Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

VEREJNÁ TRIBÚNA: Koloseum – Rudolf Slezák

Vo svojom voľnom čase,  najradšej sedávam v starom kresle a v hlave mi poletujú všelijaké myšlienky. O prečítaných knihách a  starých príbehoch, o ktorých som sa vďaka ním dozvedel. Večer o siedmej hodine, si pravidelne zapínam televízor a pozerám sa, kde všade sa ľudia zabíjajú. Pripadám si ako starý Riman, ktorý chodieval do Kolosea a prizeral sa, ako divá zver trhá ľudí za živa a s pôžitkom si vychutnáva túto hrôzu. Som rád, že žijem v civilizovanejšej dobe a nič takého sa už nedeje. Podobné zážitky už nájdete  iba v historických knihách alebo filmoch. Keď však pozerám na správy zo sveta a vidím, kde všade tečie krv potokom, mám taký dojem, že ak by sme dnes znova niekde postavili Koloseum a ponúkli ľuďom podobné predstavenia, aj dnešný moderný človek by si takýto zážitok doprial. Zlo a násilie nám už zovšedneli. Ak si niekto myslí, že to preháňam, stačí pripomenúť prípad z Odesy, kde sa sfanatizovaný dav, zabával na upaľovaní ľudí za živa, v strede mesta. Komu sa podarilo z budovy vyskočiť, utĺkli ho palicami. Už sa ani nikto nesnaží, toto svinstvo vyšetriť a tých diablov v ľudskej podobe potrestať. Iba diabol  totiž  dokáže z človeka vydolovať takúto surovosť. Akoby sa z Ukrajiny stalo obrovské koloseum, v ktorom tečie krv, výbušniny tam trhajú ľudí za živa, kaličia a mrzačia obete, ako v starom Ríme.

Kladiem si teda otázku - ako je to vlastne s tým diablom, Satanom, Belzebubom, alebo ako ich ľudia nazívajú.. Nezáleží na mene, ale najčastejšie si tieto pekelné bytosti predstavujeme ako tvorov s ľudským telom, s  kozími  rohmi, kopytami, chvostom... proste, ako niečo, čo už svojím vzhľadom, človeka odpudzuje.. No a práve s touto odpudzujúcou bytosťou, sa mal vraj zapliesť Ruský prezident Vladimír Putin a dostať sa pod jej vplyv. Takýto chýr nedávno vypustil cez média, Kyjevský patriarcha Filaret. Nepočul som to síce z jeho úst na vlastné uši, no tento jeho výrok, zverejnili mnohé naše i zahraničné média a bolo to zverejnené aj na jeho WEBE v Anglickom, Ruskom a Ukrajinskom jazyku. Prvé, čo ma napadlo, po prečítaní si tohto jeho vyjadrenia bolo, čí je to ešte stále iba o viere, alebo to už je politika. Niečo podobného sme totiž zažili vtedy, keď sa zasa politika začala miešať do náboženstva. V osemdesiatich rokoch napr. americký prezident Ronald Regan, inak všeobecne považovaný za astrológa, prehlásil, že Sovietsky zväz je "Ríšou zla". Je to teda krajina, ktorej vládne Satan. Ajatoláh Chomejny zasa označil Spojené štáty za krajinu "Veľkého Satana"... a tak by som mohol pokračovať. Vidno z toho, že ak Satan, diabol alebo Belzebub skutočne existuje, potom je to bytosť, ktorá sa nezdržuje na jednom mieste, ale preletuje bez problémov a bez víz, s úplnou ľahkosťou z jednej krajiny do inej. Zosadá tam na plecia vysokých politických hodnostárov a našeptáva im, čo majú robiť. Aby malo peklo vždy dostatok dušičiek. Kde sa však tento pekelník zdržuje v tejto chvíli? Myslím si, že sedí na pleciach tých ľudí, ktorí práve vymýšľajú ďalšie a ďalšie sankcie, na ktoré skôr čí neskôr doplatíme všetci. Sedí na pleciach tých, čo volajú po ďalších peniazoch na zbrojenie....na čo tiež skôr či neskôr všetci doplatíme.

Odpoveďou na túto otázku, kde sa práve Satan nachádza by mohla byť aj kniha Petra Hajka - Smrt v sametu, ktorá vyšla v Česku v roku 2012. Ak si ju pozorne prečítate, dozviete sa, že Satan je už za dverami, že dejiny nie sú náhodou, že sú výsledkom boja dobra zo zlom. Zlo vytvára chaos, destabilizáciu, krízu. No a novinári, umelci, kultúrna fronta, sú často oporou tohto zla, ktorému vedome alebo nevedome slúžia. Vyrábajú osobnosti, ikony, spoločenské elity, morálne autority aj z politických chuligánov. To oni dokážu urobiť z Putina diabla a z Porošenku alebo Jaceňuka, nekonečne dobrotivých vladárov. No a nám všetkým ponúkajú aj v tomto ukrajinskom Koloseu, pozerať sa na to, ako tam tečie krv potokom.