Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Veštec Kollár – Štefan Nižňanský

Borisa Kollára (Sme rodina) už prekádrovali iní a keďže som dodnes nepočul ani slovko o jeho bezpečnostnej previerke, zameriam sa radšej na reálnosť splnenia sľubov a túžob tohto multiotecka. Dnes považujem Kollára za veštca. Napriek tomu, že predvolebné sľuby terajšieho šéfa parlamentu o masovej výstavbe lacných nájomných bytov mu skritizoval (až zhnusil) pravicový liberál Richard Sulík (SaS) ešte počas formovania Matovičovej vlády.

 

Dnes už podpredseda vlády a jej minister hospodárstva Kollárovi cez médiá odkázal, že: „Takéto hlúposti sa nedostanú do programového vyhlásenia vlády.“ Uvidíme. Presýpacie hodiny, nastavené Matovičovmu kabinetu na 30 dní do jeho schválenia parlamentom, sa zhora padajúcimi zrnkami vyprázdňujú. No verejnosť sa ešte nedozvedela nič ani len o lepidle, ktoré ma v koaličnej zmluve zlepiť záujmy množstva odlišných ľudí, početných politických subjektov, rôznych sponzorov a garantovať stabilitu vládnej moci. Všetko sa však mení. Tempo aj priority svetových veľmocí, všetkých vlád aj štátnikov dnes určuje celosvetová pandémia. Svet nepostihla iba biologická nákaza, zachvacuje a ničí ho najsilnejšia cunami spôsobená prepadom ekonomiky do hlbín bezodnej krízy a ničoty. Ľudstvo takú nezažilo od biblickej Potopy sveta.

 

A čo naši maličkí trpaslíčkovia, hrajúci sa v Úrade vlády SR na vplyvných hýbateľov slovenských dejín? Ani len netušia, že vôbec nie sú subjektom, no iba objektom zásadnej zmeny v riadení sveta. Sledujúc každodenné seriálové Matovičove tlačovky, ktoré majú zrejme nahradiť školské vyučovanie aj bohoslužby, ani len netušia pred čím stoja. Ak všetko dobre dopadne, teda – najlepšie ako to po rozplynutí koronavírusovej hmly bude možné – možno sa Kollárova vízia splní a ukáže vlastne ako jediné východisko záchrany obyčajných ľudí. Či sa to Richardovi Sulíkovi páči alebo nie. Treba si utriediť fakty a uvedomiť súvislosti, ktoré sa vynoria po následných vlnobitiach recesie, no najmä po poslednom dotrase ..

 

Podľa Štatistického úradu SR, každý tretí zo 4 438 462 obyvateľov starších ako 18 rokov je zadlžený vo výške 8 250 eur. NBS uvádza, že slovenské domácnosti dlžia bankám sumu vyše 36,1 miliardy eur. Z toho hypotéky sú v objeme 24,7 mld., zvyšných 5,7 miliárd eur tvoria spotrebné úvery. V registroch spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, boli evidované úvery 1 434 946 obyvateľov Slovenska. Dlhy na bývanie malo 238 356 ľudí, čo je 17 %  z celkového počtu dlžníkov a spotrebiteľské úvery malo až 926 612 občanov Slovenska. To je 65 % z celkového počtu dlžníkov. Obidva druhy úverov malo 269 978 osôb, čo je 19 percent. Po krachu svetových búrz budú rýchlosťou domina padať renomované finančné domy aj bankové inštitúcie. V snahe o záchranu svojich investícii budú požadovať navrátenie dlžôb. Možno očakávať, že finančné suchoty obyvateľstva prinesú rušenie hypoték, exekúcie bytov, explozívny rast bezdomovcov. Hoci by sme kalkulovali len s polovicou aj tak je to pol milióna postihnutých. Netuším, ako si s tým problémom bude chcieť a vedieť poradiť štát? Najmä keď preferuje sanáciu ekonomiky a rieši iba podnikateľov a živnostníkov. Podľa najväčších pesimistov sa ako ubytovne využijú veľké ale teraz prázdne haly a obrovské sklady v priemyselných parkoch, možno následne vyrastie niekoľko tisíc stanových miest – podľa vzoru utečeneckých táborov v Grécku, Turecku či vo Francúzsku.

 

Práve v tom momente sa naplnia prorocké Kollárove slová! Časť nevyužitého, prázdneho bytového fondu budú musieť skrachovaní developeri predať štátu, obciam či mestám. Pod cenu. Zvyšok bytového fondu bude treba postaviť. Jedine stavebný boom tak oživí pracovný trh, zníži nezamestnanosť, naštartuje produkciu naviazaných výrobných odvetví, služieb drobných prevádzok i živnostníkov a remeselníkov v regiónoch, rozprúdi umŕtvenú dopravu. Odborníci isto nechcú strašiť, no dôsledky finančnej, priemyselnej a ropnej krízy podľa nich pochovajú úplne automobilový priemysel. Takže svetielkom na konci tunela bude pre Slovensko – okrem zmieneného stavebníctva : farmárstvo, poľnohospodárstvo, sadovníctvo, ovčiarstvo, včelárstvo, spracovateľský priemysel a remeslá.

 

Osobne si myslím, že pre terajšiu Matovičovu vládu je Kollár veľmi nebezpečný. Nie pre minulosť a pre fotografie s postavami z podsvetia. Hrozbou je pre jeho rétoriku a komunikovanie niektorých liberálmi „zakázaných“ sociálnych tém. Kolegovia v koalícii ho obviňujú z populizmu. No Slovensko ako chudobná a kresťanská krajina populizmus miluje! Vox populi – vox Dei… Aby ho všetky ženy ešte viac milovali a vládna koalícia trojnásobne preklínala, líder strany Sme rodina po týždni v úrade zauvažoval a prehovoril. Stal sa prvým politikom, ktorý navrhuje koaličnej rade zníženie platov ústavných činiteľov. Po dlhom čase prídu státisíce občanov tlieskať pred parlament. Poslancom s ľudovými platmi v sume 750 eur (približne v strede medzi priemernou mzdou 1 092 euro a minimálnou mzdou 580 eur na Slovensku). Nebola by to žiadna revolúcia, iba zmena, sľubovaná víťazmi pred voľbami.

 

Ja som tých zmien postrehol ešte niekoľko. Kam sa stratili prieskumy verejnej mienky, ktorými nás žlťácke médiá kŕmili a ohlupovali pred voľbami každý deň!?  Vás by nezaujímala odpoveď občanov SR na otázku: „Koho by ste volili, ak by sa parlamentné voľby konali 25.marca 2020?“ Chcel by som tiež vidieť rebríček popularity politikov…V médiách akoby odrazu vysublimovalo kritické myslenie, jediné čo novinári závidia je Ficov respirátor… Úniky informácii sa prepadli do minulosti, rokovanie koaličnej rady je tabu. Nech je ako chce – Matovičovej vláde (ktorej ukradli aj tradičných 100 dní), držím palce! Želám jej aby vydržala aspoň rok. Lebo slobodu i zdravie si začneme vážiť až vtedy, ak o ne prídeme. Ostatne, aj vytriezvenie z opice trvá deň či dva. A detoxikácia organizmu od jedovatých škodlivín trvá – podľa odborníkov – rok aj dva.  Ešteže máme príslovie: „Vecheť špinu hľadá.“