Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Viniť súčasné Rusko za august '68 nie je fér... – Ľuboš Blaha

Bratislava 10. mája (TASR) - Viniť súčasné Rusko za to, čo sa udialo v roku 1968 (okupácia, pozn. TASR), nie je podľa poslanca NR SR Ľuboša Blahu (Smer-SD) fér. "Nemusíme s Ruskom súhlasiť vo všetkom, ale je primitívne zneužívať dejiny na vybavovanie si účtov v aktuálnych sporoch. Rusi sú naši osloboditelia, tak to vidím ja a myslím si, že aj väčšina Slovenska," reagoval na otázky v súvislosti s oslobodením Československa Červenou armádou, ku ktorému došlo pred 70 rokmi, a neskoršou okupáciou (august 1968).

 

Pýta sa, či súčasných Nemcov vnímame ako nepriateľov pre to, že boli v druhej svetovej vojne nositeľmi nacizmu. "Podľa mňa by to bolo absurdné, rovnako, ako je absurdné súčasné Rusko viniť za rok 1968," uviedol Blaha s tým, že ak chceme nenávidieť Rusov za rok '68, potom musíme nenávidieť všetky štáty, ktoré pri invázii asistovali. Nesúhlasí, aby sa dejiny vnímali ako zámienka na nevraživosť voči iným národom. "Rusi sa za okupáciu viackrát ospravedlnili a tým je to pre mňa uzavreté," vyhlásil.

 

Trvá na tom, že Rusko je náš priateľ a osloboditeľ. "Fašizmus bolo to najväčšie zlo v ľudských dejinách a oslobodil nás od neho Sovietsky zväz," zdôraznil Blaha. Za najsilnejšiu národnú tradíciu na Slovensku považuje antifašizmus siahajúci k SNP. "No a keď sa bavíme o boji proti fašizmu, nikto nemôže zmazať obetu ruských vojakov v druhej svetovej vojne. Umierali v miliónoch a umierali aj za nás," poznamenal Blaha, ktorého o to viac ma mrzí šíriaca sa rusofóbia.