Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Z centra osláv 70. výročia SNP zneli tvrdé odkazy extrémistom

Banská Bystrica 29. augusta (TASR) – Oslavy 70. výročia SNP, ktoré sa konali v Banskej Bystrici, pritiahli pod Pamätník SNP tisícky ľudí z celého Slovenska. Už niekoľko hodín pred oficiálnym začiatkom sedeli pod tribúnou a čakali na oficiálnu časť programu, na slávnostné zhromaždenie, ktoré sa začínalo presne na poludnie.

 

Tomu predchádzal slávnostný akt kladenia vencov pri Pamätníku SNP, na ktorom sa zúčastnili slovenský prezident Andrej Kiska a český prezident Miloš Zeman. Ako informovali organizátori, poľský prezident na poslednú chvíľu zmenil program, a preto do Banskej Bystrice pricestoval len popoludní. Jeho delegácia absolvovala slávnostný akt kladenia vencov až okolo 16.00 h. Obed troch hláv štátov, ktorý bol na Radnici, stihol.

Vence postupne položili predseda NR SR Pavol Paška, premiér SR Robert Fico, bývalý prezident Ivan Gašparovič, zástupcovia zahraničných delegácií a veľvyslanectiev, poslanci NR SR, ministri vlády, predsedovia samosprávnych krajov, primátori miest i predstavitelia politických strán a rôznych organizácií.

 

Slávnostné zhromaždenie otvorili 44 speváci z folklórnych súborov z partizánskych obcí Horehronia, ktorí zaspievali slovenskú hymnu. So slávnostnými príhovormi vystúpili slovenský prezident Andrej Kiska, český prezident Miloš Zeman, predseda NR SR Pavol Paška, premiér SR Robert Fico a predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavol Sečkár. Každý z nich vyjadril úctu prítomným priamym účastníkom SNP, ktorí rovnako ako štátnici sedeli v prvom rade. Slová vďaky za ťažko vybojovanú slobodu venovali aj obetiam Povstania.

Medzi najstarších žijúcich účastníkov Povstania patrí aj 92-ročný generál Ján Husák: "Bol som veliteľom družstva, bojoval som na Telgárte," uviedol. Všetkým, ktorí spochybňujú význam SNP a nedokážu pochopiť, čo SNP znamenalo, odkázal, že sú "vadní". Pri slovách, že z nich dnes, po 70 rokoch, niektorí robia banditov, sa mu oči zaliali slzami.

 

Extrémistom, ktorí oslavujú vojnový fašistický Slovenský štát, adresoval tvrdé slová aj predseda NR SR Pavol Paška, keď povedal: "Ako je možné, že pán Boh stanovil medze ľudskej múdrosti, ale nestanovil medze ľudskej hlúposti. Je čistým šialenstvom, že dnes sa k tomu hlásia aj niektorí pomýlení slovenskí nacionalisti a neonacisti a vy bohužiaľ tu v Banskej Bystrici o tom viete svoje."

"Treba si uvedomiť, že to boli ľudia, ktorí sa postavili na obranu územia pred cudzou okupačnou mocou. To sa vždy máme zmieriť s okupáciou? Kto je hrdinom? Ten, čo doma vyčkáva za pníkom alebo ten, čo zoberie zbraň do rúk a bráni svoju krajinu?," reagoval na adresu hrdinov SNP riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev.

Oslavy 70. výročia SNP v Banskej Bystrici prebiehajú bez narušenia. "Som presvedčený, že keby sa tu aj niečo vyskytlo, polícia nemusí robiť ani poriadok. Títo ľudia by si ho urobili aj sami," dodal Mičev.

 

Účasť na oficiálnom programe  osláv odhadol medzi 10.000 až 15.000 návštevníkmi. Tí si prišli na svoje najmä pri vystúpení ruského armádneho zboru Alexandrovci a SĽUK-u. "Toľko ľudí nechodí ani na rockové koncerty," poznamenal Mičev. Podľa neho dnešná účasť je zatiaľ najvyššia v porovnaní s ostatnými rokmi.

Prezident Českej republiky Miloš Zeman počas príhovoru. FOTO TASR - Oliver Ondráš

Prezident Českej republiky Miloš Zeman počas príhovoru. FOTO TASR - Oliver Ondráš