Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Z ukrajinského zápisníka – Vladimír Mezencev

KRIMINALITA NA VZOSTUPE

V samotnom Kyjeve vzrástol počet ťažkých násilných činov s použitím zbraní v porovnaní s predchádzajúcim rokom až trojnásobne! Vo všeobecnosti možno konštatovať, že výrazne a rýchlo rastie počet vrážd, lúpeží i ťažkých ublížení na zdraví. Rast kriminality jednoznačne súvisí so sociálnoekonomickou krízou v krajine ako aj s nedokonalosťou ukrajinského trestného práva. Svoju negatívnu úlohu tu zohrávajú aj znižovanie životnej úrovne obyvateľstva i ozbrojený konflikt na východe krajiny, aký ešte doteraz na území Ukrajiny nikdy nebol. Odborníci tvrdia, že samotná zmena milície na políciu nepostačí na zastavenie rastu kriminality, tu pomôže iba komplexná reforma celého právno-bezpečnostného systému. Doteraz existuje zložitý byrokratický spôsob riešenia prípadov zločinnosti. Tak napríklad policajná hliadka pristihne vinníka priamo pri čine, potom obvinenie zo spáchania trestného činu odovzdá vyšetrovateľovi a vzhľadom na zatiaľ stále platný a dodržiavaný systém práce, spis s obvinením často zapadne prachom. Keď nie u vyšetrovateľov, tak u vyšetrujúceho sudcu a keď nie u neho, tak nakoniec u prokurátora...

 

ČO S ABSENTÉRMI?

Ukrajinský parlament je známy nedisciplinovanosťou svojich poslancov, ktorí často a bezdôvodne sa nezúčastňujú na zasadnutiach i práci svojich výborov a komisií. Prvým krokom v boji s absentérstvom je zverejňovanie fotografií poslancov s informáciami o ich účasti na zasadnutiach, vrátane samotného predsedu Najvyššej rady Vladimíra Hrojsmana. K týmto údajom pribudnú údaje o ich účastiach na hlasovaniach. Do úvahy pripadá aj návrh, aby poslancov s väčším počtom neospravedlnených neúčasti v práci Najvyššej rady dokonca pozbavili mandátu poslanca! Zaujímavé je, že tento návrh podporujú aj niektorí zo samotných zákonodarcov. Takýto krok si však vyžaduje aj zmeny v samotnej Ústave a to je predsa len beh na dlhú trať. Vedenie ukrajinského parlamentu sa zatiaľ spolieha na kontrolu dochádzky poslancov na svoje pracovisko – verejnosťou. Ťažko však predpokladať, že zvolení predstavitelia národa sa zľaknú svojich voličov a len preto zlepšia svoju dochádzku do parlamentu i účasť na hlasovaniach.

 

ANI DREVO, ANI PENIAZE

Niektorí velitelia Národnej gardy sa za svoje chovanie môžu pred národom skutočne hanbiť. Služba bezpečnosti Ukrajiny /SBU/ ich obvinila z rozkrádania štátnych peňazí. Tak napríklad Národná garda dostala v prepočte 22 000 eur na nákup 900 kubíkov dreva na vykurovanie dočasných príbytkov svojich príslušníkov. Teraz jednoducho nie je ani drevo a nie sú ani štátne peniaze, za ktoré sa vraj nakúpilo palivo od jednej súkromnej firmy v Dnepropetrovsku.

Ten istý zástupca veliteľa špeciálnej brigády Národnej gardy uzavrel so súkromným podnikateľom dohodu na opravu obrneného transportéra, v tomto prípade iba za 1100 eur. SBU však zistila, že „otéčko“ bezplatne opravili dobrovoľníci. Podobne ako v prípade dreva išlo iba o fiktívnu zmluvu a peniaze sa rozdelili medzi veliteľmi Národnej gardy a podnikateľmi.

V Kyjeve nedávno odsúdili vysokopostaveného príslušníka Národnej gardy na päť rokov väzenia podmienečne. Náčelník tylu prevzal úplatok 12 000 eur pri nákupe mäsa pre bojové jednotky.

 

OPERÁCIA „JANTÁR“

Málokto by veril, že nášho východného suseda niekedy zaradíme medzi jantárovú veľmoc. Neveril by ani to, že tomuto polodrahokamu budeme v súvislosti s Ukrajinou venovať takú veľkú pozornosť. Časy sa však menia a s nimi aj jantárové cesty. Niekedy v antike viedli z Talianska a Grécka k Baltickému moru, teraz z Ukrajiny do západnej Európy. Tie súčasné sú však nelegálne a jedná z nich vedie aj cez Slovensko. Pašeráci sa snažia cez našu krajinu predávať tento vzácny tovar do Nemecka, Anglicka, Holandska a ďalších krajín.

Podľa oficiálnych údajov sa na Ukrajine ťažia ročne štyri tony jantáru. Odborníci však tvrdia, že v skutočnosti sa vyťaží až 80 ton. Zásoby jantáru v západnej Ukrajine, konkrétne vo Volyňskej, Rivenskej a Žitomírskej oblasti predstavujú podľa odhadov okolo 1500 ton. Zatiaľ... Ukrajinská polícia si nevie poradiť doslova s nájazdami „jantárokopov“, ktorí doslova pľundrujú štátne lesy. Iba pri jednom zásahu ochrancovia zákonov skonfiškovali 5000 lopát a 4 kg jantáru v oficiálnej cene 12 500 eur. V týchto lesoch polícia musí často použiť strelné zbrane a predovšetkým takto chrániť svoje životy pred útokmi kriminálnikov. Stáva sa, že na jednom mieste sa sústredí až 5 000 nelegálnych „baníkov“. Nejde teda o osamelých, amatérskych hľadačov kúskov jantáru. Jednoducho, existuje už aj jantárová mafia, s ktorou si zatiaľ nikto nevie poradiť. Zákon o ťažbe a realizácii jantáru, ktorý má vniesť poriadok do tohto rezortu, leží v parlamente už presne rok. Zatiaľ sa s ním nič neurobilo. Pritom štátny podnik na ťažbu jantáru Ukrburštyn už celé desaťročie stojí pred bankrotom, pritom jantárová mafia zarába milióny eur a dolárov. Ide pre ňu o výhodnejší biznis než sú narkotiká, prostitúcia či obchod so zbraňami.

Vladimír MEZENCEV

/Príspevok napísaný pri finančnej pomoci Literárneho fondu/.