Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Verím, že problémy Slovákov v Rakúsku neostanú opomenuté – Andrej Danko

Bratislava 6. júna (TASR) - Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) verí, že problémy, ktoré majú Slováci v Rakúsku, neostanú opomenuté, pretože SR a Rakúsko majú jeden spoločný cieľ a tým je silná Európska únia. Uviedol to po stredajšom stretnutí so svojím rakúskym kolegom Wolfgangom Sobotkom na Bratislavskom hrade.


Podľa Dankových slov ho šéf rakúskeho parlamentu ubezpečil, že zníženie rodinných prídavkov na deti žijúce v zahraničí podlieha v Rakúsku "dôkladnej diskusii". "Je to pre nás Slovákov strategická téma," upozornil Danko. Rakúsky predseda parlamentu zdôraznil, že indexácia prídavkov sa týka "všetkých občanov EÚ" i Rakúšanov žijúcich v zahraničí.

 

Predsedovia rakúskeho a slovenského parlamentu diskutovali aj o nedávnej návšteve ruského prezidenta Vladimira Putina v Rakúsku, ktorú Danko západným susedom "ticho závidel". "Rakúsko aj Slovensko túžia mať dobré vzťahy na východ i na západ, na sever aj na juh a základom pre dobré vzťahy je dialóg a diskusia a hlavne, aby sme sa nebáli problémy pomenovať... Verím, že časom všetci pochopia, aké strategické a dôležité je rozvíjať i tieto vzťahy," povedal na margo návštevy šéf slovenského parlamentu. Sobotka v tejto súvislosti uviedol, že "nielen Rusko sa musí pohybovať smerom k Európe, ale aj Európa k Rusku". 


Ďalej vysvetlil, že ruský prezident si vybral Rakúsko za prvú krajinu EÚ, ktorú navštívil po svojom znovuzvolení aj preto, lebo krajiny oslavujú 50. výročie podpisu zmluvy s ruským Gaspromom a rakúskym OMV o dodávkach ropy a zemného plynu. "Rusko je pre nás veľmi dôležitý hospodársky partner... a keď sa hovorí o stabilite v Európe, tak je Rusko partnerom, ktorého nemožno opomenúť," uviedol Sobotka. Otvorili i tému ochrany pred falošnými správami. Tie v súčasnosti podľa 
Danka spôsobujú lokálne i geopolitické napätie. Podľa šéfa NR SR by sa Európska únia mala na túto oblasť dôslednejšie zamerať. "Nestačí len návšteva šéfa Facebooku v Bruseli, tak nemôže byť táto problematika uzavretá, pretože sa týka ochrany osobných dát, dôveryhodnosti našich inštitúcií a štátov," zdôraznil. Sobotka v tejto súvislosti upozornil, že takzvané falošné správy podkopávajú demokratické zásady, ktoré si oba štáty veľmi cenia.


Predsedovia slovenského i rakúskeho parlamentu sa zhodli, že medzi krajinami sú veľmi dobré vzťahy, ktoré chcú naďalej rozvíjať. Spoluprácu chcú zintenzívniť v témach, ktoré sa týkajú nielen SR a Rakúska, ale aj v otázkach zahraničnej politiky.