Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Viceprimátorka Košíc L. Gurbáľová (KDH) priviedla pravicu do slepej uličky – Vladimír Mezencev

Vyčkávacia taktika ľavice (a spojí sa vlastne?)

Dni neúprosne utekajú a preto nečudo, že na pôdach mestských a krajských parlamentov sa už stále viac a viac hovorí o jesenných komunálnych i regionálnych voľbách. Konkrétne aj v druhom najväčšom meste republiky. Do „boja už teraz rinčí zbraňami“ najmä pravica, pričom aj mnohí jej prívrženci sa nad jej aktivitami len usmievajú. Už predovšetkým preto, lebo na jej čelo sa postavila košická viceprimátorka Lucia Gurbáľová(KDH). Teda žena, ktorá pred časom utrpela poriadnu politickú prehru. Nestačila jej táto významná funkcia a v doplňujúcich voľbách starostu jednej z 22 košických mestských častí – v Poľove – sa rozhodla kandidovať s cieľom ešte získať aj starostovskú stoličku. Neuspela! Asi jej susedia poznajú „kvality a prednosti“ pani námestníčky primátora Jaroslava Polačeka.

 

Nemožno sa preto čudovať, že zatiaľ všetky rokovania predstaviteľov košickej komunálnej pravice skončili pod jej vedením v slepej uličke. Napriek tomu tých záujemcov o funkciu primátora je v Košiciach stále viac a viac, i keď svoje politické ambície zatiaľ ohlásili iba dvaja – Miloslav Klíma (nezávislý) a Milan Lesňák (Za ľudí).

 

Pokovania o jedinom kandidátovi košickej politickej pravice na funkciu prvého muža mesta síce trvali už niekoľko mesiacov, ale výsledok nepriniesli žiadny. Napriek tomu, že sa na nich zúčastňovali zástupcovia Aliancie, Sme rodiny, KDH, SaS, Spolu, PS, DS, SRK, Novy a OĽaNO. Síce sa stále hovorí, že oficiálny kandidát pravice vzíde z trojice Daniel Kusnák (v súčasnosti zástupca predsedu VÚC Košický samosprávny kraj – KDH), súčasný primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) a už spomenutého Milana Lesňáka. Tretí spomenutý – ako vyplýva z predchádzajúcich riadkov – už teda svoju kandidatúru  oficiálne oznámil, ale stále je optimista v tom, že rokovania môžu nakoniec dospieť k výberu jedného kandidáta. Keby sa tak skutočne malo stať, tak je asi presvedčený, že boj o nomináciu vyhrá práve on. Pritom je však zaujímavé to, že práve M. Lesňák patrí k tvrdým a otvoreným kritikom súčasného primátora J. Polačeka. Ako poslanec mestského zastupiteľstva sa svojimi názormi na neplnenie predvolebných sľubov súčasného primátora nikdy netajil, je jeho nielen kritikom, ale i odporcom už od predchádzajúcich volieb, teda od roku 2018. Do boja proti J. Polačekovi vstúpila aj stranícka šéfka Milana Lesňáka, Veronika Remišová. Tá momentálne využíva doslova zbabrané verejné obstarávanie na nákup desiatich nových električiek za 25 miliónov eur z eurofondov, o ktoré Košice prišli. Ako aj to, že Košice v čerpaní peňazí z Integrovaného regionálneho operačného programu sú vraj druhé najhoršie krajské mesto v SR.

 

KDE ZOSTALA ĽAVICA?

Ani Lesňák, ani Rusnák však nepatria medzi tých, ktorým by Košičania natoľko dôverovali, aby im dali svoje hlasy. Pritom Lesňák už kandidoval na primátora pred štyrmi rokmi ako nezávislý a nakoniec patril do kvarteta kandidátov, ktoré sa tesne pred samotnými voľbami vzdalo tohto postavenia v prospech Aleny Bašistovej (nezávislá), ktorá sa nakoniec musela uspokojiť až s treťou priečkou. Daniel Rusnák už patrí medzi skúsených politických harcovníkov, pred rokmi bol dokonca poslancom NR SR za Dzurindovu SDKÚ, ale nikdy sa mu na politickej scéne nepodarilo získať patričný rešpekt.

 

Pravica má však v zálohe ešte niekoľkých kandidátov na primátora. Predovšetkým je to v súčasnosti prvý muž na radnici J. Polaček, ktorý má ako úradujúci primátor výhodnejšiu pozíciu ako ostatní kandidáti, čo, samozrejme, vyplýva z jeho funkcie. I keď je častým terčom Lesňákovej kritiky, tak práve on ho považuje za svojho najväčšieho súpera. I keď sa oficiálne ešte nevyjadrili, tak sa očakáva aj kandidatúra ďalších košických politikov, medzi nimi sú napr. starostovia niektorých mestských častí ako Lenka Kovačevičová a Ladislav Lörinc (obaja nezávislí), Viliam Novotný (Šanca) – ten v minulosti dokonca predsedal Výboru NR SR pre zdravotníctvo (za SDKÚ), neúspešne kandidoval za predsedu Košického samosprávneho kraja i primátora Košíc... Podľa znalcov košickej komunálnej politiky najlepšie zo spomínaných kandidátov môže uspieť starosta a mestský poslanec L. Lörinc. Nuž, D. Rusnák si veľmi dobre uvedomuje, čo všetko ho v boji o primátorské kreslo čaká a tak sa jednoznačne vyslovil, že pokiaľ bude kandidovať aj niekto iný z pravice, on sa vtedy svojej šance rozhodne vzdá!

 

Na veľké prekvapenie sa však v Košiciach nič nehovorí a ani nepíše o ľavicových kandidátoch na primátora, teda o tých, ktorí budú reprezentovať strany Hlas-SD a Smer-SD. O spoločnom kandidátovi na funkciu predsedu VÚC sa rozpráva už rok (!), ale na úrovni mesta sa nič také nedeje. Na veľkée prekvapenie však oba politické subjekty nič nehovoria o svojich kandidátoch na primátora mesta, ale určite to nie je predvolebná taktika. Jednoducho ich zatiaľ nemajú a ako sme sa dozvedeli z overených zdrojov, teda priamo z oboch strán, o konkrétnych osobách budú ešte iba rokovať. Samozrejme, každá na svojom piesočku, pretože prípadná dohoda o spoločnom kandidátovi je ešte poriadne ďaleko...

 

JEDINÝ SÚPER – POLAČEK?

Prvým oficiálnym kandidátom na funkciu primátora mesta Košice v rokoch 2022 – 2026 je Miloslav Klíma, v súčasnosti riaditeľ hokejového klubu HC Košice. Nielen v samotnom meste, ale na celom Slovensku je pod týmto menom veľmi dobre známy traumatológ a športový lekár – jeho otec. MUDr. Miloslav Klíma bol aj členom prvého výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) v ére samostatnej SR a predsedom jeho lekárskej komisie. Dlhé roky bol oddielovým lekárom VSŽ, resp. HC Košice, ale aj čs. a neskôr slovenského reprezentačného tímu. Našich hokejistov viedol na vyše desiatich svetových šampionátoch a dokonca aj na dvoch zimných olympiádach, na ktorých sa už predstavili športovci samostatného Slovenska (1994 v Lillehammeri v Nórsku a 1998 v japonskom Nagane).

 

Prečo však v súvislosti s kandidatúrou Miloslava Klímu mladšieho píšeme toľko veľa o staršom, teda otcovi? Pretože meno seniora môže v týchto voľbách urobiť veľmi veľa. Veď mladšieho Klímu toľko ľudí nepozná, koľko uznávaného lekára. Keby sme jeho vďačných pacientov za vyše polstoročia lekárskej praxe mali spočítať, tak by ich boli doslova tisíce...

 

Klíma mladší chce celú svoju energiu sústrediť v predvolebnom boji proti terajšiemu primátorovi J. Polačekovi. Tí ostatní protikandidáti, ako sa vyjadril, ho vôbec nezaujímajú. Dokonca ich prijme ako rešpektovaných súperov. Napríklad tak, ako v olympijskej boxerskej súťaži si nikto rivalov nevyberá, jednoducho ich určí žreb.

 

Stolička primátora Košíc zvykne mať vysokú cenu. Z nej sa človek môže odraziť ešte ďalej a vyššie. Napríklad v prípade Rudolfa Schustera až do prezidentského paláca, Rudolf Bauer a Zdenko Trebuľa sa neskôr stali predsedami VÚC Košický samosprávny kraj, teda ľudovo povedané županmi, ďalší – Richard Raši sa stal podpredsedom vlády a ministrom informatiky (ešte pred dvoma volebnými obdobiami primátorovania bol ministrom zdravotníctva). Stáva sa však aj to, že na primátora po skončení jeho pôsobenia na radnici si nikto ani nespomenie. Tak sa stalo v prípade Františka Knapíka...