Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

V koalícii zostávame, budeme hľadať riešenia problémov v energetike – Andrej Danko

Bratislava 6. februára (TASR) – Slovenská národná strana (SNS) zostane v koalícii a bude hľadať riešenia problémov, ktoré sa vyskytli v oblasti energetiky. Po dnešnom rokovaní predsedníctva SNS to uviedol predseda strany a Národnej rady SR Andrej Danko. Ako dodal, predsedníctvo ho dnes splnomocnilo, aby o tejto téme hovoril so svojimi koaličnými partnermi Smerom-SD a Mostom-Híd na stredajšej (8.2.) koaličnej rade.


„Dostal som dnes mandát, aby som s mojimi koaličnými partnermi prebral v stredu o jednej, ako ďalej s energetikou,“ uviedol Danko. Podľa neho súčasnú situáciou okolo cien energií nespôsobila SNS ani súčasná vláda, ale je to dedičstvo minulosti. Danko zdôraznil, že je potrebné vyriešiť vzťah štátu s Energetickým a průmyslovým holdingom (EPH) a s ďalšími finančnými skupinami, ktoré pôsobia v energetike. EPH je súkromný spoluvlastník SPP, Slovenských elektrární či Stredoslovenskej energetiky (SSE). Danko viackrát kritizoval pôsobenie zahraničných spoločností v energetike.


„Musíme sa verejne ohradiť voči tomu, aby niekto špinil SNS za nárast cien energií,“ uviedol Danko. Nominanti strany podľa jeho slov nemali dosah na cenotvorbu energií. „Naši nominanti sa dostali do niektorých pozícií až po týchto nešťastných regulačných konaniach,“ vysvetlil predseda SNS. Nominanti v štátnych podnikoch sú podľa neho často iba štatisti.

 

Danko minulý týždeň pripustil, že pre nárast cien energií je kríza v koalícii. Viackrát kritizoval vtedajšieho šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozefa Holjenčíka. Ten po kauze nárastu poplatkov za energie v piatok 3.2. odstúpil z funkcie.