Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Vydarené podujatie pre malých i veľkých - Nika Antolová

Na pódiu prešovského PKO sa pod vedením centra voľného času Ebony v dňoch 24. až 26. mája predstavilo zhruba 600 účinkujúcich - boli to deti, mládež i dospelí, ktorí spoločne podali fantastický hudobný, tanečný, spevácky i dramatický výkon. Koncert sa niesol v znamení slovenskej hudby, čomu zodpovedal aj samotný názov - Slovenská hudba na večné časy (a nikdy inak).

 

Úvod koncertu začínal v každý deň ohromujúcim číslom "Na ľudovú nôtu", kde sa pri folklórnych piesňach a speve Margarétky Olejárovej, Petronely Harčaríkovej, Kristíne Oríškovej a Zuzane Bankovej roztancoval so svojimi tanečníkmi aj Martin Oravec, lektor tanca v CVČ Ebony. Číslo bolo pôsobivo ukončené divokým plesknutím biča, ktorý švihal takmer aj nad hlavami divákov v prvom rade.

 

Koncert bol tematicky vsadený do prostredia železnice a vlakov - diváci sa pomyselne ocitli na Ebony zájazde, na ktorý sa šlo vlakom. Po prvom čísle nasledoval vstup zo železničného ampliónu, ktorý oznamoval príchod vlaku a v inotajoch a slovných hračkách naznačoval, aké piesne sa budú v nasledujúcich okamihoch interpretovať. Druhý vstup patril sprievodcovi vlaku, ktorý oznamoval mimoriadne hlásenie a tretí bol rozhovor dvoch cestujúcich. Tieto sprievodné vstupy nahovoril herec prešovského Divadla Jonáša Záborského Filip Lenárth a Nika Antolová z kancelárie CVČ.

 

Diváci mali možnosť vidieť krásne vystúpenia a počuť nádherné piesne, na pódiu sa v príjemnom tempe striedali tanečné a hudobné čísla. Piesne, ktoré poznal skutočne každý, bravúrne odspievali speváci navštevujúci CVČ Ebony  - Tomáš Sopko, Alexandra Tkáčová, Zuzana Lešková, Simona Jačišinová, Juraj Lazorík, Michaela Petrášová, Tatiana Feková, Simona Mitrová, Alexandra Karabinová, Patrik Galdun, Natália Serbinová, už vyššie spomínaná Margarétka Olejárová, Petronela Harčaríková, Kristína Oríšková a Zuzana Banková a hudobní hostia Paly Balčák a Viky Olejárová. Pochopiteľne, nechýbala ani samotná pani riaditeľka CVČ Júlia Smolková, DiS.art., ktorá vyučuje spev. Speváci vo vydarených pesničkových mixoch predviedli evergríny Repete, zazneli najväčšie hity od kapiel ako Elán, Tublatanka, Metalinda a Team. Medzi výnimočné číslo patrila pieseň Vyznanie od Mariky Gombitovej, ktorú zaspievala desaťročná Paťka Šuťáková. Podľa jej vlastných slov cvičila ten najvyšší tón sama doma, aby prekvapila nielen pani riaditeľku, ale aj všetkých divákov v sále - tí ocenili jej výkon búrlivým a dlhotrvajúcim potleskom.

Veľká časť koncertu patrila malým tanečníkom z krúžku Eboníček a Eboník, ktorý sa vyučuje nielen v samotnom CVČ ale aj v rôznych materských a základných školách v Prešove a blízkom okolí. Pod vedením lektorky PaedDr. Miriamy Smolkovej sa na pódiu predstavili deti z krúžkov Eboníček, Disco mini, tiež z MŠ Bratislavská, MŠ Čapajevova, MŠ Fintice, MŠ Márie Goretti (Fintice), ZŠ Kapušany, ZŠ Ľubotice, MŠ Ľubotice, SMŠ Mamajáčik, MŠ Sabinovská, SMŠ Simba a MŠ Sládkovičova.

Pod vedením lektorky Moniky Chovancovej, DiS.art., vystúpili deti z MŠ Bajkalská, SMŠ Bobrík, MŠ Kráľovnej pokoja, MŠ Mirka Nešpora, MŠ Slánska (Haburská), MŠ Solivarská a MŠ Veľký Šariš. Materskú školu Važecká mala na starosti Mgr. Terézia Šebešová a tanečné číslo predviedli aj deti z krúžku Ľudové krôčiky, Showdance junior a Eboník Showdance (ZŠ Kapušany a ZŠ Ľubotice) pod vedením Martina Oravca. Deti vo veku 2,5 až 8 rokov predviedli krásne hudobno-pohybové čísla, kde nechýbala ani dramatizácia a nádherné, ručne šité kostýmy a ručne maľované a vyrábané kulisy.

Je skutočne obdivuhodné, ako dokázali spomínané lektorky a lektor vložiť do svojich choreografií nielen telo ale aj dušu, jednotlivé vystúpenia v sebe niesli príbeh a aj napriek veľmi nízkemu veku účinkujúcich tanečníkov boli čísla naozaj krásne odprezentované.

 

Veľká pocta patrí hudobníkom zo školskej Ebony kapely - lektorovi akustickej gitary Mgr. Lukášovi Hirkovi, ktorý sa na koncerte zhostil úlohy hráča na basovú gitaru ale si aj zaspieval, lektorovi elektrickej gitary Ing. Lukášovi Valkučákovi, Mgr. Lukášovi Lackovi, ktorý vyučuje hru na bicie, lektorovi keyboardu Jožkovi Šarišskému, a Ing. Jarovi Merčiakovi, ktorý na koncerte striedal akustickú a elektrickú gitaru. Medzi vzácnych hudobných hostí patril aj gitarista Fero Karlík a pôvabné huslistky Simona Siváková a Ivana Slivková.

 

O tom, že lektori svoju prácu zvládajú na vysokej úrovni sa mohli presvedčiť diváci prostredníctvom žiakov, ktorí na pódiu predviedli pekné prevedenie známych piesní – napríklad Mám ťa rád od Karola Duchoňa, kde hru na akustickú gitaru predviedli žiačky Alexandra Petrová a Viktória Čižíková alebo piesne Skúšky z lásky od kapely Gravis, kde rytmus určoval žiak Denis Kucko za bicími a hudbu na akustickej gitare tvorila Miroslava Semančíková. Nemohla chýbať ani hra na elektrickú gitaru, v piesni Bude ako nebolo od Andreja Šebana sa predviedli šikovné gitaristky Michaela Szittyaiová a Michaela Lacková. Žiačky Martina Perecárová a Soňa Nižníková sa ukázali na javisku taktiež s akustickými gitarami v ruke a predviedli, že pieseň od kapely HEX – Som on, ovládajú dokonale.

 

Tanečné folklórne ladené umenie pod vedením lektora Martina Oravca ukázali aj hosťujúci tanečníci a tanečníčky - Alexandra Oravcová, Nikola Pavliková, Marko Kolarčík, Ján Marcinko, Miroslava Frištyková, Ivana Slivková a Kamila Andraščíková, ktorí predviedli naozaj ohromujúce čísla - za najpôsobivejšie diváci považovali choreografiu s prvkami goralského tanca, kde dvaja tanečníci vytvorili kolotoč, na ktorého konci sa zavesené tanečníčky krútili nad doskami pódia.

 

Aj napriek celkovej dĺžke koncertu, ktorý trval dve a pol hodiny sa bolo vždy na čo pozerať. Na záver zaznela Nekonečná pieseň, počas ktorej sa na javisku prišli pokloniť všetci účinkujúci a zožali potlesk, ktorý sa tiež zdal byť nekonečný. Pani riaditeľka Julka Smolková sa so všetkými rozlúčila so slovami, že sa všetci stretnú opäť o rok. Po tomto vynikajúcom predstavení bude veľmi zaujímavé zas raz opäť ísť a pozrieť si, čo všetci šikovní ľudia, ktorých združuje najproduktívnejšie centrum voľného času v Prešove – EBONY – vymyslia a pripravia si na máj 2016.

Zľava – za speváckym mikrofónom Zuzana Banková a Kristína Oríšková, Lukáš Valkučák (elektrická gitara), Ivana Slivková a Simona Siváková (husle), Lukáš Hirko (basová gitara), Jaro Merčiak (elektrická gitara)

Zľava – za speváckym mikrofónom Zuzana Banková a Kristína Oríšková, Lukáš Valkučák (elektrická gitara), Ivana Slivková a Simona Siváková (husle), Lukáš Hirko (basová gitara), Jaro Merčiak (elektrická gitara)

Lektorka Monika Chovancová a deti z krúžku Eboníček v MŠ Slánska

Lektorka Monika Chovancová a deti z krúžku Eboníček v MŠ Slánska

Tanečníci  z krúžku Disco mini

Tanečníci z krúžku Disco mini

Predstavenie Slovenská hudba na večné časy bolo vypredané, z koncertu konajúceho sa v utorok vznikne aj DVD

Predstavenie Slovenská hudba na večné časy bolo vypredané, z koncertu konajúceho sa v utorok vznikne aj DVD

Žiačky z CVČ Ebony – zľava: Zuzana Banková, Alexandra Tkáčová a Zuzana Lešková

Žiačky z CVČ Ebony – zľava: Zuzana Banková, Alexandra Tkáčová a Zuzana Lešková

Pani riaditeľka Julka Smolková pri piesni Dresy od skupiny Elán

Pani riaditeľka Julka Smolková pri piesni Dresy od skupiny Elán

Deti z krúžku Eboníček v MŠ Čapajevova sa pripravujú na choreografiu Alicine kartové kráľovstvo

Deti z krúžku Eboníček v MŠ Čapajevova sa pripravujú na choreografiu Alicine kartové kráľovstvo