Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Večná sláva víťazom 2. svetovej vojny! – Vladimír Dobrovič

Na Slavíne v Bratislave sme si pripomenuli 71. výročie ukončenia druhej svetovej vojny a víťazstva nad fašizmom, víťazstva dobra nad zlom, víťazstva slobody nad tyraniou!

Položením vencov vďaky, na pietnom akte pred pamätníkom, vzdali úctu našim osloboditeľom predseda vlády SR Robert Fico, aj napriek tomu, že sa lieči po operácii, začo sa mu dostalo zaslúženého veľkého potlesku, podpredseda NR SR Béla Bugár, zástupcovia diplomatických zborov v SR, vojnoví veteráni, členovia SZPB, ktorí prišli z celého Slovenska a všetci tí, ktorí sa chceli osobne pokloniť pamiatke sovietskych vojakov padlých počas 2. sv. vojny na území západného Slovenska.

V šiestich masových a v 278 individuálnych hroboch je tu pochovaných 6 845 vojakov Červenej armády, ktorí padli pri dobývaní mesta počas bojov druhej svetovej vojny v apríli 1945.

 

„Druhá svetová vojna, rozpútaná predovšetkým nacistickým Nemeckom, bola najväčšou tragédiou ľudských dejín, nielen počtom viac ako 60 miliónov obetí, ale najmä svojim charakterom a bezbrehou krutosťou. Nacisti vyvraždenie Židov a zotročenie  Slovanov mali vo svojich plánoch. Ich plány našťastie zlyhali. Sovietska Červená armáda zastavila nacistov neďaleko Moskvy, následne v rozpätí troch rokov, za pomoci spojencov, ale aj Slovákov a Čechov bojujúcich v 1. československom armádnom zbore porazila vojská agresora,“ pripomenul v príhovore podpredseda SZPB generál Igor Čombor.

 

Je našou morálnou, ale predovšetkým ľudskou povinnosťou nezabudnúť a pamätať na tých, ktorí bojovali za naše oslobodenie. Žiaľ, snahy o rasovú, národnostnú, náboženskú a kto vie akú  nadvládu, stále žijú a fungujú. Po celom svete sa rodia hnutia a dokonca aj politické strany, ktoré nielen ospravedlňujú, ale aj velebia zločiny nacistov a fašistov. Nie je tomu inak ani u nás na Slovensku!

 

„A pretože, tvárou v tvár, k dnešnému prekrúcaniu dejín, hrozí návrat nielen terorizmu, ale aj fašizmu, musíme zostať verní pamiatke našich predkov. Naši dedovia a otcovia obetovali svoje životy pre česť a slobodu svojej krajiny. Boli jednotní v obrane svojej vlasti a slobody. SZPB dokázal, že máme na to, aby sme pokračovali v práci, ktorú začali naši predkovia. Oni obstáli v najťažších bojových situáciách. My, musíme dokázať, že zvládneme to, čo pred nás postavil čas,“ vyzýva nás Slovenský zväz protifašistických bojovníkov.