Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Vranovskí školáci očarili Washington

 O smelom a úspešnom kultúrnom projekte Farby Slovenska, ktoré realizuje združenie Tades z Vranova nad Topľou sme vás už informovali v súvislosti s príjemným prekvapením, ktoré pripravili v Bruseli a v Kanade. Ďalšie „kolo“ detského a mládežníckeho umenia bolo chystané na september a to priamo v hlavnom meste Spojených štátov, vo Washingtone D. C.

 

Čo sa v priestoroch Veľvyslanectva Slovenskej republiky vo Washingtone odohralo 17. septembra, približuje svojimi riadkami prostredníctvom elektronickej pošty Mgr. Gabriela Trebuňáková, autorka a duša projektu i združenia Tades (Talentované deti Slovenska):

 

Otvorenie výstavy dopadlo nielen nad naše očakávanie, ale predovšetkým nad očakávanie pána veľvyslanca SR v USA, J. E. Petra Kmeca a všetkých pozvaných hostí, ktorí boli prekvapení nadaním našich žiakov a študentov. Všetky vystavované výtvarné diela či vitráže boli vysoko ocenené tamojšou umeleckou obcou a diplomati nešetrili slovami chvály. Podotýkam, že všetky výtvarné diela boli pripravené študentmi SOŠ A. Dubčeka z Vranova n. Topľou. Veľkú pozornosť vzbudili aj rómske kroje, ich farebnosť spojená s vysokou kvalitou a prepracovanosťou šitia, ktoré pre tento projekt zhotovili rómske študentky zo Súkromnej odbornej školy Biela voda Kežmarok, ktorá sa venuje výchove iba rómskych študentov. Práve pre tento moment, prepletenie slovenskej a rómskej kultúry a folklóru dostal projekt názov Farby Slovenska.

 

Významným hosťom, ktorý prijal naše pozvanie na vernisáž výstavy je aj náš hokejový reprezentant Peter Bondra s manželkou, ktorý výstavu ocenil ako vynikajúcu reprezentáciu Slovenska vo Washingtone D. C. Pán veľvyslanec Peter Kmec bol asi najspokojnejší. Vyjadril sa, že taký skvelý september už dávno nezažil – vysoko ocenená výstava Farby Slovenska a hneď na to víťazstvo Petra Sagana a zlatá medaila.“

 

A pani G. Trebuňáková končí slovami: Pre všetkých na veľvyslanectve aj pozvaných hostí  to bol príjemný večer, pretože jednak obdivovali študentské diela a nik z pozvaných netušil, že príde aj P. Bondra, ktorý je vo Washingtone veľmi obľúbený a uznávaný. Bol to skutočne výnimočný večer  až noc, keď odchádzali poslední hostia a medzi nimi aj pán veľvyslanec Peter Kmec s manželkou a Peter Bondra s manželkou.

 

Keďže nie nadarmo sa hovorí, že lepšie je raz vidieť ako stokrát počuť, prinášame aj dve fotografie zo slávnostnej vernisáže 17. Septembra. Na tej prvej je zľava študent Jakub Trebuňák, ktorého hobby nie je ani hokej,  ani futbal, ale čuduj sa svete, „iba“ diplomacia. V strede duša projektu G. Trebuňáková a potom naša hokejová hviezda Peter Bondra. Druhá fotografia zachytáva detail rómskeho kroja z dielne kežmarských školáčok.     

 

Čo k tomu všetkému dodať? Hádam iba Bravó vranovská a kežmarská mládež, bravó Tades! Vďaka za vynikajúci príspevok k dobrému menu Slovenska vo svete!   

J. Trebuňák, G. Trebuňáková, P. Bondra v civile

J. Trebuňák, G. Trebuňáková, P. Bondra v civile

detail rómskeho kroja

detail rómskeho kroja