Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Vraj bude len svietiť... – Štefan Nižňanský

A opäť niektorí Slováci Čaputovej naleteli! Mám na mysli ten zlomok z úbohého percenta, ktoré jej namerali agentúry v prieskume dôveryhodnosti...To bolo tárania z Grasalkovičovho paláca, že: „úradnícka vláda ukončí obdobie neúnosnej spoločenskej krízy. Že upokojí rozbúrenú a bublajúcu hladinu politickej stoky a dovedie Slovensko k jesenným predčasným parlamentným voľbám“... Rečou politológa: „reprezentatívnych demokraciách má úradnícka vláda väčšinou za úlohu iba udržať status quo.“ Po slovensky – len kúriť a svietiť. No prečo by to tak malo byť, keď poučky a princípy porušila hneď už pri zostavovaní 13-tej vlády samostatnej SR už samotná hlava štátu? Zasadila jaternicu, zrejme dúfajúc, že jej vyrastie prasa... Nič z deklarovaného ale „úradnícka“ Ódorova vláda nenaplnila. Kabinet bez dôvery parlamentu až okato pripomínal bárku bez kormidla, na palube ktorej si každý z posádky robí čo chce. Pokiaľ si niekto myslel, že trpezlivosť národa už za ostatné tri roky dokonale preveril covidový establishment s vyberanými exotmi ako Igor Matovič, Eduard Heger či Boris Kollár /predvádzaním vari všetkých kreatívnych možnosti politickej (ne)pohody/, mýlil sa.    

 

Zodpovednosti sa nezbaví

Lebo už viaceré mená s politickou minulosťou a pochybnými konotáciami boli pri zostavení tzv. vlády odborníkov, v skutočnosti Čaputovej kabinetu, pochybné a rozporuplné. Prezidentka si nechala radiť od radcov /či zradcov?/, sledujúcich nalinkované predvolebné zámery.

 

Poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitosti Miroslav Wlachovský sa   poponáhľal s vyjadrením, že „bude pokračovať v nastúpených krokoch svojich predchodcov“, čím len potvrdil účelovosť jeho dosadenia do úradníckej vlády ... No vzápätí už na v bratislavskom hoteli Forum počas Globsecu trepal, že:situácia v SR a v okolitých krajinách je pre vojnu na Ukrajine náročná, na Slovensku však ´pravdepodobne´ nik nechce, aby bolo jeho susedom Rusko či Moskvou dosadený režim na Ukrajine”. Kdeže zobral mandát na takéto vyhlásenia, keďže musí poznať opakované výsledky verejnej mienky občanov Slovenska? Kým obyvatelia Škandinávie, Spojeného kráľovstva či Poľska označili v drvivej väčšine za agresora Rusko, na Slovensku si to myslí iba 38 percent ľudí, čo je tretí najnižší pomer z opýtaných. Čo sa týka ukazovania prstom na NATO, na vrchole rebríčka sú Bulhari so 44%. A až 31% Slovákov tvrdí, že vojna je vinou NATO, čo je druhý najvyšší pomer. Dosadenému dočasnému ministrovi to však neprekážalo vo výkone poverenia robiť rozhodnutia ,vychádzajúce z medializovaných stanovísk pred summitom vo Vilniuse: „Úradnícka vláda bude pokračovať v podpore Ukrajiny, je to národný záujem Slovenska“... Alebo že: „našim bytostným záujmom je, aby Švédsko aj Ukrajina vstúpili do NATO“... Absolútne prekročenie kompetencií a dočasného mandátu do predčasných volieb !!!

Kontinuitu s predchodcami držal tiež poverený minister obrany Martin Sklenár, ktorý s vojenskou odvahou uniformovaného kšeftára pokračoval v rozšafných nákupoch ... „Ministerstvo obrany už poslalo vláde USA žiadosť na spracovanie konkrétnej cenovej ponuky na bojové vrtuľníky Viper a ich vybavenie, výcvik a logistické zabezpečenie“ – chválil sa Sklenár  začiatkom júla po rokovaní vlády. Potvrdil, že SR by za techniku mala zaplatiť približne 340 miliónov dolárov.

 

Jeho kolegovi v temperujúcom kabinete, poverenému roličkou ministra zdravotníctva - Michalovi Palkovičovi – chýbajú peniaze i odvaha v riadení rezortu. Tak siahol po svojej odbornosti. Je patológom, takže najvhodnejšia je podľa neho asi klinická smrť zdravotníctva. Chýbajú lekári, kolabujú ambulantné pohotovostné služby aj urgent. Recept v systéme bezplatnej zdravotnej starostlivosti /podľa Ústavy SR/ je jednoduchý: zdražiť poplatky z 2 na 10 eur! Aby toho nebolo málo, poverený minister zdravotníctva MUDr. Michal Palkovič zavádza vyšetrenie a diagnostikovanie pacientov cez mobil. Kúpime si aplikáciu, za ktorú budeme mesačne platiť „iba“ 9 eur. A tá nám vraj zabezpečí istotu zdravotníckej starostlivosti na úrovni 3 tisícročia... Pri zhoršení zdravotného stavu stačí zavolať a nejaký lekár /samozvaný liečiteľ, alebo len zamestnanec ministerstva, úradník či brigádnik?/ nám cez aplikáciu - na diaľku a anonymne - poradí, ako sa máme doma vyliečiť! Fakt neviem, či je to nápad hodný viac Nobelovej ceny alebo Katovej piesne...

 

Ktože to má prsty v puči?

Jednoznačne prezidentka! To ona si vybrala i menovala za ministrov Ivana Šimka či Jozefa Bíreša, ktorí rozbúrili hladinu v pohári vody ako prví. Päťnásobný minister Ká-dé-há-k Šimko musel po 65 dňoch na čele rezortu vnútra z paluby von. Lebo Hamranová policajná partička /napojená na Progresívne Slovensko/ potrebovala ukázať, kto v tomto štáte vládne a kto chce mať mocenskú perspektívu i po voľbách. Ako sa píše v poučkách o mafii, dokonale prerástla zo suterénu podsvetia až do najvyšších politických kruhov a ovládla štátnu moc.

Exminister Ivan Šimko to glosoval stručne: „Premiér Ódor a prezidentka Čaputová sa ukázali ako slabí hráči.“ Keď sa kauza ešte len rozhorievala, prihriať svoju polievočku si chcel /ako vždy/ aj líder hnutia OĽaNO Igor Matovič a žiadal tiež odchod ministra Bíreša. Ten však vylúčil, že by sa od exministra Šimka dožadoval informácií nad rámec zákona.

 

Keď nastupoval Ódorov kabinet očakávali sme, že začne so záchrannými prácami v oblasti eurofondov a Plánu obnovy, vráti kľud do spoločnosti a urobí zásadný audit štátu. Musím povedať, že vláda sa o audit ani len nepokúsila," uviedol podpredseda strany HLAS – SD Richard Raši. „Podobne to bolo aj s nastolením pokoja. Kauza odchodu ministra vnútra Šimka zásadne poškodzuje dôveru v štát a ruší civilnú kontrolu nad ozbrojenými zložkami. Tu Čaputová a Ódor jednoznačne zlyhali," dodal Raši a k jeho hodnoteniu sa pridávali v médiách viacerí pozorovatelia politickej scény. V prebiehajúcej predvolebnej kampani sa do rozhorúčenej vatry deň čo deň prihadzujú ďalšie a ďalšie žeravé uhlíky. Občianska aktivistka, módna novinárka Ľubica Cintulová napríklad upozornila na to, že Ódorova vláda s účinnosťou od 1.8.2023 zriadila na Úrade vlády SR „Odbor pre stabilizáciu a obnovu Ukrajiny“. Budú tam zamestnaní ľudia z mimovládnych organizácií... Novinár a bloger Martin Daňo zase vzápätí pristihol v tatranskom hoteli spolu sudkyňu Špecializovaného trestného súdu Pamelu Záleskú s novinárkou Denníka N Monikou Tódovou, ktorá o najcitlivejších trestnoprávnych kauzách podrobne písala. Odhalil tým nielen ich lesbický partnerský vzťah, no dokázal funkčnosť justično-mediálnej mafie.  

 

Prihadzujú sa aj plápolajúce fakle

Takže upokojenie vnútropolitickej situácie pred voľbami sa nekoná. Pod Vysokými Tatrami sa totiž v polovici augusta začal pokus o policajný prevrat s plnou podporou špeciálneho prokurátora Lipšica, premiéra Ódora i ministra vnútra v demisii spolu s prezidentkou Čaputovou. Tak situáciu jednoznačne vidia lídri opozičných strán i mnohí politológovia a bezpečnostní analytici. Cieľom prevratu je podľa nich získanie plnej kontroly nad SIS, NBÚ a snaha zlikvidovať všetkých vyšetrovateľov a dôkazy, ktoré sú k dispozícii proti skupine vyšetrovateľov z NAKA. Slovensko sa tým dostalo negatívne do tajných diplomatických depeší aj do hľadáčika svetových médií. Nemecký on-line denník Spiegel zo 17. augusta 2023 o Slovenskej republike, píše pod titulkom „Boj o moc v slovenskej polícii eskaluje...“ A to sa ani nezaoberali tým, že na druhý deň - v piatok 18. augusta - zadržali šéfa SIS Michala Aláča, že na NAKA vypovedá bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský. Slovenská spoločnosť sa za ostatné tri roky dostala do otrasnej politicko-spoločenskej situácie a svojim konaním k eskalácii do značnej miery prispieva prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá žiaľ nie je prezidentkou všetkých, no len hŕstky vyvolenej časti národa. Tej, ktorá uznáva jej hodnoty. Spiegel okomentoval situáciu na Slovensku nie práve lichotivým spôsobom: „V slovenskom bezpečnostnom aparáte evidentne zúri mocenský boj. Polícia teraz koná proti zástupcom iných orgánov. Opozičný líder hovorí o „prevrate“. Na Slovensku sú okrem iného vyšetrovaní vysokí aktívni a bývalí funkcionári národného bezpečnostného orgánu NBÚ a tajnej služby SIS pre zneužitie právomocí. Jednotky slovenskej špeciálnej polície NAKA vykonali razie u viacerých podozrivých. Policajný šéf Štefan Hamran následne oznámil, že akcia s krycím názvom „Rozuzlenie“ bola namierená proti zločineckému sprisahaniu v rámci bezpečnostných zložiek. Niekoľko ľudí bolo zatknutých a ďalších bolo vydaných na medzinárodné pátranie.“

 

A epilóg?

Líder slovenskej opozície, predseda sociálnodemokratickej strany SMER-SD a bývalý trojnásobný premiér Robert Fico má jasne našliapnuté na víťazstvo v týchto predčasných voľbách. Agentúry mu v auguste namerali 19,2% preferencií, no všetky kroky establishmentu zdá sa napomáhajú, aby vo voľbách dosiahol aj 50%! Darmo umelo prifukujú progresívcom, na čele s Michalom Šimečkom, ktorí sú za ním volebný výsledok na 17,8%. O výbušnom dianí Fico tvrdí, že : „Prezidentka Zuzana Čaputová sa rozhodla vstúpiť do predvolebnej kampane s cieľom získať kontrolu nad bezpečnostnými zložkami spolu s Progresívnym Slovenskom, ktoré zastupuje.“  Ak má pravdu, držme si – priatelia a občania SR – palce, aby sme sa vôbec 30. septembra 2023 mohli k volebným urnám slobodne dostaviť. Veď napríklad pri vyhlásení výnimočného stavu sa všetky takéto masové a demokratické podujatia môžu jednoducho zakázať. Veľa hnevu vzniká preto, lebo v politike neplatí zákaz predbiehania“ /taliansky skladateľ Carlo Franchi/. Ozaj – Ódorova vláda mala iba kúriť a vietiť, no nie za cenu zapálenia domu...