Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

V DJZ generačný problém nemajú

Roky ukázali, že odvážna zmena „podnikovej štruktúry“ Divadla Jonáša Záborského v Prešove veci výrazne pomohla. Z postupne odumierajúcej kultúrnej základne, ktorá sa nachádzala už na pokraji existenčnej priepasti a bola viac-menej neúnosnou finančnou záťažou pre samosprávny kraj, stala sa opäť žiadaná a vyhľadávaná ustanovizeň, ktorá má opäť svoje verné divácke zázemie i ekonomickú stabilitu. Čo sa v konečnom dôsledku prejavuje aj na žánrovo bohatej ponuke, obsahujúcej veľké muzikály i malé komorné kusy. Vďaka čomu si každý milovník dosiek znamenajúcich svet príde na svoje. Ba dokonca aj samotný herecký kolektív, ktorý sa nezožiera nudou repríz, ale stále sa ocitne v „inom svete“.

 

A tak popri veľkomuzikáloch (na slovenské pomery) Amadeus, Pokrvní bratia alebo Sherlock Holmes či muzikantsky vysoko vyčnievajúcej hudobnej dráme Obchod na korze, sa ocitla na malej scéne divadla pred niekoľkými dňami aj premiéra komornej veselohry Dílerova voľba. Tentoraz ako hra protikladov. Na jednej strane ženy (mladá dramaturgička Zuzana Šajgalíková  a mladá režisérka Mariana Luteránová), na druhej strane sexteto mužov bezmála celého vekového spektra. Ako v skoro každej slovenskej rodine, aj tu vládne ženský duch „generáliek“ nad mužskou rozvahou a ústupčivosťou. Kým ženy sa rozplývajú nad konečným výsledkom spoločnej roboty (a potajomky možno aj nad pocitom skvelého zdomestikovania časti hereckej mužskej populácie), chlapi sú spokojní s tým, že všetko pracovné nasadenie je vyvážené možnosťou vyše dvojhodinového hrania kariet, konkrétne pokra.  Na čo zrejme doma času niet!

 

Samotný komediálne ladený príbeh z pera Patricka Marbera nie je iba o zábave, ale o úvahách, čoho všetkého sú schopní ľudia, ktorí prepadli hráčskej vášni. Zdôraznená je predovšetkým sila  žraloka hazardu, ktorému v určitých situáciách padnú na oltár skazy aj krásne a inak nedotknuteľné ľudské vzťahy, ba dokonca aj tie najužšie, rodinné. A to aj vtedy, keď na oko ide o „silné nátury“. V podstate je  to kus so silným výchovným odkazom a nebyť skutočnosti, že v replikách sa vyskytuje niekoľko vulgarizmov, bola by to výborná výchovná dvojhodinovka pre školákov. Nuž, možno sa dočkáme aj „školskej modifikácie“ tejto hry, čo by bolo vhodné najmä teraz, keď sa blíži čas potrebnej mimoškolskej činnosti v dôsledku prijímacích pohovorov a maturitných skúšok. Predovšetkým preto, že príbeh Dílerova voľba je ešte stále nadčasový a teda aj dnes mimoriadne aktuálny. Pre všetky vekové kategórie, bez rozdielu pohlaví a spoločenskej triedy...