Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Z ukrajinského zápisníka – Vladimír Mezencev

Väčšina našich médií v dovolenkových mesiacoch, teda v júli a auguste, Ukrajine venovali minimálnu pozornosť. Akoby u našich východných susedov vrcholila uhorková sezóna. Opak bol však pravdou. Zbrane rinčali na východe krajiny v zóne „protiteroristickej operácie“, ako zvyknú provládne ukrajinské médiá nazývať Luhanskú a Doneckú oblasť a žiaľ, nechýbali ani obete na životoch, predovšetkým na strane príslušníkov Ukrajinskej armády. Ešte smutnejšie sú však správy o mŕtvych z radov civilného obyvateľstva, najmä detí. Nezmyselná občianska vojna si vyžiadala už takmer 9 000 obetí. Podľa najnovších údajov, ktoré zverejnila trojstranná kontaktná skupiny, vytvorená na základe plnenia uznesenia "Minsk -2" a odovzdala delegácii medzinárodného výboru Červeného kríža, v oblasti bojov je doteraz 498 nezvestných, z toho 347 civilných osôb. Ďalšie smutné konštatovanie...


Aká bude na Ukrajine tohtoročná politická jeseň? Vraj veľmi horúca. Niektorí politológovia predpovedajú masové demonštrácie, ktoré môžu vyústiť do pádu vlády, rozpustenia parlamentu,teda do predčasných volieb a dokonca do nového Majdanu. Nuž čo, uvidíme.

ROZČAROVANÝ SAAKAŠVILI
Gruzínsky exprezident a súčasný gubernátor Odesskej oblasti Ukrajiny Saakašvili, ktorý prišiel na Ukrajinu s cieľom pomôcť v boji proti korupcii, je poriadne nahnevaný. Niekomu sa jeho najnovší dôvod môže zdať úplne malicherný - nie je spokojný s výberom miesta speváckej súťaže Eurovízie v roku 2017. Ako vieme, tohtoročnú súťaž vo švédskom hlavnom meste Štokholme vyhrala ukrajinská speváčka tatárskeho pôvodu Džamila a jej zásluhou sa budúcoročným dejiskom tejto obľúbenej a veľmi sledovanej súťaže na celom kontinente stane Ukrajina. O konkrétne dejisko sa uchádzali tri mestá - Kyjev, Odesa a Dnepro /donedávna Dnepropetrovsk/. Pri hlasovaní v určenej komisii Kyjev získal 19 hlasov, Odesa dva, jeden člen sa zdržal hlasovania, o Dnepre sa ani nehlasovalo. Saakašvili vyhlásil, že stratil o Ukrajine všetky ilúzie, jednoducho je rozčarovaný a podľa neho víťazstvo Kyjeva v tomto súboji „bolo vecou dohody a nie objektívneho hlasovania“. Napriek tomu na Ukrajine zostáva, pretože štát si vyžaduje „nové prístupy a iných ľudí“ a on chce byť pritom... Kyjev na prípravu súťaže Eurovízia 2017 dostane zo štátnej pokladnice 17,5 mil. eur.

POGROM NA RÓMOV
O doteraz úplne neznámej dedine Loščinovka v Izmailskom rajóne Odesskej oblasti sa v súčasnosti rozpráva nielen na celej Ukrajine, ale aj v zahraničí. V tejto obci pred niekoľkými dňami došlo k vražde 9-ročného dievčatka, pričom z tohto násilného činu obvinili jedného tamojšieho Róma. Časť majoritného obyvateľstva obce zničila niekoľko domov, obývaných Rómami a miestny soviet prijal uznesenie o vysťahovaní všetkých obyvateľov rómskeho etnika z katastrálneho územia Loščinovky. Rómovia s týmto rozhodnutím pôvodne súhlasili, ale... V súčasnosti sa vyhrážajú miestnym odvetouza zničené domy a rómske organizácie na Ukrajine sa obrátili na ministra vnútra Arsena Avakumova, aby zakročil a prijal opatrenia proti vysťahovaniu Rómov z obce. Loščinovku zároveň navštívili najvyšší predstavitelia polície i štátnej správy Odesskej oblasti. Tým, ktorí Rómom zničili ich obydlia hrozí trestné stíhanie a obvinený Róm z vraždy dievčatka skončil vo vyšetrovacej väzbe zatiaľ na 60 dní bez práva prepustenia na finančnú kauciu.

ZÁZRAK MENOM ORECHY

Ukrajinci už tradične hľadajú nové metódy využívania pestovania a spracovania niektorých plodín. Raz je to kukurica, potom slnečnica a cukrová repa, najnovšie vlašské orechy. V prvom rade takto sledujú ekonomické ciele čo im však nemožno vyčítať. Teraz ich odborníci prišli na to, že iba 1% pevnej časti zemegule možno využiť na pestovanie orechov, pričom však na Ukrajine je na to vhodné celé územie republiky. V súčasnosti z pohľadu množstva vypestovaných orechov patrí Ukrajine 5. miesto na svete, pričom pred ňou sú iba USA, Čína, Turecko a Irán. Záujem o konzumáciu orechov rastie na celej planéte a tak sa žiadna z týchto krajín nemusí obávať o svoj export tejto plodiny. Tak napríklad Čína má záujem vykupovať každoročne celú produkciu ukrajinských orechov, ktoré sú zároveň veľmi kvalitné, lepšie sú vraj už iba kalifornské.

V súčasnosti sa na Ukrajine ročne vykúpi od 90 000 do 120 000 ton, ale odborníci predpokladajú, že v roku 2020 už nazbierajú až 150 000 ton orechov, čo by pre Ukrajinu znamenalo 2. miesto na svete. Pritom na pestovanie orechov sú veľmi vhodné aj menej kvalitné pôdy, napríklad také, ktoré majú susedia v Zakarpatsku, v Ľvivskej, Ivano-Frankivskej, Černivyckej a Ternpiľskej oblasti. Biznis s orechmi je neobyčajne výhodný, predovšetkým pre rôznych priekupníkov a špekulantov. Už predovšetkým preto, lebo až 33% celkovej ukrajinskej produkcie pochádza od malých dodávateľov, teda z obcí a chatových i záhradkárskych kolónií. Na ukrajinských trhoviskách možno kúpiť kilogram orechov v prepočte od 70 centov do 1,20 eura, pričom u nás a v západných krajinách EÚ sa predáva až za tri eurá. Nečudo, že orechy sa legálnou, ale predovšetkým ilegálnou cestou dostávajú do bohatých európskych krajín a tak rôzne klany, ktoré kontrolujú výkup a najmä export orechov do zahraničia ročne ochudobnia štátny rozpočet v prepočte o 150 miliónov (!) eur ročne.

O význame pestovania vlašských orechov svedčí i to, že na Ukrajine vznikol Inštitút pestovania orechov a okrem toho na štyroch kontinentoch pôsobí už Ukrajinská orechová asociácia. Vďaka nej záujemcovia o pestovanie orechov môžu dostať bezúročnú pôžičku 9 000 eur na päť rokov na zakladanie nových orechových záhrad. V praxi to znamená, že na založenie takéhoto sadu o ploche jedného hektára záujemca musí investovať 1250 - 1430 eur. Stromy začnú dávať úrodu v štvrtom roku, spočiatku však iba 300 až 500 kg z ha. Ekonomicky úspešné pestovanie orechov sa síce začína od 30 ha, ale odborníci tvrdia, že „stačí zasadiť dva-tri orechovníky a budete sýti a zdraví“.

Ukrajinci pochopili, že pestovanie orechov je výborný obchod a preto sa ich snažia predávať do cudziny. Tí, ktorí sa zaoberajú priamo ich exportom sa snažia podplácať colníkov a tak nečudo, že prevažná časť toho, čo smeruje do zahraničia je pašovaný tovar a iba nepatrné množstvo sa vyváža oficiálne. O vplyve tejto plodiny na zdravie človeka už dnes nepochybuje nikto: pozitívne ovplyvňujú liečenie srdcových chorôb, pečene ciev, znižujú hladinu „zlého“ cholesterolu. Lekári odporúčajú konzumáciu orechov pri nedostatku v organizme v podstate všetkých druhov vitamínov a železa, ako aj pri chorobách tráviacej sústavy.

Cena vlašských orechov z roka na rok stúpa, neočistených o 8%, očistených až o desať! Takže - keď to s pestovaním orechov myslia tak vážne naši východní susedia, tak môžeme aj my na Slovensku, pokiaľ máme aspoň nejakú záhradku - zasadiť aspoň jeden orechový strom. Potomkovia nám budú za to určite povďační...

 

TV INTER - AGENT KREMĽA?
Jednou z televízií, ktoré kritizujú súčasnú politiku Kyjeva je TV INTER, ktorá preto dostala prívlastok „proruská“ a dokonca „agent Kremľa“. Žiaľ, nezostalo u slov. Zatiaľ neznámi páchatelia zapálili budovu v Kyjeve, v ktorej televízia sídlila. Prezident Petro Porošenko a niektorí koaliční poslanci túto situáciu využili skutočne svojsky: prišli s návrhom zákona podľa ktorého štát bude môcť zakázať činnosť niektorého z masmédií, ktoré bude presadzovať „antiukrajinskú politiku“ a to bez ohľadu na to, či pôjde o televíznu, rozhlasovú stanicu, alebo vydavateľa novín a časopisov. Znamená to,že Ukrajine, ktorá sa doteraz môže pýšiť pomerne rozsiahlou slobodou tlače, hrozí tvrdá autocenzúra a dokonca aj likvidácia vydavateľstiev, redakcií, televíznych a rozhlasových vysielaní!

 

 (Príspevok napísaný pri finančnej podpore Literárneho fondu, ktorý prispel autorovi na cestu na Ukrajinu)