Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

V Krajskom múzeu v Prešove predstavia knihu o auguste 1968

V Rákociho paláci si v deň výročia vstupu okupačných vojsk do Prešova pripomenú dramatické chvíle z augusta 1968. Návštevníci múzea uvidia nielen unikátne dobové dokumenty a fotografie, ale aj prezentáciu knihy Zmarené nádeje – 21. august 1968. Pozrieť si môžu aj vzácny 8 milimetrový film s autentickými zábermi z ulíc Prešova.

 

Podujatie sa uskutoční v rámci pravidelného cyklu Čaj o piatej u Rákociho. Knihu Zmarené nádeje – 21. august 1968 predstaví jej autor doc. PhDr. Ľudovít Petraško, PhD. Dokumentuje v nej príchod okupačných vojsk do Prešova, reakcie a postoje obyvateľov ale aj príbehy obetí invázie.

 

„Kniha je doplnená autentickými fotografiami prvého týždňa okupácie, ktoré na svojom fotoaparáte PENTI zachytil vtedy iba 22-ročný mladý Prešovčan Peter Liška,“ prezradil Mgr. Igor Lazorík, odborný pracovník Krajského múzea v Prešove.

 

Do Prešova vstúpili sovietske vojská 21. augusta 1968 o pol piatej ráno. Obsadili vojenské kasárne, letisko, poštu, banku, budovu  divízie, OV KSS, ONV, tlačiarne, železničnú stanicu a televízny vysielač Dubník. Podľa Lazoríka bola ochromená doprava, bol prerušený telefónny styk a vznikla nákupná panika.

 

„Občania boli aktom agresie šokovaní, spontánne sa snažili zabrániť postupu vojsk vlastnými telami a vojakom vysvetľovali, že na inváziu  nebol žiaden dôvod,“ vysvetľuje Lazorík. 

 

Ako ďalej hovorí, Prešov bol zaplavený množstvom plagátov, hesiel, transparentov, ktoré vyjadrovali podporu čelným straníckym  a štátnym predstaviteľom, odsudzovali prítomnosť okupačných vojsk  a žiadali ich odchod.

 

„Už v prvý deň podporilo podpisovú akciu „Za Dubčeka, za Svobodu, za mier!“ vyše 8 tisíc obyvateľov Prešova. Boli strhávané alebo menené orientačné a smerové tabule, na mnohých miestach i názvy ulíc a nahradili ich nové, provizórne názvy ako Dubčekova, či Černíkova,“ dodáva Lazorík.

 

Okrem fotodokumentačných materiálov zo zbierky Krajského múzea a súkromných fotografií predstaví múzeum aj  dobové audiovizuálne materiály a digitalizovaný 8 milimetrový film  natočený populárnym prešovským amatérskym filmárom  Štefanom Tokarčíkom.  43. Čaj o piatej u Rákociho sa uskutoční v stredu 21. augusta v priestoroch Rákociho paláca o 17.00 h.

 

Krajské múzeum v Prešove vzniklo v roku 1945, v Rákociho paláci má stále expozície od roku 1956.  Od 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Vlastivedným múzeom v Hanušovciach nad Topľou. Spolu s pôvodnou  pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku  Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou múzea je expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku ako aj živé archeologické múzeum v prírode v Hanušovciach nad Topľou, ktoré je u nás jediné svojho druhu. Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo svetabábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.