Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Voliči očakávajú konkrétne skutky – Jozef Kuchár

Voľby poslancov a predsedov samosprávnych krajov na Slovensku sa v minulých novembrových dňoch skončili. Priniesli úspechy, spokojnosť, ale aj mnohé nepríjemné prekvapenia. Smútok zavládol v radoch tých, ktorým priveľmi zachutila politika a jej prostredníctvom rôzne výhody aj veľká moc. A práve tú sa im nepodarilo udržať. Mnohí sú nespokojní a hľadajú vinníkov. Veď ich mená chýbajú na zozname poslancov vyšších územných celkov. Bezprostredne po voľbách si uvedomili, že z večera na ráno sa stali iba trpaslíkmi na politickej a spoločenskej scéne. Niektorí „verní“ priatelia si ich zrazu prestávajú všímať, zahŕňať pozornosťou a hľadajú si nových...

 

Víťazi sa už hotujú na chvíľu, keď si zasadnú do predsedníckych kresiel. Na šiestich úradoch sa bude odovzdávať štafetový kolík. Prichádzajú noví poslanci, ale predovšetkým predsedovia. Dôjde aj k rôznym personálnym zmenám na dôležitých úradníckych postoch. Niektorí predsedovia ich už stihli razantne avizovať.

 

Ťažko si predstaviť, že nový muž alebo žena, ktorí sa ujmú vládneho žezla v kraji, nebudú meniť zloženie tímu svojich spolupracovníkov. Napriek rôznym názorom si nemusia volať na pomoc prognostikov, počúvať neraz falošne znejúce hlasy tzv. politológov, aby občanov presvedčili, že v najbližších dňoch bude ich prvou veľkou skúškou práve personálna problematika.

 

Vo svojej podstate sa to vždy po voľbách podobá šachovej partii. Už prvé pohyby s figúrkami môžu veľa naznačiť o schopnostiach ľudí, ktorí po prvý raz získali hlasy voličov. Všetci by si mali hneď na začiatku uvedomiť, že ich čaká tá najnáročnejšia a najzložitejšia etapa v politickom živote. Musia si stanoviť hierarchiu priorít a hodnôt.

 

Občania očakávajú od ich prvých krokov odbornosť, zdatnosť aj dobromyseľnosť pri presadzovaní reálnych úloh vyplývajúcich z volebných programov. Veria, že predsavzatia a sľuby poslanci a predsedovia premenia na konkrétne skutky a prispejú k tomu, čo s ich päťročnou misiou všade tam, kde pôsobia, dokážu urobiť. Či splnia mnohé očakávania. Je tu nádej, že budú mať vždy na pamäti to najpodstatnejšie, aby prispeli k rozvoju regiónu a spokojnosti občanov a mierou vrchovatou sa pričinili o napredovanie miest a obcí v jednotlivých regiónoch a tak dokázali, že ľuďom chcú slúžiť a nie vládnuť.