Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

V Bratislave si pripomínali zahraničných Slovákov aj folklórne súbory

Bratislava 5. júla (TASR) – Deň zahraničných Slovákov si v piatok pripomínala verejnosť v bratislavskom Sade Janka Kráľa aj na Hlavnom námestí. Súčasťou spomienky bol i kultúrny program, na ktorom vystúpili folklórne súbory Slovákov žijúcich v Austrálii, Čiernej Hore alebo USA. TASR o tom informoval Ľudovít Pomichal z Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ).

ÚSŽZ si pamätný deň uctil v piatok dvoma akciami. Prvá bola kladenie kytíc k základnému kameňu potenciálneho Pamätníka slovenského vysťahovalectva v bratislavskom Sade Janka Kráľa. Na tom sa zúčastnil predseda ÚSŽZ Ján Varšo, predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimír Skalský a štátny tajomník rezortu diplomacie Lukáš Parízek. "Krajania sú našimi najlepšími diplomatmi, keďže svojou prítomnosťou a tvorivosťou prispievajú k šíreniu dobrého mena Slovenska a rozvoju slovenskej kultúry v zahraničí. Robia to so zápalom a bez nároku na odmenu," uviedol Parízek.

Podujatie pokračovalo večer na bratislavskom Hlavnom námestí, kde sa začal kultúrny program. Ešte pred ním sa prihovoril verejnosti Varšo. Uviedol, že je Deň zahraničných Slovákov sviatkom "na počesť tých našich krajanov, rodákov a priateľov Slovenska, ktorí v rôznych historických obdobiach a z rôznych dôvodov opustili územie Slovenskej republiky a v zahraničí reprezentuju nás, slovenský jazyk, slovenské tradície, slovenskú kultúru a tvoria akýsi most medzi Slovenskou republikou a ich novými domovskými krajinami."

V rámci programu Sme jedna rodina vystupujú krajanské súbory a jednotlivci - FS Liptár z Austrálie, FK Fogáš z Českej republiky, Štúdio Fénix z Čiernej Hory, SKUS Fraňo Strapač z Chorvátska, Komorný zbor Zvony a insitní umelci zo Srbska, FS Naša fajta z Ukrajiny a Detský FS Šarišan z USA.

Tohtoročný Pamätný deň Slovákov žijúcich v zahraničí je podľa ÚSŽZ osobitý, pretože korešponduje so 75. výročím Slovenského národného povstania aj s 30. výročím Nežnej revolúcie.