Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
V trepote obmien prešovského športového šťastia – Peter Ondavský
„Nie náhodou sa hovorí, že úspech sa skladá z motivácie, snov, ale aj úsilia. Ak sa k tejto kombinácii pridá aj podpora blízkeho či širšieho okolia a sú na to vytvorené aj podmienky, ktoré pomáhajú rozvíjať talent, máme možnosť tešiť sa z takých športových vzorov, akí si každoročne preberajú ocenenia Najlepší športovec roka.
Je mi veľkou cťou, že túto tradíciu v Prešove píšeme už 57 rokov. Počas nej sme sa stali mestom, ktoré môže byť právom hrdé na svoju pevnú a úspešnú športovú minulosť. Sme však aj mestom, ktoré si ctí aj mená športovcov a športových klubov, ktoré aktuálne dosahujú vrcholové úspechy na národnej či medzinárodnej športovej scéne.
Ďakujem preto všetkým, ktorí sa na organizovaní tohto úctyhodného a dôstojného podujatia s názvom Športovec roka už 57 rokov podieľajú“ – tieto riadky sú napísané namiesto úvodu v bulletine a pod nimi je meno a priezvisko - Andrea Turčanová.
Bulletin sa mi dostal do rúk vďaka skôr náhodnej, než plánovanej komunikácii s dlhoročným funkcionárom športového života Prešova, jeho okolia, Slovenskej republiky, ba i za jej hranicami, predovšetkým medzi futbalovou verejnosťou známym pod lukratívnym názvom - licenčný agent FIFA - Vladimírom Vargom.
Spomínať na bohatou históriou ovenčené centrum Šariša, ktoré som od lokálpatriotov počul nazývať aj Athénami na Toryse, znamená pre mnohých priaznivcov špičkového športu vracať sa k takým menám, akými v Prešove nesporne boli a zostanú na večnosť futbalisti Ladislav Pavlovič, Gejza Šimanský, Jozef Karel, Karol Petroš, Jozef Bomba, Igor Novák, Pavol Biroš, Jaroslav Červeňan. Mikuláš Komanický, Jozef Bubenko. Vladimír Rusnák, Stanislav Varga hokejisti Igor Liba, Rudolf Jurčenko, hádzanári Anton Frolo, Rudolf Horváth, Martin Gregor, Vladimír Seruga, Vilo Lafko, hádzanárky Mária Labayová, Alena Damitšová, Božena Mažgutová, basketbalistky Viera Bebčáková, Yveta Polláková , volejbalista Peter Sopko, atléti Juraj Maľcovský, František Gejza, športoví plavci Miriam Brtková a Milan Kručay, ale aj uznávaní tréneri, ktorí v Prešove dlhodobejšie pôsobili Vojtech Malaga, Štefan Nadzam, Peter Majer, Juraj Filčák, Michal Belej, Ladislav Šesták, športoví funkcionári Peter Tarcala, Štefan Brendza, Štefan Stanislay, Michal Belej, Vojtech Vitkovič, Jozef Kuchár, Jozef Nižník, Stanislav Kubánek, Dušan Daniš, Peter Hatalčík a mnohí ďalší.
Pohľad do minulosti je, totiž, niekedy najlepším sprievodcom do budúcnosti. Na prítomnosti je príjemná činnosť, na budúcnosti nádej a na minulosti spomienky. Neviem, ako bolo príjemne na nedávnom vyhodnocovaní Najlepších športovcov Prešova za rok 2017, ale pre čitateľov internetových novín Slovenský rozhľad a Športlandia.sk sa patrí z úcty k športu a bohatým tradíciám športového života tohto mesta zvýrazniť, že prvýkrát v histórii tejto ankety zvíťazil reprezentant zimných športov - slovenský reprezentant v alpskom lyžovaní Matej Falat (nar. v roku 1993), ktorý v súčasnosti reprezentuje Slovenskú republiku na ZOH v Pjongčangu.
Zažiaril na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní v St. Moritzi. Slovensku veľkým dielom pomohol k zisku striebornej medaily v súťaži miešaných družstiev. O historický úspech sa postaral spolu s Veronikou Velez-Zuzulovou, Petrou Vlhovou a Andreasom Žampom. Striebro je zatiaľ jeho životným výsledkom. Najmä, ak v medailových pretekoch v priamych súbojoch zdolal také esá, ako je Nemec Felix Neureuther, alebo Talian Riccardo Tonetti.
„Keď som zišiel dole a zdolal majstra sveta, prežíval som krásne pocity. Možno i najkrajšie v kariére,“ zdôraznil Matej Falat. „S takým úspechom sme nepočítali, hoci sme si verili, že by sme mohli urobiť dobrý výsledok. Ale toto je ozaj skvelé, to sme nečakali. Naše dievčatá boli úžasné.“ Patrí sa s čistým svedomím dodať, skvelí boli i chlapci. Matej zvlášť!
Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica má vo svojej bohatej vitríne množstvo skvelých medailových umiestnení, ku každému je zapísané aj meno a priezvisko. Matej Falat je medzi absolútnou špičkou. Nosí dres klubu s logom svetovej značky. To logo má názov Dukla!
V Prešove sa od roku 1961 tomuto vysokému športovému oceneniu doposiaš tešili: 1961 Miriam Brtková, plávanie 1962 Miriam Brtková, plávanie 1963 Jozef Bomba, futbal 1964 Jozef Bomba, futbal 1965 Július Holeš, futbal 19660 Tibor Kňazík, jazdectvo 1967 Martin Gregor, hádzaná 1968 Milka Kojecká, judo 1969 Rudolf Horváth, hádzaná 1970 Vasiľ Greňo, hádzaná 1971 Yvetta Polláková, basketbal 1972 Igor Novák, futbal 1973 Igor Novák, futbal 1974 Yvetta Polláková, basketbal 1975 Yvetta Polláková, basketbal 1976 Yvetta Polláková, basketbal 1977 Igor Novák, futbal 1978 Igor Novák, futbal 1979 Mária Labayová, hádzaná 1980 Eva Timková, hádzaná 1981 Eva Timková, hádzaná 1982 Alena Damitšová, hádzaná 1983 Alena Damitšová, hádzaná 1984 Božena Mažgutová, hádzaná 1985 Božena Mažgutová, hádzaná 1986 Daniela Trandžíková, hádzaná 1987 Milan Foľta, hádzaná 1988 Daniela Trandžíková, hádzaná 1989 Alena Damitšová, hádzaná 1990 Vladimír Gombár, futbal 1991 Eva Repková, šach 1992 Alena Barillová, cyklistika 1993 Lenka Ilavská, cyklistika 1994 Vladislav Zvara, futbal 1995 Martin Terebessy, kolky 1996 Lenka Ilavská, cyklistika 1997 Lenka Ilavská, cyklistika 1998 Lenka Ilavská, cyklistika 1999 Zuzana Hagarová, šach 2000 Peter Hlinka, futbal 2001 Tibor Cserhalmi, rally jazdec 2002 Vladimír Krištof, kulturistika 2003 Rastislav Tabačko, hádzaná 2004 Peter Kukučka, hádzaná 2005 Peter Tumidalský, hádzaná 2006 Radovan Pekár, hádzaná 2007 Radoslav Kozlov, hádzaná 2008 Radoslav Kozlov, hádzaná 2009 Alexander Radčenko, hádzaná 2010 Alexander Radčenko, hádzaná 2011 Radoslav Antl, hádzaná 2012 Dajnis Kristopans, hádzaná 2013 Dajnis Kristopans, hádzaná 2014 Dajnis Kristopans, hádzaná 2015 Martin Sopko st., volejbal 2016 Oliver Rábek, hádzaná 2017 Matej Falat, alpské lyžovanie.
Ceny za športovú reprezentáciu mesta Prešov v roku 2017 ďalej prevzali: Igor Čupryna (hádzaná, Tatran Prešov ), Igor Drotár (motorizmus, Rally systém Slovakia Prešov), Lucia Gubiková (hádzaná, ŠŠK SLŠ Bemaco Prešov), Petra Jurčová (ženský hokej – ŽHK 2000 Šarišanka Prešov), Daniela Kvasková (florbal - FBC A4ka Mikuláš Prešov), Lucia Langošová (karate - Karate klub Junior Prešov), Martin Sopko (volejbal - VK Mirad PU Prešov), Lukáš Urban (hádzaná - Tatran Prešov)
Novinkou na tohtoročnom vyhlasovaní najúspešnejších športovcov a športových kolektívov mesta Prešov bola kategória Najlepší športovec akademik. V premiérovom ročníku tejto kategórie si prvenstvo vybojoval mladý a talentovaný len 19-ročný kickboxer Marek Karlík odchovanec kickboxing klubu Panter Prešov a trénera Jozefa Kolozsyho získal pre Slovensko historicky prvú mužskú zlatú medailu na seniorských majstrovstvách sveta WAKO v Budapešti a zapísal sa tak do histórie slovenského kickboxu. Za zmienku stojí, tento úspech zatiaľ v období samostatnosti Slovenska nedosiahol žiaden náš reprezentant. Marek Karlík získal titul v konkurencii 1388 pretekárov zo 60 krajín sveta a 5 kontinentov.
V kategórii športových kolektívov zvíťazili hádzanári Tatrana Prešov pred ženským družstvom ligových volejbalistiek VK Eperia Prešov a ligovými hádzanárkami ŠŠK SLŠ Bemaco Prešov.
Do Siene slávy prešovského športu pribudol po Rudolfovi Horváthovi(hádzaná) Márii Labayovej (hádzaná) Ladislavovi Pavlovičovi (futbal) Igorovi Libovi (hokej) Miriam Brtkovej (plávanie) a Milanovi Kručayovi (plávanie) bývalý skvelý futbalista, neskôr úspešný futbalový tréner Jozef Bubenko. V Prešove do Siene športovej slávy športové osobnosti In memoriam zatiaľ nevyhlasujú.