Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Z Úradu práce na strednú športovú školu? - Vladimír Mezencev

Sestry Danka a Janka Velďákové sa rozlúčia s aktívnou atletickou kariérou v Košiciach

 

Na nedávnom najväčšom atletickom mítingu u nás, na podujatí PRAVDA-TELEVÍZIA-SLOVNAFT v Šamoríne už zápolila iba jedna z nich. Tridsaťosemročná Jana Velďáková bola spomedzi skokaniek do diaľky výrazne najstaršia – od dvoch súperiek až o 17 rokov, od všetkých v priemere o jedenásť. Klobúk dole pred ňou, i keď v súťaži sa jej veľmi nedarilo. Výkonom 603 cm obsadila posledné 8. miesto a za svojim najlepším osobným výkonom, ktorý je ešte stále aj slovenským rekordom zaostala o 72 cm. Sestra Dana jej skoky pozorne sledovala z hľadiska, trojskok žien nebol zaradený do programu mítingu.

 

Dve sestry – dvojčatá – narodené 3. júna 1981 v Rožňave sa pripravujú na významný životný krok: 4. septembra na podujatí JBL Jump Fest v srdci Košíc, pred Dómom sv. Alžbety sa chcú dôstojne rozlúčiť s aktívnou pretekárskou kariérou, ktorá trvá už vyše dvoch desaťročí. V ženskej vrcholovej atletike skutočne neobvyklý jav. Jana po P-T-S ešte štartovala aj na 2. Európskych hrách v bieloruskom Minsku kde skočila 608 cm a získala plný počet bodov do súťaže reprezentačných celkov. Sestry sú síce ešte stále členky Dukly B. Bystrica, ale pre oficiálnu rozlúčku si Košice nevybrali náhodou. Pred odchodom za lepšími podmienkami dlhé roky reprezentovali Akademik TU Košice a v tomto meste začala aj ich úspešná športová kariéra, už ako žiačok osemročného športového gymnázia /OŠG/.

 

Janka a Danka majú za sebou účasti na olympijských hrách, setových i európskych šampionátoch, najvýznamnejších mítingoch planéty, akými sú napr. IAAF Grand Prix, Diamantová liga či EA Classic. Úplnou samozrejmosťou sú pre nich domáce tituly i vytvárania a prekonávania vlastných národných rekordov. Slovenskú vrcholovú atletiku sme si bez týchto dvojičiek, pôvodom z Gemeru, nevedeli predstaviť dlhé roky.

 

V poslednom období v živote Janky a Danky Velďákových dochádza k výrazným zmenám. Absolventky dvoch vysokých škôl /Ekonomickej fakulty TU Košice a Filozofickej fakulty Univerzity M. Bela v B. Bystrici/ s dvomi akademickými titulmi – Ing. a Bc. - sú momentálne nezamestnané a vedené na úrade práce! Stalo sa tak po vypršaní pracovnej zmluvy s Armádou SR, v ktorej pôsobili ako občianske pracovníčky. „Trvalé bydlisko sme mali stále v Košiciach a v tomto meste chceme aj bývať i pracovať. Za nami sú roky plné reprezentačných povinností, niečo sme sa naučili i dokázali. Získané skúsenosti by sme radi zužitkovali v pedagogickej a trénerskej práci. Svoje uplatnenie si vieme predstaviť napríklad v Strednej športovej škole v Košiciach, ako sa teraz volá bývalé športové gymnázium“, hovorí Danka Velďáková. Zároveň pripomína, že koniec s aktívnou činnosťou síce prichádza, ale možno keď niekto vypadne z družstva a bude treba získať body do atletickej ligy, tak príležitostne zaskočia...

 

Iný názor má známy košický atletický expert Jozef Haraksín: „V súčasnosti sa súťaže veteránov organizujú už pre tých, ktorí majú 35 rokov a viac. Obe by určite úspešne reprezentovali na veteraniádach už aj v tomto roku a zbierali medaily i tituly...“. Takže, uvidíme aké ďalšie prekvapenia, verme, že len pozitívne, nám sestry Velďákové pripravia v najbližšej budúcnosti. Určite medzi ne bude patriť dôstojná a vydarená oficiálna rozlúčka s aktívnou pretekárskou činnosťou 4. septembra v srdci Košíc.