Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Vysoké Tatry odštartovali tohtoročné Vianoce – Milan Országh

Slávnostným otvorením v poradí piateho projektu Tatranská ľadová bazilika (7. decembra) odštartovalo vo Vysokých Tatrách klasické vianočné obdobie.

 

Umelec, rezbár, organizátor a duša projektu Adam Bakoš so svojim tímom tvorili tohto roku tému Pocta rodine a pre jej vyjadrenie zvolili tú najzrozumiteľnejšiu formu – použitie architektonických prvkov Gaudího najslávnejšej stavby, barcelonského chrámu Sagrada Familia. Večnej to stavby španielskeho architekta a staviteľa, ktorý ju v dôsledku tragickej smrti predčasne opustil v roku 1926. Aj keď jeho stavebný sloh je svojrázny a jedinečný, predsa len výstavba prechádzala a prechádza rôznymi „módnymi obdobiami“. Po tom, ako počas španielskej občianskej vojny došlo k zničeniu jedinečného oltára a projektovej dokumentácie, pustili sa Gaudího nasledovníci do ďalšej stavebnej činnosti v roku 1952 (symbolický dvojnásobok dvojčíslia roku umelcovej smrti) a v podstate  stavebné práce pokračujú aj dnes. Výstavba chrámu Svätá rodina sa stala vecou celého národa.

 

Tatranská ľadová bazilika má tohto roku oproti predchádzajúcim štyrom projektom aj niekoľko noviniek. Jednou z nich sú zabudované okrúhle farebné vitráže z dielne nášho umelca s gréckou krvou Achilleasa Sdoukousa. Je ich osem a ich výroba z líhaného skla trvala približne pol roka. A keďže originálna katedrála Sagrada Familia má kolosálne rozmery, aj na použitie niektorých stavebných prvkov z nej pod Slavkovským štítom (na vyjadrenie myšlienky) bol potrebný väčší priestor ako doteraz. Takže namiesto predchádzajúcich v priemere 18 metrových kupol, je tohto roku postavená kupola s priemerom až 25 metrov. Okrem témy rodiny nájdete do celku zakomponované aj ďalšie, ktoré sú prirodzené v tomto prostredí. Slovenské, tatranské, svetské... Bezmála na každom stĺpe je zvečnený tatranský kvet číslo 1, plesnivec. Okrem toho tu nájdete aj ľadových predstaviteľov tatranskej fauny. Treba sa poriadne pozerať a hľadať.

 

Tatranská ľadová bazilika na Hrebienku nad Starým Smokovcom bude návštevníkom našich veľhôr k dispozícii na oblaženie duše pravdepodobne až do apríla, keď sa však nezblázni počasie. Taký je zámer realizačného tímu a organizátorov tejto tatranskej ľadovej jedinečnosti. Medzitým však budú Vianoce a Silvester s Novým rokom, Peter Petras odhalí pri Reinerovej útulni svoj tradičný snehovo ľadový betlehem. Sneh aj dnes poctivo zberá lopatou tak, ako každý deň. Zatiaľ je s prírodou spokojný, na Troch kráľov bude na lúke pri jeho chate veselo. O niekoľko dní neskôr prídu na Hrebienok súťažné družstvá medzinárodnej spoločnosti rezbárov, prihlásených do festivalu rezania ľadových sôch Tatry Ice Master. Má ich byť osem a projekt má trvať od piatka 12. do nedele 14. januára 2018. Už po šiesty raz si každý, kto nebude ľutovať v čase súťaže vychádzku na Hrebienok alebo bude mať šťastie a dostane sa hore zo Starého Smokovca na pozemnej lanovej dráhe, zgustne na zručnosti a nápadoch majstrov píl, dlát a rašplí. Aby v polovici januára už prepukla lyžiarska sezóna vo Vysokých Tatrách na plné obrátky...! Nuž, vo vlastnom záujme Tatrancom poprajme, aby všetky ich projekty boli úspešné a pohodové.

 P. Petras je na zimu už pripravený

P. Petras je na zimu už pripravený

Pocta tatranskej prírode

Pocta tatranskej prírode

Pocta Gaudímu

Pocta Gaudímu