Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Vernisáž ikon Ľudmily Pan – Vladimír Mikunda

Ľudmila Michaličková, s umeleckým menom Ľudmila Pan (jej priezvisko za slobodna), je umelkyňa s nevšednou tvorbou.  Moderátorka večera ju charakterizovala jednoznačne – je vraj talentom od Boha, ktorý charakterizujú tri slová – láska, talent a trpezlivosť.

„Láska Ľudmilu Pan priviedla z Ruska na Slovensko. U nás býva už 40 rokov a obohatila nás o dve prekrásne dcéry a tie o päť vnúčeniec,“ povedala moderátorka a doplnila, že „o talente tiež nemusíme veľa rozprávať, stačí povedať, že toto je už štvrtá výstava jej ikon.“

Najdlhšie sa moderátorka zastavila pri slove „trpezlivosť“. „Pozrite sa okolo seba a skúste si odpovedať na otázku. Viete si predstaviť koľko času si vyžaduje výroba jednej takejto nádhery?“ A ďalej si na rečnícku odpovedala, že je to okolo 300 hodín. 

Keď som si uvedomil, že tu na vernisáži mala Ľudmila Michaličková rozvešaných 33 ikon z celkovo zhotovených asi päťdesiat, obyčajným prepočtom mi vyšlo, že na tom okrem umeleckého výkonu len fyzicky pracovala bez prestávky a spánku plných 625 dní!!!

 

Nevšedná sila ikon

Mnohý našinec aspoň raz počul o nadpozemskej sile ruských ikon. Osobitne sa v tom vynímajú ikony Andreja Rubľova. Avšak aj ikony Ľudmily Pan majú akúsi obrovskú zázračnú silu. Ľudmila sa priznala, že nevie si to vysvetliť, no už i sama je svedkyňou šiestich „zázrakov“, ktoré dokázali jej ikony. Od vyliečenia rakoviny kamarátkinej dcéry až po návrat nevyliečiteľnej alkoholičky späť do normálneho a šťastného života.

 

Najviac ma zaujali ikony

Ako prvá to bola ikona Kazanskej Madony, ktorá je uctievaná na celom svete. Ľudmila Pan o nej prezradila, že ruský ľud sa k nej utiekal v najhorších časoch. Vo vojne proti Napoleonovi i Hitlerovi.

Ďalšou zaujímavou ikonou je „Anjel ochranca“, ktorého dostáva každý pravoslávny už pri svojom narodení. „Anjel ochranca“ stojí pri svojom zverencovi celý život, s krížom a mečom odháňa a odhadzuje od neho všetko zlo.

Hneď pri vstupe na vernisáž každého návštevníka vítala ikona „Nerušimaja stena“ (Nerozborná stena), ktorá býva súčasťou každej pravoslávnej domácnosti. Táto ikona totiž odpudzuje zlobu a bráni vstupu do domu akémukoľvek zlu a zároveň dáva pozor, aby sa danému domu či domácnosti nič zlé nestalo.

 

x x x

Výstava je prístupná v Ruskom kultúrnom centre na ulici Fraňa Kráľa 2 v pracovných dňoch v čase od 09.00 – 17.00 hod.