Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Veľký obrat USA – Arpád Popély

Ako blesk z jasného neba zasiahlo odborné kruhy na Západe vyhlásenie štátneho sekretára USA J. Kerryho, že „s Bašar al-Assadom je nutné rokovať.“ Po viacerých rokoch odsudzovania jeho politiky. O čo vlastne ide?

 

USA chcú pomôcť Sýrii v boji proti hnutiu islamský štát, pretože hrozí vážne nebezpečenstvo, že to naberie nezastaviteľné rozmery !!! / a nielen na Blízkom Východe, ale aj tu , vo vyspelej Európe/. Bude to veľmi potrebné, nakoľko sily, ktoré podporujú Assada stratili kontrolu ochrany hraníc Sýrie. Nevídaná ústretovosť USA došlo až tak ďaleko, že americký Senát odsúhlasil návrh špeciálnych služieb, aby Irán a Hezbolah boli vyškrtnuté zo zoznamu teroristického ohrozenia.!!! Cenou za to bude, že Irán s podporou USA sa postupne stane „žandárom“ na B. Východe. Američania sa dohodnú na kontrole nukleárneho výskumu na území Iránu a dovolia Iránu stať sa vládcom územia od Stredozemného mora až po hranice Pakistanu, resp. v spolupráci s USA. Veľmi veľa bude záležať na tom, ako svetové mocnosti „ umiernia“ suseda Iránu Turecko. Rusi sú jednou nohou v tom - už s Tureckom rokujú (a nielen o obchode a plyne ...!).

 

Na druhej strane, takáto prítomnosť svetovej veľmoci v regióne a ovládnutie iránskej hrozby , dovolí silným koncernom pokračovať v predaji na trhy golfského zálivu vojenskú výzbroj a moderné zbrane. Americká administratíva je od istých kruhov kritizovaná za to, že počíta s tým, že konflikt na B. Východe medzi šiítmi a sunnitmi bude pokračovať ešte veľmi dlho a že USA vraj svojou prítomnosťou riskujú. Ale úroveň výhod bude jasná - cena nafty bude na nízkej úrovni, predaj vojenskej techniky sa zvýši a bude fungovať dohoda o iránskom jadrovom programe.