Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Vakcinačná ruleta – Štefan Nižňanský

Pamätáte si ešte nadšenie, s akým sa perspektívni podnikavci, podnikatelia a budúci milionári púšťali, s návratom kapitalizmu do Československa začiatkom 90. rokov, do pyramídových hier „Lietadlo“ či „For You“od firmy Happy Line s pobočkou v Břeclave?

 

Teraz už však Slováci na juh Moravy cestovať nemusia... Igor Matovič, posadnutý honbou za biznisom zo štátnej kasy, im pripravil komfortnejšiu možnosť zarobiť milióny spolu s ním. Spustil očkovaciu lotériu. Vydávanie vládnych novín za 10 milión dolárov z jari 2020 mu nevyšlo. Náhradou sa stali špáracie tyčinky antigénových testov a mobilné odberové miesta (MOM), ktorými v priebehu jesene 2020 a na jar 2021 uspokojil pol miliardou finančné suchoty a nenásytné chúťky „našich“ z OĽaNO. Potom sa musel pratať z premiérskeho kresla, keď mu nevyšiel prečudesný manéver s vakcínou Sputnik. Za „bomba kšeft“ pre tritisíc prihlásených očkovancov sme zaplatili 2 milióny eur. Dohodnutá schéma sa však nenaplnila, smäd Matovičových šakalov sa len províziou neuhasil. No občan Matovič sa – ako pes okolo svojho chvosta – neustále krúti okolo výnosného biznisu. Preto sa počas vládnej krízy rozhodol presadnúť do kresla financ ministra. Sadla žaba na prameň a vyhútala vakcinačnú ruletu! K  dispozícii budú štyri výhry. Základná je tisícka, potom je štandardná výhra: 10-tisíc, automatická výhra znamená tisícku a prémiová výhra 100-tisíc eur. Cien bude za celé obdobie 12-tich týždňov viac ako 110-tisíc a ich celkový objem dosiahne 21 miliónov eur. Zo štátneho rozpočtu! Z tej „vykradnutej špajze po Smer-ákoch“ – ako to tak radi predstavitelia terajšej vládnej štvorkoalície často opakujú. Triezvy a súdny občan-volič sa však pýta, prečo to neplatia farma firmy, zarábajúce na vakcinácii miliardy?!

 

S počtom pichnutí rastie šanca!

 

Ministerstvo vedené šéfomOĽaNO sa vraj rozhodlo pre konanie očkovacej lotérie preto, aby sa na Slovensku zvýšil podiel zaočkovaných obyvateľov. Do jej štartu začiatkom augusta bolo na Slovensku zaočkovaných iba 37 % obyvateľov. Najskôr nám experti tvrdili, že pre vytvorenie kolektívnej imunity je potrebných zaočkovať aspoň 62 percent populácie, teraz nás vraj pred prichádzajúcim delta variantom koronavírusu ochráni iba a len až 80 percentná plná zaočkovanosť.  Aj vám sa zdá, že epidemiológovia, hygienici aj kadejakí vakcinační propagandisti si dáta vyťahujú bohvie odkiaľ? Podobne ako čarodej z Malého Ríma mešce z kúzelného klobúka... Bolo nesmierne zaujímavé – po dlhšom čase – vidieť v priamom prenose na tlačovej konferencii najväčšieho európskeho táraja. Zápalisto vysvetľoval ako je dôležité, že do žrebovania o očkovaciu prémiu sa budú môcť zapojiť všetci zaočkovaní. Bez ohľadu na to, kedy a akou vakcínou. Registrovať sa môžu aj tí, ktorí boli zaočkovaní medzi prvými. Keď sa zaočkovaní prihlásia do prémie, automaticky v nej ostávajú počas všetkých kôl žrebovania. Čím skôr sa teda zaočkujú, tým budú mať väčšiu šancu na výhru. Všetci zaregistrovaní budú po overení údajov automaticky zaradení do žrebovania už po prvej dávke vakcíny. Matovič sa svojim vlastným nadšením nechal uniesť až tak, že „vypotil“  toto: „Čím viac sa dáte zaočkovať, tým viac sa objavíte v databáze a tým väčšiu šancu na výhru máte!“

 

Niektorí z vládnych predstaviteľov si nemyslia, že práve takáto motivácia k očkovaniu je tým najšťastnejším riešením. Igor Matovič však vie o chamtivosti a o túžbe k zbohatnutiu svoje, preto koleso tejto rulety rozkrútil naplno a v patričnom panickom chvate. Niekde si prečítal tvrdenie klasika: „Peniaze sú polovicou šťastia, druhou polovicou je veľa peňazí.“
Akoby si ani nepripúšťal žiadne sprievodné prekážky. Kto sa chce zúčastniť lotérie, musí byť nielen očkovaný, ale musí vlastniť počítač alebo obdobné zariadenie pre vyplnenie dotazníka na lotériovej stránke. V národe je najdiskutovanejšia povinnosť uvedenia
10 osobných citlivých a zneužiteľných údajov, vrátene rodného čísla i čísla bankového účtu!!!

 

Babrák Matovič

Igor Matovič zatiaľ zbabral všetko, na čo siahol. A nepodarkom je i táto jeho vakcinačná lotéria. Znemožňuje zapojiť sa desiatkam tisícok očkovaných. Ešte pred spustením celého projektu sa objavila vážna chyba, pre ktorú mnohí nemôžu vyhrať. Sú to všetci, čo sa dali zaočkovať na Slovensku a sú vedení v databáze Národného centra zdravotníckych informácií, no nemajú u nás trvalý pobyt. Slováci žijúci v prihraničných oblastiach, dochádzajúci denne za prácou na Slovensko, všetci pendleri – platiaci u nás dane – cítia sa byť poškodení a diskriminovaní. Lebo jednou z podmienokje, že súťažiaci musí mať na Slovensku trvalý pobyt. Veľká časť z nich pritom volila OĽaNO alebo niektorú zo súčasných koaličných strán. Šancu vyhrať v lotérii či žiadať o sprostredkovateľský bonus nemajú ani 17-roční a mladší, ktorí reagovali na vakcinačnú propagandu a sú už zaočkovaní. Ďalšou z podmienok účasti v lotérii je totiž plnoletosť. Pritom zaočkovaných tínedžerov aspoň prvou dávkou je podľa dát viac ako 50 tisíc.

 

Slovensko sa zabáva

 

Každá zábava niečo stojí. Odhadované náklady na prípravu, spustenie  a prevádzku tejto

očkovacej lotérie sú 50 milión eur. Mali sme tu už rôzne formáty televíznej zábavy. V Československu „Spievala celá rodina“. Po osamostatnení sme s celebritkami šoubiznisu farizejsky kričali „Milujem Slovensko!“, nedávno naša vlasť ešte nielen tancovala, no s folkloristami sme sa tešili, že aj „Zem spieva!“...  Zakiaľ tieto šou programy divákov väčšinou spájali,  mnohí sa teraz obávajú, že tento televízny seriál bude spoločnosť polarizovať ešte viac ako samotné očkovanie. Obavy z možných negatívnych reakcií vyslovili aj členovia rady RTVS, ktorí k tomu špeciálne zasadli. Okrem toho, že schválili navýšenie plnenia zmluvy so štátom o 1,8 milióna eur, upozornili, že RTVS je verejnoprávnou službou tak pre zaočkovaných ako i nezaočkovaných. Vysielanie bude rada monitorovať a vyhodnocovať v dvojtýždňovej periodicite. Riaditeľ sekcie televíznych programových služieb Anton Šulík konkretizoval, že v sérii odvysiela RTVS 12 veľkých galaprogramov v 55-minútovom formáte, ktoré dostali miesto v nedeľu od 15. augusta do 31. októbra v hlavnom večernom vysielacom čase po spravodajskom bloku. „Bude to kontaktná relácia, chceme, aby výhercovia prezradili svoje dôvody, prečo sa nechali zaočkovať a mohli byť možno aj motivátormi pre tých, ktorí nad očkovaním váhajú," uviedol Šulík. Neuvedomil si, zrejme, že tak vykročil v šľapajach najlepších propagandistických tradícií komunistických  televíznych „valábile“ počas straníckych krajských konferencií a zjazdov ÚV KSS či ÚV KSČ. Každý pracovný deň sa preto v niektorých našich domácnostiach sedí už 10 minút pred 19-tou pred obrazovkami. Verejnoprávna RTVS zverejňuje komerčným nasadením na Jednotke mená vyžrebovaných základných výhier 20-krát po 1000 eur a štandardných výhier päťkrát po 10-tisíc eur. Žrebovanie výhercov automatickej výhry päťkrát po tisíc eur, ktorí budú mať šancu vyhrať aj prémiovú výhru 100-tisíc eur, nám televízia prezrádza naživo tiež na Jednotke každú nedeľu večer. Pre jedných napínavé, pre ďalších poburujúce, pre ostaných trápne. Lebo ak chcú diváci zabojovať o prémiovú výhru, do 20 sekúnd od zazvonenia musia zdvihnúť telefón a počas hovoru na výzvu moderátora povedať heslo z obrazovky.

 

Diabolský korupčný bonus

 

Zvlášť povšimnutiahodnou kategóriou Matovičovej ruskej rulety so zdravím občanov Slovenska je sprostredkovateľský bonus, ktorý je ešte druhou možnosťou výhry v lotérii. Vyplatí sa na základe odporúčania očkovania, ak sa daná osoba potom skutočne zaočkuje. Výborná príležitosť pre všeobecných lekárov a pokútnych podnikavcov. Jeden človek môže odporučiť na očkovanie 50 ľudí. Zaočkovaná osoba sa ale musí zaregistrovať na spomínanom webe ministerstva, kde získa špeciálny kód a ten musí odovzdať tomu, kto ho na dané očkovanie motivoval. Sprostredkovateľ si vďaka tomuto kódu potom uplatní finančnú odmenu. Peňažná stúpa tým viac, čím je vek zaočkovaného vyšší. Najnižších 30 eur je za osobu do 50 rokov, 60 eur za človeka vo veku od 51 do 60 rokov. Najviac získa ten, ktorý odporučí očkovanie seniorovi nad 60 rokov – 90 eur. Prvú dávku mal pritom dotyčný od dohadzovača absolvovať po prvom júli, druhú najneskôr do 31. októbra. Ak druhú dávku odporučený človek nestihne prijať, sprostredkovateľ bonus vôbec nezíska.

 

Som zvedavý, či aj túto korupčnú schému dá špeciálny prokurátor preveriť vyšetrovateľom a kukláčom z NAKA? A ktovie ako sa budú riešiť zdravotné komplikácie či  prípadné úmrtia týchto zaočkovaných v tretej vlne pandémie, ktorá už nastúpila? Politickou otázkou pre Grasalkovičov palác a pre „očistenú“  slovenskú justíciu je: či „sprostredkovatelia“ ponesú – okrem morálnej a etickej – ešte aj trestno-právnu zodpovednosť?

 

Henry Ford na vrchole svojej slávy povedal: „Peniaze nezmenia človeka. Ak je niekto od prírody egoista či lakomec, peniaze iba vytiahnu tieto jeho vlastnosti na povrch.“