Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Vedenie Smeru-SD nevylúčilo, že chce Kaliňákov odchod, R. Fica podporuje

Bratislava 6. marca (TASR) - Podpredsedovia Smeru-SD Peter Pellegrini a Richard Raši a predseda klubu Smeru-SD Martin Glváč nepovedali jasne, či podporujú ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Nevylúčili však, že sú za Kaliňákov odchod. O požiadavkách Mosta-Híd budú partneri rokovať, zodpovedne, zdôrazňujú potrebu zachovania stability. Uviedol to vicepremiér pre investície a informatizáciu Pellegrini.

"Smer-SD sa postaví zodpovedne k výzve koaličných partnerov. Dali nám čas do budúceho pondelka. Našou prioritou v týchto časoch musí byť zachovať stabilitu a pokoj v SR. Jediné riešenie pre Slovensko vidíme v zachovaní stability, nesmieme dopustiť rozvrat. Tento štát musí fungovať ďalej," povedal na tlačovej konferencii v parlamente Pellegrini.

Predseda Smeru-SD Robert Fico má podľa jeho slov plnú podporu vedenia strany a členskej základne. O ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi Pellegrini povedal, že má veľmi komplikovanú situáciu a čelí obrovskému tlaku. Pellegrini zdôraznil, že Kaliňák nie je zodpovedný za vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. O Kaliňákovi a ďalšom postupe bude vedenie strany hovoriť priamo s ním a nechce to riešiť cez médiá. Kedy rozhodne, čo s Kaliňákom a aký bude ďalší postup v koalícii, Pellegrini nepovedal.

Rozhodnutie by malo padnúť dovtedy, kým zasadne Republiková rada Mosta-Híd, ktorá je naplánovaná na 12. marca. O požiadavkách partnerov chcú v Smere-SD zodpovedne rokovať v záujme zachovania stability. Pellegrini zároveň uviedol, že nikdy nepodporí konštrukciu, pri ktorej by vláda po prípadnom odchode Mosta-Híd dovládla s podporou ĽSNS. K predčasným voľbám povedal, že ak by mala vládnuť po nich súčasná opozícia, tak "pán Boh nás ochraňuj pred predčasnými voľbami".

Vedenie Smeru-SD zároveň vyzvalo predstaviteľov všetkých politických strán, aby prestali atakovať políciu a nechali ju pracovať na vyšetrení vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Opozícia podľa nich "hnusne zneužíva" dvojnásobnú vraždu, politizuje, klame a pokúša sa o prevrat. "Vyzývame všetkých predstaviteľov politických strán, že ak chcú bojovať, nech si to rozdajú s nami, s politikmi, ale nech nechajú na pokoji políciu. Nechajte políciu konať, nedehonestujte prácu slovenských policajtov," apeloval Pellegrini. 


Predseda klubu a podpredseda NR SR Martin Glváč oznámil, že Smer-SD prostredníctvom parlamentného brannobezpečnostného výboru vyzve prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho, "aby podal presnú správu a saldo bilancie všetkých firiem zo skupín, o ktorých sa hovorí na východnom Slovensku za roky 2010 až 2017". "Aby sme dostali presnú informáciu, o aké finančné prostriedky tam išlo a či hovoríme o mafii alebo nie, a kto ju najviac podporoval," povedal Glváč.

Strana chce tiež vyzvať Generálnu prokuratúru SR, aby konala v prípade vyhrážok aktivistu Martina Daňa voči podpredsedníčke parlamentu Lucii Ďuriš Nicholsonovej (SaS) a tiež v prípade vyhrážania sa lídra OĽaNO Igora Matoviča tomu istému aktivistovi.

Pellegrini v súvislosti s vraždou a súčasnou vládnou krízou zdôraznil, že pre všetkých by malo byť prioritou vyšetriť vraždu novinára a jeho partnerky. Žiada zároveň, aby sa vopred nevynášali súdy. Slovensko podľa neho "nikdy nebolo a nesmie byť krajinou, kde sa spory s novinármi majú riešiť strelnou zbraňou".