Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Vzácne stretnutie dvoch bežeckých legiend na Slovensku – Vladimír Mezencev

COE A PLACHÝ SI ŠTRNGLI POHÁRMI S VÍNOM A SPOMÍNALI

Zaujímavé je, že pri vyhlasovaní výsledkov športových ankiet vo futbale a hokeji sa tam doslova konajú neoficiálne módne prehliadky rôznych celebrít, ktoré sprevádzajú športovcov. Sú medzi nimi missky, herečky, manekýnky, moderátorky... Ale aj zlatokopky. Nečudo, že bulvárne denníky a časopisy venujú takýmto udalostiam dokonca väčšiu pozornosť, než športové stránky novín.

Atletika, napriek tomu, že sa jej hovorí kráľovná športu, takýto záujem nevzbudzuje. Napriek tomu, že vyhlasovanie laureátov ankety Atlét roka je vždy dobre pripravené a má patričnú spoločenskú úroveň. Nuž čo, atléti až na výnimky, majú veľmi ďaleko k príjmom profesionálnych futbalistov a hokejistov, preto nečudo, že publikum pri dekorovaní atletického kráľa roka tvoria predovšetkým športovci, tréneri, funkcionári a novinári. Samozrejme, aj tu sa nájdu športové celebrity, ale tie so šoubiznisom nemajú nič spoločné.

 

PRIŠIEL ANGLICKÝ LORD

Predsa však tento rok bol významnou výnimkou. Do Bratislavy na vyhlasovanie výsledkov ankety Atlét roka 2019 prišla skutočne významná osobnosť svetového formátu – Sebastian Coe, prvý muž svetovej atletiky, dvojnásobný olympijský víťaz v behu na 1500 m /1980 Moskva, 1984 Los Angeles/ a dvakrát strieborný z týchto olympiád v behu na 800 m. Počas svojej športovej kariéry vytvoril 12 oficiálnych svetových rekordov, z majstrovstiev Európy či už na dráhach, alebo pod strechou má šesť medailí, z každého kovu po dve. Za Svetového atléta roka ho vyhlásili dvakrát /1979, 1981/.  To však nie je všetko. Neskôr sa stal členom Dolnej komory britského parlamentu a roku 2000 mu udelili najvyšší šľachtický titul – lord! Bol aj predsedom organizačného výboru vydarených OH 2012 v Londýne.

Slovenský atletický zväz pozval na túto slávnosť aj legendárneho slovenského bežca, košického rodáka Jozefa Plachého. Nie náhodou, veď obaja sa stretli vo finále na 1500 m na OH 1980 v Moskve. Keď Coemu povedali, že na vyhlasovaní Atléta roka 2019 bude aj tento jeho súper spred už vyše 39 rokov, pohotovo a s radosťou zareagoval: „Samozrejme, na Plachého si veľmi dobre pamätám. Bol to vynikajúci bežec, veľmi rád sa s ním stretnem“. Stalo sa... Po oficiálnej časti večera si našiel čas vypiť si s Plachým pohár vína a pospomínať na ich významný súboj. Coe dobehol do cieľa ako víťaz v čase 3:38,4 min., Plachý skončil šiesty výkonom 3:40,7 min. Svoju úlohu v tomto súboji určite zohral aj vek. Plachý už mal vyše 31, Coe ešte ani nie 26 rokov...

Košice sa spomínali nielen v súvislosti s Plachým, ale aj Medzinárodným maratónom mieru. Na otázku – či príde niekedy pozrieť sa na tento slávny maratón, lord Coe odpovedal: „ Počas prvých štyroch rokov môjho prezidentovania v Medzinárodnej asociácii atletických federácií sa mi to nepodarilo, ale pretože ma zvolili viesť svetovú atletiku ešte ďalšie štyri roky, tak to už by som mohol stihnúť... Mám to v pláne.“

 

PRVENSTVÁ MLADÍKA ZO SPIŠA

Iba 19-ročný Matej Balúch zo Spišskej Novej Vsi sa stal víťazom až vo dvoch kategóriách ankety Atlét roka 2019. Napriek tomu, že trénuje v skromných podmienkach tento gymnazista – maturant získal bronzovú medailu na juniorských ME vo švédskom Borase v behu na 400 m prek. O jeho všestrannosti svedčí i to, že sa stal seniorským halovým majstrom SR v behu na 200 m i na 110 m prek. vonku, v medzištátnom stretnutí Maďarsko – Česko – Slovinsko – Slovensko v Gyori obsadil 2.miesto v behu na 110 m prek. a tretie na 400 m prek., osobne vytvoril dva nové slovenské rekordy a podieľal sa na dvoch ďalších, ktoré vytvorila juniorská štafeta SR na 4x100m. Jeho trénerom je Edmund Kováč. Baluch vyhral kategóriu Atlét roka – mládež /prekážky a šprinty/ a zároveň  aj kategóriu  Prekvapenie - objav roka.

Edmund Kováč je o rok mladší, než jeho slávnejší brat Igor, prvý atlét v ére samostatnej Slovenskej republiky, ktorý na svetovom šampionáte získal medailu. Bolo to v roku 2007 v Aténach za tretie miesto v behu na 110 m prek. „V základnej škole som chodil do športovej triedy a neskôr som plánoval študovať na Športovom gymnáziu v Košiciach. Nedostal som sa naň a tak som na šport na celé roky zanevrel. Až keď u nás už nebol ani jeden tréner, ktorý by sa venoval mládeži, oslovil ma brat Igor či sa ním nechcem stať. Tak som sa ním stal, doplnil si vzdelanie. Samozrejme, stále sa učím od skúsenejšieho brata, ktorý teraz pôsobí v Dukle B. Bystrica. Podmienky na prípravu máme skutočne skromné. Náš Atletický športový klub pri ZŠ Lipová v Sp. N. Vsi využíva školské 4-dráhové ihrisko s umelým povrchom, dlhým 280 metrov a v zime školskú telocvičňu. Napriek tomu naše tréningy sú náročné, dvojfázové, ale našťastie, som podnikateľ a môžem si svoj čas plne organizovať podľa svojich potrieb. V budúcom roku máme s Matejom cieľ zúčastniť sa na majstrovstvách Európy, ktoré budú v Paríži po tokijskej olympiáde. Limit na 400 metrov prekážok je 50,70 sekundy. Matejov najlepší čas predstavuje 51,26 sekundy. Takže máme čo zlepšovať, ale naše predsavzatia sú celkom reálne,“ hovorí tréner najúspešnejšieho mládežníckeho atléta roka. Jeho samotného vyhlásili za Trénera mládeže roka 2019.

 

KORUNA PATRÍ VOLKOVI

Symbolickú kráľovskú korunu získal bratislavský šprintér Ján Volko už druhýkrát  /prvýkrát v roku 2017/. Je prvým Slovákom, ktorý sa stal majstrom Európy v šprinte, bolo to na halových ME v Glasgowe na 60m, len druhý slovenský halový majster starého kontinentu v atletike v ére samostatnosti. Na Európskych hrách v Minsku skončil v behu na 100 m druhý.

Druhé miesto patrí kladivárke Martine Hrašnovej, profesionálnej vojačke z B. Bystrice, deviatej z nedávnych MS v Dauhe a druhej z Armádnych svetových hier vo Wu-chane.

Východoslovenský región v tomto roku oficiálne nemal zastúpenie v desiatke najúspešnejších atlétov roka. Je síce pravda, že vytrvalec Tibor Sahajda obsadil vynikajúce 6.miesto /vlani bol desiaty/, ale i keď býva stále v Košiciach, reprezentuje už Bratislavu. Žiaľ, z desiatky najlepších v roku 2018 sa už do tohtoročnej nedostala košická bežkyňa Alexandra Bezeková /6.miesto/.

 

CHÝBAJÚ HVIEZDY...

Medzi hosťami atletickej udalosti roka bol aj prezident Európskej atletiky Sven Arne Hansen z Nórska. Prišiel odovzdať plakety a diplomy za výrazný podiel na rozvoji tohto športu v európskom meradle aj kvartetu Slovákov, medzi ktorými bola aj dvojica z Košíc. Ocenenia z rúk tohto dlhoročného uznávaného funkcionára prevzali aj Silvia Hanusová, predsedníčka Východoslovenského atletického zväzu, hlavná rozhodkyňa MMM a Branislav Koniar, riaditeľ Medzinárodného maratónu mieru. Hansen na otázku čo najviac chýba slovenskej atletike lakonicky odpovedal: „Hviezdy! Nie tie na nebi, ale na atletických súťažiach...“

Nuž, ako funguje pošta v sídle teraz už Svetovej atletiky /donedávna v Medzinárodnej asociácii atletických federácii –IAAF/ v Monaku? Na túto otázku hľadá odpoveď čestný prezident Maratónskeho klubu Košice Štefan Daňo. Pred niekoľkými mesiacmi napísal osobný list Sebastianovi Coemu, v ktorom mu pripomenul životné jubileum jeho športového rivala Jozefa Plachého, spomenul jeho najvýznamnejšie úspechy na atletických dráhach a požiadal ho, aby z pozície muža č.1 svetovej atletiky zvážil nejakú možnosť oceniť Plachého. Na veľké a nemilé prekvapenie sa Š. Daňo priamo od S. Coa dozvedel, že žiadny list nedostal a to i napriek tomu, že sa snaží sledovať poštu, ktorá prichádza na jeho adresu. Samozrejme, má početný sekretariát a všetko sa mu nemusí dostať do rúk. Našťastie, list bol odoslaný doporučene a tak sa dá aj dodatočne zistiť kto a kedy ho prevzal...