Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Veľký návrat exprezidenta – Arpád Popély

Len čo bývalý francúzsky prezident N. Sarkozy oznámil, že sa vráti na politickú scénu, vo Francúzsku to zašumelo. Jeho blízki sa tešia, ale jeho oponenti sú iného názoru. Napríklad podpredseda Front national sa nechal počuť, že to nie je žiadna udalosť, pretože Sarkozy už prezentuje iba „malý microcosmos“ vo francúzskej politike. Podľa vplyvného opozičného politika F. Bayroua otázka stojí tak, či človek sa dokáže naozaj zmeniť. Vo svojej podstate sa však ani Sarkozy nezmenil, povedal. A tým naznačil veľa.

 

Členovia bývalej strany Sarkozyho z UMP sú zatiaľ zdržanliví – závisle od toho ako blízko mali k bývalému prezidentovi v minulosti. Pritom je zaujímavým faktom, že jeho budúcimi protivníkmi budú práve jeho bývalí /aj budúci, ak exprezidenta zvolia do čela strany UMP, poprední predstavitelia tejto strany, bývalí pravicoví premiéri Francúzska Alain Juppé a Francois Fillon/.

 

Ale je tu pre väčšinu Francúzov jedna stále nezodpovedaná zásadná otázka : nakoľko bol bývalý prezident vinný v afére Pygmalion /išlo o spreneverenie štátnych financií, korupcia pred voľbami v roku 2010 a tajné finančné dohody s Kadhafim/. N. Sarkozy bol v noci z 1. na 2. júla 2014 zadržaný a vypočúvaný počas 15 hodín francúzskou finančnou políciou a políciou pre korupciu. Tou, ktorú osobne viedol a riadil, keď bol ministrom vnútra Francúzska. Na druhý deň aj vplyvné americké denníky vydali správy, že to určite zničí budúcu politickú kariéru N. Sarkozyho. No, ako vidíme politické dianie vo Francúzsku ukázalo, že tomu tak nie je.

 

Sarkozy prichádza cez „malé dvierka“ . Chce sa vrátiť do čela strany, ktorú teatralne opustil a ktorá sa odvtedy zmieta v škandáloch a potyčkách medzi leedrami strany. Avšak v skutočnosti inú cestu späť naozaj nemá. Po škandále „Pygmalion“ a po nútenom odchode bývalého predsedu strany UMP, ktorý práve s ním bol spojený v spomínanej afére , ostatné „dvierka do politiky“ sú pre neho zatvorené. Takticky zvolil správne, začína na „nižších poschodiach“, odkiaľ ho majú na vrchol vyniesť jeho voliči... Podľa výsledku poslednej sondáže verejnej mienky - zverejnených dva dni po jeho oznámení návratu - sa ukázalo, že dvaja z troch Francúzov si neželá, aby prezidentom jeho krajiny bol „skorumpovaný“ N. Sarkozy.

 

Exprezident sa rozhodol pre návrat s cieľom dať zabudnúť na minulosť a začať pred občanmi s čistým štítom. Bude to možné po jeho neúspešných 5 rokoch v prezidentskom kresle? S určitosťou počíta s neúspešnou politikou súčasného prezidenta F. Hollanda, ktorý podľa neho, nebude pre neho prekážkou. Podľa francúzskych zdrojov, exprezident vysoko podceňuje cit pre spravodlivosť francúzskych občanov, nedoceňuje ani ich pamäť. Ako aj to, že francúzska politická scéna sa mení a za posledné roky sa už zmenila natoľko, že na funkciu prezidenta v roku 2017 je otvorená cesta pre nové tváre vo francúzskej politike.