Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Vláda by mohla prijať špeciálny zákon k Váhostavu – Robert Fico

Bratislava 11. apríla (TASR) - Vláda by mohla prijať špeciálny zákon, ktorý by riešil situáciu okolo stavebnej spoločnosti Váhostav-SK. Tá je v reštrukturalizácii a svojim dodávateľom chce zaplatiť len 15 percent z dlhovaných peňazí. Vláda by chcela, aby sa veritelia dostali k vyššej sume. Prijatie špeciálneho zákona pripustil premiér Robert Fico (Smer-SD) v dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

 

"Nevylučujeme, že môžeme prijať aj špeciálny lex Váhostav," povedal Fico. V súvislosti s kompenzáciou pre dotknutých živnostníkov uviedol, že by to nemuseli platiť daňoví poplatníci. "Lex Váhostav nemusí byť na účet daňových poplatníkov. Môže byť z jeho budúcich ziskov. V prípade, že by táto firma v budúcnosti ešte niečo robila, by jej štát strhával peniaze a vracal ich veriteľom," vysvetlil Fico.

 

Naznačil aj možnosť prijať opatrenie, že by sa firmy v reštrukturalizácii nemohli zúčastňovať na verených súťažiach. Druhý krok, ktorý by vláda chcela urobiť, je, aby mali aj malí veritelia šancu získať viac ako prípadných 15 percent schválených v reštrukturalizačnom pláne. Fico poukázal, že ak sa pri reštrukturalizačnom pláne povie, že živnostníkom sa vráti len 15 percent, tak podľa dnešných pravidiel by živnostníci zvyšných 85 percent už nikdy nezískali. "My chceme do zákona povedať, že ak sa aj schváli len tých 15 percent, tak ten zvyšok musí zostať vykonateľný do budúcnosti vo vzťahu k ziskom tej veľkej spoločnosti, ktorá neplatila živnostníkov," doplnil premiér.

 

Vláda podľa Fica pracuje tiež na zrovnoprávnení veriteľov. "Na jednej strane máme banky, ktoré dostanú 100 %, a na druhej eseročky akciové spoločnosti, živnostníkov, ktorí dostanú len 15 %. Prečo by to nemohlo byť tak, že aj banky dostanú rovnaký podiel?" zamyslel sa predseda vlády. V súvislosti s Váhostavom-SK povedal tiež, že podporuje generálnu prokuratúru a verí, že bude postupovať tvrdo. "A ak sa preukáže trestnoprávna zodpovednosť, že bude vyvodená voči manažérom tejto firmy," poznamenal premiér.

 

O riešení pre živnostníkov bude hovoriť parlament na mimoriadnej schôdzi NR SR. Predseda Mostu-Híd Béla Bugár je presvedčený, že za situáciu okolo Váhostavu a jeho dodávateľov môže Smer-SD. Je za nájdenie riešení. Chcel by, aby ľudia z predstavenstva Váhostavu-SK, ako napríklad Juraj Široký, prispeli aj vlastným majetkom. "Lebo oni nemôžu zbohatnúť a tí, ktorí prácu odviedli, schudobnieť," poznamenal Bugár.