Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Základným predpokladom stabilnej vlády je spolupráca Smeru-SD a SNS – Robert Fico

Bratislava 9. marca (TASR) - Základným predpokladom na vytvorenie stabilnej vlády na Slovensku je spolupráca Smeru-SD a SNS. Po dnešnom stretnutí so šéfom národniarov Andrejom Dankom na Úrade vlády SR to vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD). "V tomto máme zhodu," uviedol Fico.

 

Ako poznamenal, obe strany majú vzťah k pozitívnej úlohe štátu. Zhodnú sa tiež na ochrane národnoštátnych záujmov. "Pritom rešpektujem aj rozdiely, ktoré sú medzi nami," konštatoval. Vidí priestor na ďalšie pokračovanie rokovaní. "Toto bolo základné stretnutie, od ktorého sa musia odvíjať ďalšie," dodal Fico. Ten si dnes prevzal od prezidenta SR Andreja Kisku poverenie na zostavenie nového kabinetu, ktoré trvá do piatka 18. marca. Fico pozval na rokovania aj predsedov Mosta-Híd Béla Bugára a #Siete Radoslava Procházku. Tí však odmietli prísť.

 

Danko bol prvý z pozvaných, ktorý sa na úrad vlády dostavil. Podľa neho iba dve strany, ktoré majú stabilné štruktúry, členské základne a funkčné ucelené mechanizmy ukazujú, že musia byť podstatnou esenciou funkčného systému a funkčnej Národnej rady. Myslí si, že výsledky sobotňajších (5.3.) parlamentných volieb sú dôkazom potreby zmeny zákona o politických stranách. "Pretože sa veľmi ľahko mediálnou populárnou politikou dajú získať hlasy. Veľmi ľahko sa dá oklamať volič. Dá sa to za niekoľko mesiacov. Anarchia a deštrukcia politického systému ničí našu spoločnosť," upozornil.

Poukázal na reálnu možnosť nezostavenia vlády, ako aj na to, že sa nebudú vedieť stretnúť funkčné politické strany. Je zvedavý na priebeh ďalších rokovaní a ako úspešne bude Fico pokračovať vo svojom mandáte od prezidenta. Zároveň vyslovil obavy zo správania sa niektorých lídrov, ktorí podľa neho nezodpovedne nakladajú s dôverou voličov a nevedia garantovať funkčnosť poslaneckých klubov.