Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Vieme, že s novým zákonom o športe nebudú spokojní všetci – Peter Pellegrini

Bratislava 20. augusta (TASR) - Nový zákon o športe neprinesie spokojnosť pre všetky športové zväzy, ale je to normálne, lebo ide o prelomovú právnu normu. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda NR SR Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý je gestorom nového zákona. Právnu normu by mala už na budúci týždeň prerokovať vláda. V parlamente má prejsť prvým čítaním v septembri a druhým a tretím v novembri tak, aby bol zákon účinný od 1. januára 2016.

 

 

      "Sme vo finále. Skončilo sa pripomienkové konanie, v ktorom sme dostali 267 pripomienok a s väčšinou z nich sme sa vysporiadali. Nový zákon o športe tak prinesie viac transparentnosti, viac poriadku, zjednotí niektoré stanovy jednotlivých zväzov a vytvorí priestor na to, aby sme do športu mohli naliať viac peňazí," vysvetlil Pellegrini s vierou, že sa podarí presvedčiť vládu aj parlament, aby zákon schválili.

      Na otázku, ako vidí priechodnosť právnej normy v kabinete a v zákonodarnom zbore, Pellegrini odvetil, že určite bude jednoduchšia debata vo vláde. "Očakávam však širokú diskusiu v parlamente," podotkol s tým, že mnohé opozičné strany zrejme využijú blížiace sa parlamentné voľby, aby formulovali svoje postoje k športu. "Na šport je každý odborník, diskusia teda môže byť rozsiahla," povedal šéf parlamentu.

      Podľa Pellegriniho však bol zákon odprezentovaný všetkým politickým stranám, preto verí, že v NR SR bude úprimná snaha nájsť konsenzus. "Ak by mal byť zákon oklieštený a zostať len formalitou, nemá význam ho prijímať. Ale bez ohľadu na to chcem vyrokovať ďalšie zvýšenie peňazí do športu," avizoval.

      Pellegrini zároveň oznámil, že po pripomienkovom konaní z návrhu vypadlo zriadenie stáleho súdu pre šport. "Bolo to predmetom zásadných pripomienok. Nie je to však kľúčová vec, tak sme od tohto zámeru vypustili," vysvetlil.

      Vypadla tiež povinnosť zdravotných poisťovní (ZP) zriaďovať tzv. prevenčný fond, z ktorého sa mal podporovať rozvoj športu. ZP doňho mali posielať 0,25 percenta z prijatého poistného. Z toho 80 percent malo ísť na mimorozpočtový účet ministerstva školstva a 20 percent mali poisťovne použiť na podporu športu. "Zásadne s tým nesúhlasíme," potvrdili ZP jednotne pre TASR.

      Samotný zákon má sprehľadniť financovanie a zabezpečiť športu viac peňazí. A to nielen nárazovo, ale aj dlhodobo a systémovo. "Navrhuje sa, aby sa čo najviac peňazí do športu prerozdeľovalo automaticky, podľa vzorca. Ten definuje kritériá ako napríklad masovú (členskú) základňu, športové úspechy, popularitu daného športu a ďalšie faktory," opísala hovorkyňa pre priamo riadené organizácie ministerstva školstva Monika Hucáková.

      Dôležitým prvkom návrhu je podľa nej nový informačný systém, v ktorom bude povinnosť zaregistrovať sa. "Systém následne zverejní údaje o športových organizáciách, športovcoch i športových odborníkoch. V databáze budú zverejnené aj zmluvy, ktoré preukážu hospodárenie s verejnými financiami, ale aj sponzorské dary, prostredníctvom tzv. transparentného účtu," vysvetlila s tým, že žiadateľ o podporu z verejných zdrojov bude musieť mať status "spôsobilý". Systém ho takto označí podľa Hucákovej len pri dodržiavaní pravidiel.

      Nové pravidlá by malo dostať aj manažovanie slovenského športu. "A to nielen na úrovni štátu, ale aj na úrovni zväzov. Športovci a kluby by sa po novom mali podieľať na riadení a kontrole ich zväzov, čo im umožnia povinné pravidlá pre stanovy a fungovanie zväzov," zdôraznila Hucáková. Vzniknúť má nová funkcia, ktorou bude hlavný kontrolór športu. "Funkcia by mala usmerniť kontrolórov zväzov a priniesť poriadok aj do systému vzdelávania," uviedla Hucáková.

      Návrh zákona pripravila odborná pracovná skupina pod vedením Pellegriniho. Odborníci ho tvorili rok a pol. Do jeho prípravy sa zapojilo viac ako 80 akademikov, štátnych zamestnancov, advokátov, ale najmä športovcov. Medzi nimi napríklad Danka Barteková a Richard Lintner, ktorí slovenských športovcov zastupujú.