Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Zámer opozície nevyšiel, minister J. Richter ostáva vo funkcii – TASR

Bratislava 30. októbra (TASR) - Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) ostáva vo funkcii. Opozícii podľa očakávania nevyšiel zámer vysloviť tomuto členovi vlády nedôveru, keďže nemá potrebnú väčšinu hlasov. Za Richterovo odvolanie po vyše sedemhodinovej diskusii na mimoriadnej schôdzi NR SR hlasovalo len 50 zo 128 prítomných poslancov.

Opozícia vyčítala ministrovi práce kauzu agentúry Star EU či nezvládnuté čerpanie eurofondov. Celkovo Richter podľa opozície nezvláda svoju rezortnú agendu. Navrhovatelia poukazovali na to, že agentúra Star EU vyhrala všetkých 70 verejných obstarávaní na poradenstvo pri eurofondových projektoch, na ktorých sa zúčastnila. V súvislosti s čerpaním eurofondov opozícia upozorňovala, že Slovensku únia pozastavila vyplácania eurofondov vo výške 400 miliónov eur, pričom krajina už definitívne prišla o sumu takmer 135 miliónov eur.

 

Premiér Robert Fico (Smer-SD) označil návrh opozície za tendenčný a neopodstatnený. "V návrhu na odvolanie je iba jedna jediná veta o tom, že minister nezvláda svoju agendu. Toto je jediná veta, ktorá sa dotýka ústavného rámca odvolávania ministra. Všetko ostatné, čo tam je napísané, nemá s prácou ministerstva nič spoločné. To, čo je predložené, je paškvil," uviedol dnes v NR SR Fico.

Zároveň označil návrh na odvolanie za "trápny pokus". "Na ministerstve práce v minulosti už pracovali všelijakí sociálni netvori, ale v prípade Jána Richtera musím povedať, že to je človek na správnom mieste a má dobré výsledky," konštatoval predseda vlády.

 

Opoziční poslanci však premiéra počastovali kritikou za obhajobu ministra práce. "Pred 3 či 4 rokmi dal Ján Richter pokyn, ktorá firma má vyhrávať tendre. Je to klientelizmus. Ak áno, je otázka, či môže takýto človek sedieť v kresle ministra," konštatoval Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS).

Rovnaký názor mal aj Pavol Zajac (KDH). "Vy osobne ste boli prítomní na stretnutí so starostami, na ktorom im Ján Richter odporučil, aby spolupracovali s firmou Star EU. Minister musí niesť zodpovednosť za to, čo urobil v minulosti. Toto je politická kultúra, ktorú ale v Smere nemáte," odkázal v pléne premiérovi.

Aj opozičný poslanec za SaS Jozef Mihál sa Roberta Fica spýtal, prečo sa ku kauze vo svojom prejave nevyjadril. "Vôbec ste sa nevyjadrili ku kauze Star EU, prečo ste spolu s Richterom odporúčali starostom, aby to vyhrala? Prečo ste sa nevyjadrili, že nemalé dotácie dostávajú súdni exekútori, a to je obrovská hanba pre vás aj pre vášho ministra," dodal Mihál.