Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Víťazná pravica? – Stanislav Kubánek

Priznám sa, že pôvodne som na tomto mieste plánoval príspevok o prijatí zákona proti úžere. Dlho očakávaný zákon už teda máme a môj komentár k nemu môže ešte počkať. Stále predsa vo verejnosti doznievajú výsledky prezidentských volieb a tie si predsa zasluhujú pozornosť aj z mojej strany.

To, že nevyhral môj kandidát je realita a tú musím prijať takú, aká je. K napísaniu tohto článku má však inšpirovalo vyjadrenie jedného kolegu – poslanca, ktorý svojimi politickými názormi stojí dosť ďaleko odo mňa, i to ešte k tomu veľmi vpravo. Oslovil ma však s tým, že neverí vlastným očiam a ušiam keď teraz číta a počúva o tom, ako pravica zabezpečila víťazstvo Andreja Kisku. Rýchlo som pochopil ako to myslí a začali sme debatovať na túto tému. Zhodli sme sa takmer vo všetkom i keď ja som viac počúval ako hovoril. Kolega sa rozhorčoval: Ako sme pomohli Kiskovi? Veď pred prvým kolom volieb v našich opozičných kuloároch a centrálach nikto jeho meno ani nevyslovil. Veď sme ho dokonca ani nepovažovali za svojho. Nikto z nás ani nepomyslel na to, že sa dostane do druhého kola. Spoliehali sme sa predsa na iných: na Milana Kňažka, Jána Čarnogurského a dokonca i na Paľa Hrušovského, aj keď jeho preferencie klesali zo dňa na deň. Teda na hocikoho iného len nie na Kisku. Pred druhým kolom nám už nič iné nezostávalo len sa upriamiť na Kisku. Veľa úprimnosti v tom však nebolo. Preto ma nemilo prekvapilo koľkí z tých, ktorí Kiskovi nevedeli ani prísť na meno zrazu okolo neho tancujú a vyvolávajú mu na slávu. Samozrejme, bolo to až niekoľko hodín po uzavretí volebných miestností kedy už bolo všetko jasné.“

Snažil som sa odcitovať slová pána poslanca čo najpresnejšie. Nebudem už tie, ktorými vyjadril sklamanie nad tými, ku ktorým oficiálne patrí. Stále slabšia a slabšia slovenská politická pravica sa zrazu nadchýňa svojou mocou! Neuveriteľné, ale je to naozaj tak.

Pritom si pripomeňme, že po volebnom neúspechu P. Hrušovského v prezidentských voľbách každý z troch členov Ľudovej platformy hádzal vinu na druhých: KDH na SDKÚ-DS a naopak, Most-Híd na KDH a SDKÚ-DS. Keby sme toto „silné“ trio matematicky rozdelili tak by každý z trojlístka získal pre svojho kandidáta 1,1 percenta zo všetkých právoplatných hlasov v 1.kole.

Čo už dodať na záver: sebareflexia a aspoň minimálna objektivita je našej politickej pravici /česť výnimkám/ stále viac a viac vzdialená. Plne to potvrdzujú slová predsedu KDH Jána Figeľa, ktorý pred niekoľkými dňami oficiálne pred zástupcami médií vyhlásil, že v parlamentných voľbách 2016 KDH vystrieda SMER-SD a stane sa tak najsilnejším politickým subjektom na Slovensku. K tomu už naozaj nie je čo dodať.