Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Vedia hlasisti, kto sú hlasisti? – Pavol Janík

 

 

Keď dnešný prezident SR ako niekdajší premiér za stranu Smer – sociálna demokracia zradil súčasného (už štvornásobného) premiéra a založil nový politický subjekt Hlas – sociálna demokracia, hneď som si položil otázku, či terajší hlasisti vôbec tušia, k čomu sa nevdojak historicky hlásia.

Hlas bol mesačník pre literatúru, politiku a sociálne otázky, ktorý vychádzal v rokoch 1898 – 1904 a jeho prispievatelia i prívrženci dostali skupinové meno hlasisti. Kriticky vystupovali proti tomu, čo reprezentoval Martin v slovenskom národnom živote i v slovenskej kultúre. Negatívny postoj zaujali aj k štúrovskému pokoleniu. Dominujúcou bola pre nich československá orientácia rozličných odtieňov až po popieranie existencie samobytného slovenského národa a presvedčenie o zbytočnosti slovenčiny ako spisovného jazyka.

 

Pravdaže nejde o prvé ani posledné používanie názvu s celkom odlišnými historickými súvislosťami. Napríklad populárna hudobná skupina Prúdy (tiež pravdepodobne nevedomky) prevzala pomenovanie časopisu, ktorý vyhádzal v obdobiach 1909 – 1914 a 1922 – 1938 s podtitulom Revue mladého Slovenska. Mimochodom – periodikum sa hlásilo k odkazu spomínaného Hlasu a k československej orientácii. Aby sme neuviazli v nekonečnom vymenúvaní zhodných či veľmi podobných názvov, uveďme už len fakt, že aj meno strany Smer sa nápadne ponáša na titul časopisu Slovenské smery umelecké a kritické, ktorý vychádzal mesačne (od septembra do júna) ako orgán Spolku slovenských spisovateľov v intervale 1933 – 1938.

 

Samostatnou kapitolou je logo strany Hlas, ktoré má očividne podobu známej bubliny, aká sa uplatňuje na prezentáciu obmedzených textových zložiek v komiksoch, teda detinských kreslených príbehoch zväčša komického a dobrodružného charakteru. To možno tiež veľa hovorí o prehnaných ambíciách politického subjektu, ktorý už medzičasom napriek podstatne menším volebným výsledkom opäť získal väčší podiel na moci ako víťazná strana Smer. Či sa to niekomu páči, alebo nie, ide o výrazný prejav schopnosti vnímať a chápať symboliku používanú v komunikácii s verejnosťou vrátane skutočnosti, že každá bublina raz spľasne.