objemom motorov viac ako 3 000 cm3. V prepočte ide o približne 1200 eur a išlo o 16 000 automobilov. Podľa novelizovaného zákona sa táto daň od 1.januára 2016 bude platiť za všetky luxusné vozidlá bez ohľadu na objem motorov, ktorých cena bude vyššia než v prepočte 40 000 eur, a nie sú staršie než päť rokov. Podľa ministerstva vnútra je v súčasnosti na Ukrajine 138 250 takýchto áut! Ako príklad sa uvádzajú značky Lexus, Porsche, Land Rover, Jaguar, Bentley, Maserati, Rolls- Royce, Maybach, Aston Martin, Ferrari, Lamborghini... Nuž, skutočné skvosty automobilového priemyslu. Výška dane sa však meniť nebude, zostáva na úrovni cca 1200 eur ročne.

 

Zmeny  v zákone ovplyvnia aj výšky daní z nehnuteľnosti. Nebudú ich platiť majitelia bytov menších než 60 m2 a domov s rozlohou menšou ako 120 m2. Daň z luxusu, teda ešte k základnej plus cca 1200 eur  ročne od januára budú platiť majitelia bytov s rozlohou viac ako 300 m2 a domov s vyše 500 m2. Všetky sociálne vrstvy Ukrajincov, vrátane našich občanov, predovšetkým z východného Slovenska, ktorí pravidelne chodia na nákupy do Zakarpatska, pocítia plánované a sústavné zvyšovanie cien cigariet, alkoholických nápojov, vrátane vína a piva v súvislosti s úpravami spotrebiteľských daní na tieto výrobky a nápoje.

 

CHUDÁK  PREZIDENT!

Oficiálne príjmy ukrajinských ministrov i poslancov parlamentu sú z pohľadu prevažnej väčšiny krajín doslova nepochopiteľné. Prevažná väčšina ich kolegov v Európe by za ich platy ani nevstala ráno z postele. Pokiaľ by mali skutočne žiť iba z oficiálnych príjmov, tak by v mnohých krajinách mohli požiadať o sociálnu podporu, pričom napríklad v Škandinávii, Nemecku či Švajčiarsku by ju aj určite dostali.

 

Buďme však konkrétni: poslanci Najvyššej rady dostávajú plat na úrovni priemerne zarábajúceho obyvateľa Kyjeva, teda 6109 hrivien, čo v súčasnosti predstavuje približne 235 eur. Samozrejme, nie sú s takýmito platmi spokojní a v budúcom roku chcú presadiť ich zvýšenie až na 17 000 hrivien /654 eur/. Na rozdiel od ostatných v krajine majú tú výhodu, že zvýšenie platov si jednoducho odhlasujú. Niektorí ministri však dostávajú ešte menej a okrem toho chodia do práce peši.

 

Prezident Petro Porošenko rozhodne nepatrí medzi chudobných, skôr naopak, i keď o časť svojho majetku prišiel v súvislosti s ruskou anexiou Krymu – mal tam väčšiu lodenicu. Tento zároveň „čokoládový kráľ“ z pohľadu všetkých kolegov na svete je skutočný chudák – od 1.novembra zarába 9 296 hrivien /357/ eur! Len pre zaujímavosť jeho najväčší nepriateľ Vladimír Putin zarába mesačne 5 500 eur, čo je však až takmer päťkrát menej než dostáva F.Hollande vo Francúzsku.

 

Najviac však šokujú rozdiely v Ukrajine a tak nemusíme ani chodiť do Moskvy či Paríža. Šéf Kancelárie prezidenta Ukrajiny dostáva takmer 16 000 hrivien /615 eur/ a pritom musí hlavu štátu poslúchať od A do Z. Porošenko a celá vláda dohromady však môžu závidieť špičkám novovytvorenej národnej polícii: jej šéfka  Chatia Dekanoidze, ešte nie tak dávno občianka Gruzínska, bude od 1.januára zarábať  97 000 hrivien mesačne /cca 3730 eur/, jej námestníci v priemere 50 000 hrivien /1923 eur/.

 

K POLÍCII  CESTA  ZARÚBANÁ?

Ťažko povedať prečo práve ukrajinská Národná polícia vznikla 7.novembra t.r. V deň, ktorý v bývalom Sovietskom zväze znamenal najvýznamnejší sviatok krajiny – výročie Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie, teraz už iba tzv. Októbrového prevratu. Zmena milície na políciu má znamenať koniec korupcie a nezákonnosti v radoch ochrancov zákona – aspoň tak si to predstavujú tí, ktorí navrhli nový zákon o Národnej polícii a uviedli ho do života. Tí zároveň snívajú o akejsi európskej polícii, ktorá má na území Ukrajiny pracovať tak kvalitne a čestne ako napríklad vo Švajčiarsku, Nemecku, Rakúsku, Nórsku, Dánsku, atď.

 

Možno na tom skutočne niečo bude, pretože prejsť z milície do polície nie je taká jednoduchá záležitosť. Kandidáti musia absolvovať rôzne testy a v neposlednom rade prejsť detektorom lži /polygrafom/. Na veľké prekvapenie v hlavnom meste – Kyjeve – takto neprešla lustráciami a tzv. preatestáciou  viac ako tretina milicionárov!  Medzi nimi je aj generál Alexandr Tereščuk, najvyšší šéf milície v hlavnom meste. Jednoducho neprešiel atestačným procesom... Pritom po celej krajine budú takéto previerky a lustrácie uskutočňovať až do apríla. Milicionári však nezostanú osamelí, podobné lustrácie čakajú na prokurátorov a sudcov.

 

Tí, ktorí v Kyjeve neprešli previerkami, zorganizovali protestnú demonštráciu. Minister vnútra  Arsen Avakov ju dokonca privítal. Je vraj dôkazom toho, že pre každého bývalého milicionára rozhodne nie je miesto v novej polícii...

 

REZIDENCIA  LEN  PRE  VYVOLENÝCH?

Už pred necelými dvoma  rokmi šokovali nielen Ukrajincov, ale celý svet zábery z Medžihorja, konkrétne z prepychovej rezidencie už vtedy exprezidenta Viktora Janukovyča. Obrovský palác s vlastnou zoologickou záhradou sa stal cieľom „národnej púte“  občanov prezrieť si to, čo dovtedy mohli vidieť okrem prezidenta len jeho vyvolení. Verejne prístupné miesto spočiatku lákalo ľudí zo všetkých kútov krajiny, neskôr záujem o Janukovyča, ako aj o jeho už bývalý majetok, výrazne klesol. Napriek tomu, že Medžihorje navštívilo asi 400 000 Ukrajincov, ktorí už neskôr za prehliadku rezidencie platili, pričom získané prostriedky zo vstupného sa používali na starostlivosť o dom s priľahlými záhradami a na nákup krmiva pre zvieratá.

 

V súčasnosti sa neoficiálne hovorí, že celý objekt prevezme ministerstvo obrany, konkrétne jeho hlavný department  pre otázky pre otázky národnej bezpečnosti a obrany, ktorý podlieha Kancelárii prezidenta Ukrajiny. Znamená to, že síce naďalej zostane v štátnych rukách, ale... Medžihorje už nebude prístupné pre verejnosť, ale opäť iba pre vyvolených. Bude to azda opäť najstráženejší objekt na Ukrajine?

 

V súvislosti s týmto osobným majetkom Janukovyča /ale nielen s ním/ sa exprezident obrátil na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu a podľa niektorých  právnych expertov má šancu v niektorých prípadoch aj uspieť...

 

KVETY  OBETIAM

Mnohí z nás už v rýchlom životnom tempe zabúdajú na obrovskú tragédiu pre Rusko, kedy 30. októbra pri leteckej katastrofe zahynulo nad Egyptom 224 osôb. Ukrajinci však nie. Napriek tomu, že ich súčasné oficiálne vzťahy z Ruskom sú na bode mrazu. Pred veľvyslanectvom Ruskej federácie v Kyjeve je stále množstvo čerstvých kvetov, ktoré sem prinášajú obyvatelia hlavného mesta. „Anexia Krymu i udalosti na Donbase je jedna vec, nevinné obete druhá. Vždy budeme smútiť  nad každou takouto nevinnou obeťou z radov ruských občanov, bez ohľadu na to, že najvyšší predstavitelia Ruska a Ukrajiny sa v súčasnosti doslova nenávidia. To je ich záležitosť. Nám je ľúto každej takejto nevinnej obete, o to viac keď ide o príslušníkov susedného národa, s ktorým sme spolu prežili všetko dobré i zlé“ – takto rozmýšľajú mnohí Ukrajinci a neskrývajú svoj úprimný žiaľ nad obeťami leteckej katastrofy, za ktorou sa s najväčšou pravdepodobnosťou skrýva teroristický akt moslimských extrémistov.

Vladimír MEZENCEV“

/Príspevok napísaný pri finančnej podpore Literárneho fondu/