Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Vyhlasuje sa za kandidáta budúcnosti – Vladimír Mezencev

To, že v jesenných voľbách sa proti sebe postavia terajší primátor Richard Raši a Rudolf Bauer, bolo jasné už niekoľko mesiacov každému Košičanovi, ktorý sa aspoň trochu zaujíma o komunálnu politiku. Druhé najväčšie mesto republiky má však už aj tretieho oficiálneho kandidáta na primátora – je ním Ján Dečo, ktorý to zatiaľ najďalej dotiahol na poslanca mestského zastupiteľstva.

 

Kandidatúra tohto ambiciózneho muža však prekvapila každého znalca košickej mestskej politiky. Už predovšetkým preto, lebo Dečo, podobne ako Bauer, vyšiel z liahne KDH, obaja sa však s týmto politickým hnutím rozišli. Bauer, v súčasnosti starosta najväčšej košickej mestskej časti – Košice – ZÁPAD, však prešiel do KDS /Konzervatívni demokrati Slovenska/, ale do jesenných volieb pôjde ako nezávislý občiansky kandidát. Dečo je bez straníckej príslušnosti.

 

Ohlásenie jeho kandidatúry však vyvolalo nevôľu v súčasnej, pomerne zjednotenej pravice v Košiciach. Tá špekuluje, že Ján Dečo ide do primátorských volieb iba preto, aby odobral hlasy svojmu bývalému politickému kolegovi – a to v prospech Richarda Rašiho /koalícia SMER – Most – Híd/. Dečo v nijakom prípade však nepripúšťa, že jeho kandidatúra je účelová a smeruje k rozbitiu pravice v meste. Na jednej strane síce oceňuje to, čo terajší primátor Raši predovšetkým projektom Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 urobil pre Košice pre ich zviditeľnenie sa vo svete, ale... Bauera považuje za kandidáta minulosti, Rašiho za muža č. 1 prítomnosti a on je kandidát budúcnosti! Napriek tomu, že ešte nemá žiadny volebný program, ten sa bude tvoriť „za pochodu“.

 

V minulosti dlhoročný šéf Arcidiecéznej charity v Košiciach, na čele ktorej stál plných 13 rokov vyhlasuje, že i funkciu primátora sa chce uchádzať „ako slobodný a nezávislý od záujmov Bratislavy, oligarchov a veľkých politických strán“. Skutočne pekná fráza. Zároveň však netají, že s Bauerom sa chce stretnúť a rokovať. O čom? To si zatiaľ necháva pre seba.

 

Spoluprácu s Rašim a so Smerom však jednoznačne vylučuje už preto, lebo sám vyznáva konzervatívne hodnoty, ktoré neraz potvrdil aj na pôde mestského zastupiteľstva, kde neraz kritizoval súčasného primátora. Ján Dečo chce dať na svoju volebnú kampaň najmenej 45 000 eur, má však vlastné úspory a okrem toho sa spolieha na úver i finančné dary sympatizantov.