Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Východniari strácajú dych?

Kdeže sú tie časy, keď o prvých narodených deťoch po polnoci zo Silvestra na Nový rok rozhodovali na Slovensku sekundy a zdravotníci na záver tejto nočnej smeny od únavy ledva dýchali. Nie nadarmo sa však hovorí, že iné časy – iné mravy!

V bývalej bašte skorých novoročných deťúreniec, v Prešove, začínali rok 2014 úplne netradične, pričom operačnú sálu tu nahradili sobášnou. A službu konajúceho operatéra primátorom mesta Pavlom Hagyarim. Veru tak! Niekoľko minút po polnoci si na prešovskej radnici povedala svoje dupľované „ÁNO“ mladomanželská dvojica, v ktorej bola pri zariaďovaní takéhoto netradičného času sobášneho obradu zrejme iniciatívnejšia nevesta: - Podarilo sa mi uhovoriť pána primátora na tento „špeciálny“ čas a ostáva nám iba poďakovať sa mu, že nám vyšiel v ústrety. Bolo to báječné. A zdá sa, že aj samotný primátor bol s týmto nápadom spokojný, pretože si pochvaľoval, že Prešov tým získal nezvrátiteľné prvenstvo v uzatváraní sobášov v roku 2014. Na prešovskej radnici teda odštartovala nová slovenská móda, ktorá sa onedlho možno stane celosvetovou.

Aj napriek tomu, že (ako sa zdá) Východniari strácajú dych pri zabezpečovaní potomstva, na prešovskej pôrodnici sa predsa len tešili. Prvým novoročným dieťatkom bol malý Prešovčan s krstným menom Borisko a s chlapskými parametrami (technicko-taktické dáta novorodenca: hmotnosť 3580 gramov, dĺžka 52 cm), ktorý uzrel svetlo sveta až po uplynutí vyše štyri a pol hodiny nového roka (presne o 4.35 hod.) . Veľa vzruchu nebolo ani na úrazovke. V priebehu silvestrovsko-novoročnej noci tam do siedmej ráno museli ošetriť síce až 13 pacientov, vo väčšine prípadov však išlo o tržné rany a pomliaždeniny vzniknuté v alkoholovom opare, ktorým sa ľudovo hovorí „chodníkové lišaje“. Iba jeden z tohto počtu musel byť ošetrený po „hre“ s pyrotechnikou, tiež iba s ľahkým zranením. Chirurgické operačné sály mali v Prešove voľno, čo možno považovať za absolútne prekvapujúci fakt!