Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Z referenda vo V. Británii sa musíme poučiť, SR má historickú šancu – Andrej Danko

Bratislava 24. júna (TASR) - Slovensko sa musí z britského referenda poučiť a zobrať si za svoje, že máme historickú šancu. Vyhlásil to dnes predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) v reakcii na referendum vo Veľkej Británii, ktorej občania odhlasovali vystúpenie z EÚ.

 

"Premiér SR bude predsedať Rade EÚ. Máme šancu ukázať, že my malý národ si dokážeme zachovať racionalitu, že vieme udávať tóny pri rokovaniach, analyzovať stav a podniknúť opatrenia. Napriek referendu to neznamená, že Veľká Británia zajtra odchádza. Slovenská vláda musí mať silu na to, aby dokázala predsedať," apeloval Danko.

 

Podľa jeho slov ak sa udeje niečo neštandardné a netradičné, u niektorých ľudí to vyvoláva paniku, u iných zamyslenie. "Sledujem vyjadrenia svetových politikov a nachádzam v nich aj strach. Najhoršie by bolo ignorovať výsledok referenda, voliť cestu exitu z EÚ a neriešiť problémy. EÚ musí prejsť reformou. Keď vidíte úradníkov odtrhnutých od reality, europoslancov, ktorí zabúdajú ako žijú ich občania, tisíce asistentov, pracovníkov, šialené mzdy a odmeny funkcionárov EÚ, a potom zúfalosť únie pri riešení problémov ako migračná kríza, tak sa zamýšľate, akú stratu úsudku títo ľudia utrpeli," zdôraznil Danko.

 

On sám verí, že výsledok referenda nespôsobí chaos a že si každý uvedomuje aj výhody EÚ. "Najmä pre východné štáty je dôležitý Schengen a možnosť pracovať na európskom trhu. Musíme prehĺbiť to, čo nám pomáha v našom žití," povedal šéf parlamentu.

 

Danko tvrdí, že Slovensko si musí zachovať národnú identitu, ale podporiť aj veci, ktoré nám pomáhajú. "Verím, že práve toto referendum bude signálom na prebratie sa európskych úradníkov, ktorí sú odtrhnutí od reality. Verím, že sa poučíme a nenastane chaos," odkázal.

 

Podobne ako premiér Robert Fico (Smer-SD) sa aj Danko pri reakcii na brexit obrátil na slovenskú parlamentnú opozíciu. Tá podľa Danka šíri hystériu, intrigy a chaos. "Prosím nie o to, aby sme zakrývali lumpov, ale aby sme sa stretli a diskutovali o systéme, ako tých zlých dostať tam, kam patria. Aby sme nerobili Slovensku hanbu," uzavrel.

 

Britskí voliči vo štvrtkovom referende rozhodli o vystúpení svojej krajiny z Európskej únie. Po sčítaní všetkých hlasov to dnes oficiálne potvrdila Volebná komisia Spojeného kráľovstva.