Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

V čiernej a bordovej fáze treba rátať s pravidelným testovaním – M. Krajniak

(TASR) - V čiernej a bordovej fáze COVID automatu treba počítať s pravidelným testovaním ľudí na ochorenie COVID-19. Povedal to na stredajšej tlačovej konferencii minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) s tým, že certifikát o testovaní môže byť najviac sedem dní starý.


Momentálne sa podľa Krajniaka testuje 50 percent krajiny s tým, že sa zužuje okruh ľudí, ktorí musia byť otestovaní. V novelizovanej verzii COVID automatu sa podľa jeho slov nachádzajú dve absolútne priority koaličného hnutia Sme rodina. "Sú dve skupiny, ktoré treba ochrániť najviac – rodičia detí, ktoré chodia do školy, a pracujúci ľudia," definoval minister. Vyzdvihol, že od pondelka (8. 2.) bude mať Slovensko predvídateľný nástroj, ako bude postupovať na základe epidemiologickej situácie, čo považuje za veľmi dôležité. "Takýto nástroj bol urobený v zhode so všetkými odborníkmi aj členmi vlády," poznamenal. Za svoj rezort podotkol, že najlepším sociálnym opatrením je udržať ľudí v zamestnaní.

Šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) bude zároveň každý utorok informovať o najnovších dátach, aby sa regióny mohli pripraviť na to, v akej fáze budú od ďalšieho pondelka.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) uviedla, že podľa COVID automatu bude situácia na Slovensku predvídateľnejšia. Z dát sa bude dať predpokladať, kedy a ako sa dostane Slovensko do "lepších čísel".

Právna úprava zákazu vychádzania a výnimiek bude od budúceho týždňa totožná s tou, ktorá platí v súčasnosti, priblížila Kolíková. Ak niekto teraz potrebuje na cestu do práce test na ochorenie COVID-19 s negatívnym výsledkom, bude ho potrebovať aj od pondelka (8. 2.). Zachované majú byť aj súčasné výnimky pre deti, zdravotne postihnuté osoby či starších ľudí.

Vláda by tiež mala v stredu rokovať o predĺžení núdzového stavu, ktorý v súčasnosti platí do 7. februára. Momentálne vládny kabinet na pracovnej úrovni rieši text uznesenia. Termín rokovania Kolíková povedať nedokázala.