Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Zúfalý zápas o voliča – Dušan D. Kerný

Európske inštitúcie sa pustili do ročnej kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu. Podľa riaditeľa informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku, Roberta Hajšela kampaň má predovšetkým obyvateľov Slovenska upozorniť na to, že svojou účasťou na voľbách majú možnosť nepriamo ovplyvniť rozhodnutia EP a ich dosah na život v jednotlivých členských štátoch Európskej únie (EÚ). Voľby sa budú konať pravdepodobne v sobotu 24. mája 2014.

Štvorfázová kampaň má na Slovensku osobitný význam – účasť v eurovoľbách patrí medzi najnižšie v štátoch únie. Je to paradox, pretože práve Slovenska sa najväčšmi týkajú rozhodnutia euroinštitúcií s ktorými nesúhlasia tak mnohí občania ako aj špičkoví politici a ekonómi. Medzi najznámejšie patrí politicky vynútené rozhodnutie o uzavretí technicky vrcholne spôsobilej atómovej elektrárne v J. Bohuniciach. To premenilo Slovensko z vývozcu na dovozcu elektrickej energie. Takéto rozhodnutia prídu aj teraz – predovšetkým na záchranu eura. V minulosti paradoxne najväčší tlak na Slovensko vyvíjali predstavitelia strán, ktoré v domovských štátoch na plnej čiare prehrali vo voľbách do europarlementu, nedokázali presvedčiť domáceho voliča.

Otázka je, či sa na Slovensku podarí opačný gambit – dostať do europarlamentu poslancov strán, ktoré nie sú v Národnej rade SR. Teraz je tam napríklad predstaviteľ SNS J. Paška ako aj bývalý minister financií a terajšia kľúčová postava mimoparlamentného HZDS S. Kozlík. Z hľadiska nielen euroskeptikov a euro kritikov má tribúna euro parlamentu tu mimoriadny význam – poskytuje relatívne široké mediálne možnosti a zároveň je skutočnou školou kádrov v stále zložitejších euro otázkach slovom pre skutočne európsku parlamentnú politiku. Toho na Slovensku stále nie je dosť. To má neraz neoceniteľnú cenu, ako sa ukázalo nedávno pri aktivitách maďarských poslancov ohľadne Benešových dekrétov na pôde EP – pri tejto príležitosti sa slovenská verejnosť dozvedela, že im nečelil priamo ani jeden zo slovenských poslancov – neboli na výbore prítomní. V neposlednom rade sa bude aj priamo voliť predseda Európskej komisie. Terajší Barroso nežne vavríny: jeho správu o stave únie komentoval veľký nemecký denník: vystúpenie Barossu a jeho päťročný výkon je na zaplakanie, keď to hodnotíme z hľadiska, čo komisia urobila pre zvládnutie krízy z pohľadu občana EÚ“. Úsporná politika komisie, ktorá bude postupným „euro dohľadom“ stále viac vnucovaná, doteraz prehĺbila rozdiely medzi chudobnými a bohatými – je to o dôvod viac urobiť všetko pre takú účasť na slovenských voľbách, ktorá by jasne ukázala reprezentatívnosť slovenského kritického samostatného postoja k euro politike. A to tak smerom do Bruselu ako aj smerom k slovenským prezidentských voľbám v roku 2014.