Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Vyčlenila 1,5 milióna eur na pomoc po zemetrasení na východe Slovenska

Bratislava (TASR) - Vláda vyčlenila 1,5 milióna eur na pomoc obciam a právnickým osobám po zemetrasení, ktoré zasiahlo východné Slovensko 9. októbra. Rozhodla o tom na štvrtkovom zasadnutí. Z vyčlenenej sumy má ísť 1.156.750 eur dotknutým obciam. Ďalších 343.250 eur má ísť farnostiam a cirkvám.


"Celkový rozsah škôd predstavuje približne 16.000.000 eur, z toho škody za približne 10.000.000 eur vznikli na verejných stavbách a škody približne za 6.000.000 eur vznikli na rodinných domoch. Poškodených zemetrasením bolo viac ako 800 rodinných domov,
19 materských a základných škôl, desiatky obecných úradov a kultúrnych domov, kostolov, farských budov a iných sakrálnych stavieb," priblížila vláda v predložených materiáloch.

Pridelená dotácia sa má uvoľniť zo štátneho rozpočtu z kapitoly Všeobecná pokladničná správa. Vláda skonštatovala, že išlo o najsilnejšie zemetrasenie na Slovensku od roku 1930. Pripomenula, že zástupcovia poškodených obcí s Prešovským samosprávnym krajom požiadali rezort financií o dotáciu pre obce a cirkvi na sanáciu verejných budov, obecných úradov, kultúrnych domov, škôl, kostolov a ďalších stavieb.

Minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) uviedol, že schválené financie sú len prvým kolom pomoci, ktorú vyčlenili na základe zoznamu zostaveného Prešovským samosprávnym krajom. Financie sa podľa jeho slov okamžite vyplatia samosprávam a cirkvám. Avizoval, že hneď ako nová vláda získa dôveru Národnej rady SR, vyčlenia na pomoc ďalšie peniaze z rezervy premiéra. Dodal, že v piatok (3. 11.) sa s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) a ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom (Hlas-SD) stretnú so starostami obcí na východe Slovenska a budú hovoriť o ďalších možnostiach pomoci.