Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Všetko je inak – Erika Vincoureková

Teraz sa hrá aj o to, či slovenská republika vôbec bude existovať. Amerika končí. Sú dva varianty vývoja - anglosaský aslovanský. Daniel Lipšic je agentom USA, ale už ho nepotrebujú. Svetová vojna teraz nebude. Máriu Kolíkovú budú trestne stíhať a Vladimírovi Pčolinskému budeme musieť platiť, lebo je vo väzbe protiprávne. Odmietnuté referendum už určite nebude, nemôže byť. Celý covid-19 je jedno veľké divadlo, na pozadí ktorého sa odvíjajú vážne veci. Štefan Harabin, exminister spravodlivosti, trestný sudca najvyššieho súdu a bývalý podpredseda vlády, bývalý prezidentský kandidát. 

 

Pre mňa ste muž na barikáde so slovenskou zástavou v pozadí. Milovaný aj nenávidený. Nikdy vlažný. Vždy na ťahu, vždy sám. Kontroverzný. Ako vnímate túto nálepku, ktorú často pripisujú silným osobnostiam? 

 

Je to jednoducho účelový výmysel mainstreamových ultraliberálnych novinárov, ktorí slúžia určitému cieľu. Šíreniu ich pravdy, ktorá v skutočnosti pravdou nie je. Keď niekto povie skutočnú pravdu v rozpore s ich pravdou, ktorú šíria ako diktatúru, je pre nich kontroverzný. Hocičo sa týka mojej osoby, všetko, čo som kedy povedal, sa ukázalo pravdivé. Nikto z týchto novinárov sa mi nikdy neospravedlnil. Napríklad za kauzu policajnej inšpekcie, špeciálneho súdu, Róberta Lališa, disciplinárne stíhania za právny názor atď. Vždy sa napokon ukázalo, že som mal pravdu. 

 

Vám sa dokonca podarilo vysúdiť za to od štátu dosť peňazí. Mali ste z toho pocit víťazstva? 

 

Nie. Tu je tragédia v tom, že tí, ktorí túto škodu v mene štátu spôsobili, ju nezaplatia, preto som ako prezidentský kandidát mal v programe presadenie zákona o osobnej hmotnej zodpovednosti za škodu spôsobenú v mene štátu. Ale nie tak, ako je to teraz, že trojnásobok výšky mesačného platu. V Štrasburgu som vyhral. Nieže som od štátu vysúdil, mne štát nezaplatil mzdu 70 % z platu počas celého roka. Štrasburské rozhodnutie neakceptoval Tomáš Borec, Lucia Žitňanská, Gábor Gál a teraz Mária Kolíková. Kolíková navyše pácha trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa. Teraz sa po mojom trestnom oznámení začali veci hýbať a vedie sa trestné stíhanie ministerky Kolíkovej na NAKA Stred. Je to absurdné, ministerka spravodlivosti, ktorá má okamžite realizovať právoplatné a vykonateľné súdne rozhodnutie, tomu zabráni. V roku 2012 to bolo 50000, teraz je to už raz toľko. To je ich škoda – štátnych funkcionárov a Ústavného súdu. Ladislav Orosz, Lajos Mészáros a spol. 

 

Teraz sú tam už iní, Ústavný súd sa už zmenil. Ako vnímate jeho posledné rozhodnutia aj čo sa týka referenda a spolupráce s pani prezidentkou? 

 

Vo februári som vo videu poukázal na to, že opozícia – a je jedno, kto z nich to myslel s referendom vážne, mala možnosť okamžite sa vzdať mandátov, zabezpečiť, aby náhradníci nenastúpili a parlament zanikol ako štátny orgán, lebo tri mesiace by nezasadal a sú predčasné voľby. 

 

Prezidentka by to zrejme opätovne dala na Ústavný súd. 

 

Nie. V tomto prípade by to nemohla dať na Ústavný súd. Ani jeden z ústavných právnikov to nespochybnil. Máte päť sudcov v senáte a traja prehlasujú dvoch, ale im nemôžu povedať, že vy tu nemusíte byť, lebo my vás prehlasujeme. Tak to nie je. Toto bola falošná hra Petra Pellegriniho a celej opozície. Pritom majú k dispozícii celé tímy právnikov. Takže sa báli toho, že stratia poslanecké pozície. A to nechceli. Presne som povedal, ako to bude. A tak to aj bolo. 

 

A je teraz ešte akákoľvek možnosť, že sa toto referendum predsa len bude konať?

 

Zamietnuté referendum na podklade starých petičných hárkov už byť nemôže. Išlo by o retroaktivitu. Jedine, ak by sa znovu vyzbierali podpisy na nové referendum. 

 

Takže referendum je navždy zmarené? A státisíce ľudí oklamaných.

 

Referendum je zamietnuté, samozrejme, je to tak. To bolo celé divadlo, ku ktorému sa pridali aj Boris Kollár, Igor Matovič, prezidentka.

 

Myslíte si, že je taká dobrá právnička, že to zinscenovala zámerne?

 

Ona nie je právnička, pretože nie je jasné, akým spôsobom prišla k právnickému vzdelaniu. To vyvrcholilo aj tým, že bola podvodne zapísaná do komory advokátov. Evidentne je to podvodníčka. Viete si predstaviť, že by som ja ako sudca podvodne získal justičnú skúšku a potom, keď sa na to príde, sa vzdám sudcovského mandátu, ako to urobila ona? Odhlásila sa z komory. Tu treba pripomenúť aj to, kto ju zvolil do úradu. Veď ju zvolili páni Robert Fico, Peter Pellegrini, Marián Kotleba a Milan Mazurek. 

 

Nechápem. 

 

Keby Kotleba nekandidoval a Fico mesiac pred prvým kolom nepostavil Maroša Šefčoviča– pri všetkej skromnosti – druhé kolo by som vyhral celkom jednoznačne. 

 

A vy ste s nimi o tom hovorili, aby ste sa dohodli? 

 

Ale veď ja som nekandidoval ako politik, ale ako sudca, úplne nepolitický. Ale moje názory a môj program bol jasný. Celý čas som v principiálnych otázkach konzistentný. Vo všetkých oblastiach som poskytol jasný program a oni to videli a vedeli. Napriek tomu dali kandidátov. A keď Šefčovič prehral a novinárka sa ho pýtala, či nie je smutný, s úsmevom odpovedal: „Nie, nie som smutný, veď ja som splnil misiu.“ Akú? Všetci vieme. 

 

Kto navolil adeptov na Ústavný súd? Zuzana Čaputová? Nie. Fico s Andrejom Dankom. Veď mali prevahu v parlamente. Navolili sudcov, ktorí produkujú to, čo produkujú. Navolili diletantov. Čaputová o nich povedala, že za dvanásť rokov sa naučia. Dali by ste si operovať nohu lekárovi, ktorý sa na vás bude učiť rezať? Ja nie! 

 

Ešte mi pripadá čudné, že viackrát bol v parlamente aj v programovom vyhlásení zákon o hmotnej zodpovednosti, a nikdy neprešiel. Hoci by im veľmi neublížil. Majetky majú poprepisované na deti, na manželky... 

 

Tento zákon sa dá prijať aj v takej podobe, že by určité špekulatívne prevody boli anulované. Legislatívne sa všetko dá. Napríklad to môže byť aj tak, že z toho, aký majetok si vlastnil, keď si spôsobil škodu, to pôjde. To len tak uvažujem. Bude treba dokázať, že sa účelovo prepisovali majetky na rodinných príslušníkov. Možností je mnoho. Kým nebude takýto zákon, nezavládne pri riadení štátu poriadok. Títo štátni funkcionári konajú úplne bezočivo, arogantne a chamtivo. Myslia si, že nikdy nenastane čas zodpovedať sa za svoječiny. V tomto smere musí nastúpiť aj trestnoprávna zodpovednosť. 

 

Ale prečo takto konajú? Pred našimi očami bez hanby likvidujú právny systém, demokraciu.

 

Oni ho už zlikvidovali. Rozpadol sa, neexistuje. 

 

Bude vôbec možnosť napraviť to?

 

Samozrejme, všetko sa dá. V materiálnej rovine musí nastúpiť právo, spravodlivosť, reálne odpolitizovanie justície, prokuratúry, polície a prísne dodržiavanie ústavy a právneho poriadku na všetkých stupňoch riadiacich štruktúr štátu začínajúc prezidentom, predsedom parlamentu, premiérom... 

 

To je krásne, ale to je teória. 

 

To nie je teória, to je jediná možnosť. 

 

V prípade predčasných volieb sa predsa len vymenia figúrky. Stačí to na tento ideál? Alebo treba konečne zmeniť systém? 

 

Aj zmena volebného systému by pomohla. Isto. Toto, čo sa tu deje, je určitý proces vývoja, problémy sa akumulujú, narastá napätie, nespokojnosť, hnev a, samozrejme, v evolučnom vývoji to bude mať určitý odraz. A práve tento evolučný vývoj prinesie také zmeny, že do riadiacich štruktúr štátu sa už nedostane podvodne zapísaná advokátka, plagiátor, daňový podvodník, díler drog... Toto všetko sa raz skončí. Musí sa skončiť. 

 

Pod vplyvom čoho by mohol nastať koniec? Čo by sa muselo stať? Pod vplyvom ľudí v uliciach to asi nebude. Vo svete protestujú v státisícoch a u nás pár stovák, aj to rozdelených na skupiny. Naozaj sme národ holubičí? 

 

Tu vôbec nejde iba o Slovensko. Existujú dve koncepcie riadenia sveta, dve koncepcie riadenia štátu a spoločnosti. Anglosaský, davovo elitársky, ktorý je založený na korupčnom, úžerníckom, kreditnom, úverovom systéme, a potom koncepcia riadenia sveta slovanská, ktorá je založená na dobre, nevykorisťovaní. Na tom, že v riadiacich štruktúrach štátu sú ľudia, ktorí sú schopní presadzovať dobro a spravodlivosť v konfrontácii s krivdou a nespravodlivosťou. Nie je založená na ovládaní jedného národa druhým či jedného človeka druhým ako ten anglosaský systém. Anglosasi prišli do Severnej Ameriky a vyvraždili milióny Indiánov. V Austrálii urobili to isté s aborigénmi. Slovania to nikde a nikdy nerobili. Takýchto príkladov je mnoho. No a teraz prebieha vo svete tento konceptuálny duel. Slovania nikoho nevyvraždili, ale prijali do svojho spoločenstva národov. Dokonca niektoré národy v symbióze so Slovanmi získali aj spisovný jazyk. 

 

Donald Trump aj Vladimir Putin povedali, že liberalizmus skončil, už sa vyčerpal. 

 

Toto, čo sa teraz deje v USA, to iba potvrdzuje. JoeBiden nie je prezident, ale figúrka na čele rozpadajúceho sa umelo vzniknutého štátoprávneho konštruktu. Už teraz polovica štátov torpéduje jeho rozhodnutia v súvislosti s pandémiou. Nerešpektujú ho a iniciujú procedúry vystúpenia zo spoločného zväzu. Ukazuje sa, že ultraliberalizmus nie je vhodnou ideológiou riadenia sveta v konfrontácii s druhou koncepciou. Druhá koncepcia má základ v tradičných rodinných hodnotách a silných národných, vlasteneckých štátoch. Ak to preváži, bude to fajn. Záleží len na tom, kedy sa to preklopí a ktorú časť sveta to zasiahne. Ruský spôsob vedenia politiky štátu a spoločnosti sa vníma ako všeregionálny konglomerát, kým anglosaský je iba medziregionálny. Rozhodujúce bude, pod aký vplyv sa dostane územie Slovenska. Teraz sa hrá aj o to, či Slovenská republika vôbec bude existovať. 

 

Momentálne EÚ vytvorila takú diktatúru až tyraniu, že to vyzerá, že národné štáty nebudú mať šancu prežiť. 

 

V prezidentskom programe som jasne povedal, že som za zachovanie zvrchovaného Slovenska. Som proti tomu, aby Slovensko vstupovalo do tvrdého jadra. Andrej Kiska, Fico, Danko sa vyjadrili, že máme ísť do tvrdého jadra. Podľa mňa je to zánik suverenity. Rovnaké vyhlásenie dali Kollár, Matovič a Čaputová. Bohužiaľ, na čele európskych štátov už nie sú osobnosti, ale marionety. Nie je to ako v časoch Charlesa de Gaulla, GeorgesaPompidoua, AndreasaPapandreua, Helmuta Kohla a ďalších. Dnes sú tam vydierateľní ľudia, a tak to aj vyzerá. Realizujú politiku vnútenú Spojenými štátmi. Clintonovskú, obamovskú, bidenovskú, ktorá ich dostáva do konfrontácie s Ruskom. Je jasné, že PaxAmericana končí, veď Američania už utekajú z celého sveta. Napríklad posledne aj z Afganistanu. Vraj končia misiu. Nie, vyhnali ich odtiaľ. Končí sa fungovanie sveta, keď 5 % populácie exploatovalo a spotrebovalo 50 % všetkých nerastných a prírodných zdrojov. Keby to pokračovalo, planéta by to nevydržala a jednoducho by zanikla. 

Sú oblasti práva, v ktorých nám európska jurisdikcia poskytuje ochranu? 

 

Podpisovali sme dohody o vyššom štandarde v oblasti ľudských práv, ktoré nám zaručujú slobodu slova, prejavu, zákaz mučenia atď. V tejto oblasti je toho dosť a máme to aj v našej ústave. Čo sa týka smerníc a nariadení, tie sú síce nadradené našim zákonom, ale nie našej ústave. Ak sa týmto ultraliberálom nepodarí zmeniť veci tak, aby sme stratili právo veta, nebude možné nútiť nás akceptovať smernice a nariadenia, ktoré sú v rozpore s našou ústavou. Keď sa upustí od práva veta, Slovensko ako štát zanikne. 

 

Našaprezidentka to zrejme vie, lebo hoci prisahala na našu ústavu, na Globsecu sa vyjadrila, že by bolo správne, aby malé štáty nedisponovali právom veta. Nie je to z hľadiska práva trestné, nie je to dokonca vlastizrada? 

 

Určite by ju mali brať na zodpovednosť za úmyselné porušovanie ústavy. Tí, ktorí ju zvolili, predsa vedeli, čo hlása. To je otázka na nich. Neustále hovorila o posilnení právomoci EÚ. 

 

Sme súčasťou NATO, amerického vplyvu, mohla hlásať niečo iné, ak chcela byťprezidentka? 

 

Prezident republiky má v rukách celú zahraničnú a obrannú politiku v zmysle ústavy, lebo reprezentuje štát navonok. Je pravda, že Rudolf Schuster a neskôr Ivan Gašparovič preniesli túto agendu na vládu, ale národno-vlastenecký prezident si tieto právomoci hocikedy môže preniesť naspäť a skoncipovať celú zahraničnú a obrannú politiku. Prezident je súčasťou výkonnej moci a má priamy mandát od občanov. Čo sa týka NATO, navrhoval som – aj navrhujem – rozšíriť členstvo o Rusko. Keby to neprešlo, zablokoval by som rozširovanie NATO o Ukrajinu, Gruzínsko a Čiernu Horu. Na základe mandátu od občanov by som uzavrel zmluvu o spoločnej obrane a priateľstve s Ruskom. Každý členský štát NATO môže uzavrieť zmluvu aj s nečlenmi NATO. USA tak uzavreli zmluvu s Kosovom. 

 

Asi by nám to veľmoci museli odsúhlasiť.

 

Mňa by asi americká ambasáda neriadila. To je snáď jasné. 

 

Mohol by sa do takejto funkcie – a je jedno či Fico, Pellegrini, Kotleba – dostať človek, ktorý pre Ameriku nie je zaujímavý, prijateľný? 

 

No raz sa určite dostane! Nepochybujem o tom ani na sekundu. Dominancia Ameriky vo svete sa končí! 

 

To by iste potešilo aj Nemcov. Podľa Kancelárskeho aktu budú pod nadvládou Ameriky až do roku 2099. 

 

My sme v inej pozícii, my sme neprehrali vojnu. Nemecko je doteraz plne okupovaná krajina sveľkým množstvom amerických vojsk a so zmluvami, ktoré zaručujú americkú nadvládu na jeho území. Angela Merkelová a ostatní kancelári – minulí aj budúci – sú iba poslušné figúrky. Administrátori. 

 

No keď takýto štát poslúcha, čo reálne môže štátik ako náš? 

 

Musíme si nájsť manévrovací priestor, ktorý nám zaručí nezávislosť. A musíme robiť zahraničnú politiku na všetky štyri svetové strany. Každému je jasné, že taký malý štát nemôže vyskakovať do nebies. Ako dopadlo Československo v roku 1938? Edvard Beneš ho na pokyn Britov a Francúzov odovzdal Hitlerovi. Následne zdupkal ako Judáš do Londýna. A potom zo všetkých dôsledkov plynúcich z jeho zrady vinil Jozefa Tisa a dal ho obesiť. Chcem tým len poukázať na dnešnú situáciu, ktorá kopíruje stav pred napadnutím Sovietskeho zväzu. Celá Európa – vrátane východnej a Pobaltska – je personálne, surovinovo, zbrojársky a vojensky nasmerovaná opätovne na Rusko. Toto je ten anglosaský spôsob riadenia sveta. Oni presúvajú vojská na ruské hranice a obviňujú a napádajú Rusov z agresivity, keď oni presúvajú vojská po svojom území. To je už fakt nestráviteľné. Situácia sa opakuje. Celá neruská Európa je orientovaná na konflikt s Ruskom. 

 

Môže to viesť k svetovej vojne? 

 

Teraz určite nie. Na vojnu musíte byť dobre pripravení. Teraz len tárajú a zastrašujú. Vytvárajú informačnú rusofóbiu a putinofóbiu. Keby boli silnejší, pripravení na vojnu, Putin by telefonoval Bidenovi, a nie Biden Putinovi. A Putin jasne povedal: My už s pozemnými vojskami dnes nemusíme ísť ani do Paríža, kam sme hnali Napoleona, ani do Berlína, kam sme hnali Hitlera, Amerika je dnes za mlákou, nie za dvoma oceánmi. Je na dostrel. Preto vojna teraz nebude. 

 

A nehrozí v takejto silno rozdelenej spoločnosti občianska vojna? Očkovaní, neočkovaní, liberáli kontra demokrati, rusofili a rusofóbovia... 

 

Bidenovci a clintonovsko-obamovská klika to skôr ženú na vyvolanie občianskej vojny v Rusku, aby povalili Putina a dostali sa k energetickým a surovinovým zdrojom Ruska, z ktorých vďaka úplatným politikom profitovali po rozpade Sovietskeho zväzu. Tým oddialili ekonomický krach Európy a Ameriky. Amerika sa rozkladá, zachránilo by ju vyvolanie občianskej vojny v Rusku, preto ten tlak sorosovských liberálov v Rusku. Potrebujú povaliť Putina, ale to sa im nepodarí. Putin zmenil ústavu, posilňuje suverenitu a zvrchovanosť Ruska aj najmodernejšími a najnovšími typmi zbraní a výzbroje. Putin urobil z Ruska subjekt globálnej politiky a zastavil vyciciavanie surovinových zdrojov Ruska anglosaským úverovo-úžerníckym zahraničím. Tu je skutočný dôvod celosvetovej informačnej putinofóbie. Presne tak ako proti Stalinovi. 

 

Čo poviete na reformu nášho súdnictva? 

 

To nie je reforma, ale deforma. Občanom prinesie nedostupnosť súdov. Bohatí a oligarchovia na to budú mať čas aj peniaze. Bežný človek skončil. Zníži sa úroveň nezávislosti sudcovského zboru. Nové zostavy súdov znamenajú politické preverovanie sudcov, či budú poslúchať. Zriaďuje sa Najvyšší správny súd, čo evidentne ešte prehĺbi rozkolísania aj tak slabej právnej stability a právnej istoty. Tvrdíma vo všetkých funkciách som kontinuálne tvrdil, že treba zrušiť Ústavný súd a vytvoriť Ústavnoprávne kolégium na Najvyššom súde. Lebo už teraz bežne vzniká osem alternatívnych výkladov na tú istú právnu situáciu, čo povedie k mediálnemu šikanovaniu verejnej mienky a uprednostňovanie oligarchickej sily peňazí na súdny verdikt. Výsledok sa bude dať kúpiť, ale len oligarchami, a to nie je dobré. V kauze Mariána Kočnera Radovan Baránik povedal, že Najvyšší súd konečne rozhodol tak, ako chcela verejná mienka. Videla verejná mienka spis? 

 

Aj ministerka spravodlivosti nabádala, že treba brať do úvahy verejnú mienku. 

 

Uvidíme, či tak bude túžiť po verejnej mienke, keď ju budú súdiť. Lebo raz ju určite budú. Lipšic, ktorý podvodom získal sudcovskú skúšku a previerku NBÚ, nikdy nebol prokurátorom. Teraz je ešte navyše v konfrontácii so Žilinkom, keď sa prevalilo, ako sa manipuluje s kajúcnikmi, ako sa kupujú výpovede. Žilinka sa opodstatnene ohradil proti tomu, aby sa verejne vyjadroval k veciam, ktoré nespadajú do jeho pôsobnosti špeciálnej prokuratúry. A Lipšic povedal, že on musí reagovať, lebo tu ide o boj o verejnú mienku. To je strašné a nenormálne. Verejná mienka sa ovplyvní a kúpi oligarchami prostredníctvom médií, a ona bude rozhodovať o vine a nevine? Čiže už nie sudca a vykonané dôkazy, ale rozhodujúca bude verejná mienka. To je ten americký a anglosaský spôsob – o vine rozhodujú poroty a porotcovia. To sú laici ovplyvnení hocičím, a hlavne médiami. A špeciálny prokurátor vťahuje verejnú mienku do trestného konania ako politický nástroj. 

 

Nemôže ho generálny prokurátor Maroš Žilinka odvolať? 

 

Môže ho disciplinárne stíhať, navrhnúť zbavenie talára za to, čo robí, a bolo by to adekvátne. A tým skončí. Potvrdzuje to, že som ako minister spravodlivosti správne navrhoval zrušiť špeciálny súd, lebo som to považoval za fašistický prvok v justícii. Taká bola aj koaličná dohoda, keď sa stretol Vladimír Mečiar, Ján Slota, Robert Fico a Mečiar ma navrhol ako odborníka na post ministra spravodlivosti. Súhlasil som, ale mal som dve podmienky: musí - sa zrušiť špeciálny súd a štátny tajomník musí byť sudca.

 

Aj teraz si myslíte, že špeciálny súd by sa mal zrušiť? 

 

Samozrejme. Vtedy sa mi to nepodarilo, lebo Fico nedodržal slovo. Keď Mečiar niečo povedal, platilo to, ale Fico nedržal slovo. Paradoxnéje, že špeciálnu prokuratúru napokon pochová Lipšic. Tým, že vstúpil do jej čela ako advokát, bude hrobárom špeciálnej prokuratúry, pretože tam je veľké množstvo káuz, v ktorých vystupoval ako advokát buď obžalovaného, alebo poškodeného. Čiže tie kauzy nemôžu byť pod jeho monokraciou. Platí to pre celý úrad, aj pre jeho podriadených. Nie je to ako na súde, kde je jeden senát od druhého nezávislý. A keď on niečo komentoval – a on často komentuje kauzy aj očakávané výsledky – musia byť vyňaté z kompetencie špeciálnej prokuratúry. Aktuálny konflikt so Žilinkom nemôže skončiť inak ako Lipšicovým odchodom. Buď odíde sám, alebo ho budú disciplinárne stíhať, pozbavia ho funkcie prokurátora. Musia ho stíhať, lebo prokurátor nesmie komentovať živé kauzy. Žilinka mu to jasne odkázal. 

 

A neobráti sa to všetko napokon proti generálnemu prokurátorovi Žilinkovi? 

 

Nie, to treba len vedieť čítať. Je nesporné, že Lipšic je agent americkej CIA. Keby nebol agentom, nešiel by podporovať fašistov do Kyjeva, odhliadnuc od toho, čo robí na Slovensku. Podporovať fašistov na Majdane išli iba tí, ktorí to mali nariadené. Boli na Majdane, kde strieľali do ľudí najatí snajperi. Ale Lipšic je už pre Američanov nepoužiteľný! Je za ním toľko nezákonností, že aj pre nich je to už nepríjemné. Američania mu už dali jasný signál, keď chcel ísť kandidovať na generálneho prokurátora. Vtedy dostal odkaz od hovorkyne amerického veľvyslanectva Zuzany Čaputovej, že ho ako „neprokurátora“ nevymenuje za generálneho prokurátora. Je jasné, že je odpísaný, hoci sám si myslí, že ešte bude mútiť vodu, Mýli sa. Nakoniec ho aj budú trestne stíhať za nezákonnú previerku NBÚ. Previerku dostal vďaka Milanovi Krajniakovi a Romanovi Konečnému z NBÚ. Nemal právo dostať ju. Štátny orgán musí mať bezpečnostný projekt, a keď ho chce preniesť na súkromníka, súkromník– vdanom prípade advokát Lipšic– by musel dať žiadosť o previerku. A on žiadosť nedal, lebo keby dal, NBÚ by musel preverovať aj jeho sexuálne kauzy, napríklad Zsuzsová a iné, pre možnú vydierateľnosť. A to sa nestalo, preto vymysleli systém, že o previerku žiadal minister Krajniak. A bez toho, aby Lipšica preverovali, mu previerku dali. Čiže Krajniak a Konečný spáchali trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa. V rozpore so zákonom jeden žiadal a druhý ju dal. A obidvoch na to naviedol Lipšic. Lipšica budú napokon trestne stíhať, to je iba otázka času. Lipšic osobne motivovaným podvodom „znevierohodnil“ Američanom kredibilitu NBÚ, na ktorej im kvôli NATO veľmi záleží. 

 

Čo si myslíte o podmienkach kolúznej väzby po kozmetických úpravách ministerky Kolikovej?

 

Kolúzna väzba nemá byť nástrojom mučenia, ani prostriedkom na vynútenie priznania. Problém je v spolitizovaní vyšetrovateľov, prokurátorov a dokonca aj sudcov, ktorí navrhujú a berú do väzby z kolúznych dôvodov aj obvinených, kde ju neodôvodňujú konkrétne skutočnosti. Skutočnosti, ktoré by nasvedčovali, že obvinený bude ovplyvňovať svedkov, spoluobvinených, znalcov, vyrábať dôkazy... Keď takáto konkrétna skutočnosť neexistuje, vyšetrovateľ, ale ani prokurátor nemôže navrhovať kolúznu väzbu. Problém je v justičných persónach, ako vyhodnocujú konkrétnu skutočnosť. Keď treba vypočuť nejakých svedkov, a následne ich vypočuli alebo ich do dvoch mesiacov nevypočuli, konkrétna skutočnosť padá. 

 

Možno sudcu alebo vyšetrovateľa potrestať, ak to takto nie je? 

 

Samozrejme, že možno. Keď rozhodol v rozpore s tým, o čom hovoríme. V štádiu predsúdneho konania platí zásada dominuslitis. Kto disponuje sporom? Keď prokurátor vidí, že tu nie sú konkrétne skutočnosti, musí rozhodnúť, že obvineného prepúšťa z väzby ihneď, čiže nemusí to ani trvať päť mesiacov. Keď napr. zámerne alebo z nedbanlivosti nevypočul konkrétnych svedkov, účelová väzba nemá ďalej opodstatnenie. Je to neprípustné len na to, aby sa obvinený priznal. Teraz sa využíva kolúzna väzba často na donútenie k priznaniu. Kto sa prizná, ide von, kto sa neprizná, ostáva vo väzbe. Lenže toto nie je cieľom kolúznej väzby, to je hrubá dehonestácia jej inštitútu. Toto je čisto politická potreba a, žiaľ, robia to aj sudcovia, ktorých by som nepustil ani hrať sa na pieskovisko, ale nechcem nikoho urážať. 

 

Ako vidíte kauzu Pčolinský? 

 

Tvrdím, že bývalý šéf SIS Pčolinský je vo väzbe nezákonne. Nemám mu prečo fandiť, nemali sme dobré vzťahy, bol v personálnom spolku s Lipšicom ako vedúci jeho ministerskej kancelárie a atakovali ma ako predsedu súdu neprípustným spôsobom. Politicky. Nemôžem mať k nemu pozitívny vzťah, ale ako sudca nemôžem mať k nemu ani negatívny vzťah. Som sudca, musím zachovávať nestrannosť a objektivitu aj voči stonásobnému vrahovi. Lebo keď to sudca urobí raz, bude to robiť neskôr aj voči nevinným ľuďom. Na čom je postavená nezákonnosť jeho väzby? Dozorujúci prokurátor Peter Kysel v rozhovore pre portál postoj.sk hovoril o kajúcnikoch a o Pčolinskom. V tom rozhovore sa priznal, že ako dozorujúci prokurátor spoločne s vyšetrovateľom spolupracovali od vznesenia obvinenia, ešte sa chválil, ako pekne sa im to podarilo a dostali ho do väzby. Potom bola otázka redaktora, ako konkrétne, a on povedal, že sa radili. Dag Daniš, Lipšicov obdivovateľ, sa spýtal, kde sa radili, či sa nebáli, že ich niekto bude odpočúvať a prenikne to von? Kysel povedal, že mali osobitnú miestnosť, kde sa radili. 

 

Pozrite si trestný poriadok. V ňom je osobitné ustanovenie, ktoré upravuje procesné postavenie dozorujúceho prokurátora vo vzťahu k vyšetrovateľovi. Prokurátor sa s ním ani nesmie stretnúť. Nesmú spolu formulovať obvinenie. Viete si predstaviť, že ako sudca pôjdem s prokurátorom na večeru a tam sa dohodneme, aké bude dávať otázky? A aké dám obžalovanému ja? To ustanovenie je jednoznačné. Komunikácia medzi nimi sa realizuje písomne. Toto je o hierarchii trestného konania. Keď to vyšlo najavo, Pčolinského mali okamžite prepustiť z väzby, pretože už ani na tejto nezákonnosti nemôže byť väzba postavená. Za toto zasa zaplatíme veľa peňazí. Čudujem sa, že Žilinka do toho ešte nezasiahol. Neverím, že advokáti to neuplatňujú. 

 

A čo poviete ku kauze Lučanský? Dozvieme sa niekedy pravdu? 

 

Kým tu bude táto vládna garnitúra, určite sa to teraz nevyšetrí. Čudujem sa aj opozičným poslancom, že niektorí išli do komisie na vyšetrovanie samovraždy. Veď oni robili štafáž Kolíkovej. Bola to politická komisia a tá nemá priestor na existenciu v trestnom konaní – ani nesmie mať. Už to bolo účelové a nenormálne, že komisia mala názov Komisia na vyšetrenie samovraždy, a nemala k dispozícii zdravotnú dokumentáciu. Pobavil som sa, keď komisia ukončila činnosť a v médiách jednoznačne zaznelo, že samovražda. Bez nahliadnutia do zdravotnej dokumentácie. Viete si predstaviť, že by som k obyčajnej krčmovej bitke nedostal do trestného spisu zdravotnú dokumentáciu? Podľa čoho by som vyhodnotil dôsledky atď.? Veľmi smiešna komisia. Ale Kolíková môže mať účasť na samovražde. Bez najmenších pochybností ju jedného dňa za toto budú trestne stíhať. Hneď od začiatku, keď boli rôzne podozrenia na samovražedné sklony, bola povinná zabezpečiť vyňatie železnej postele a nasadiť 24-hodinové sledovanie cely. Je to vsúlade s ochranou ľudských práv, lebo keď na seba narazí právo na život a právo na súkromie, právo na život má prioritu. Takže je podozrivá minimálne z účasti na samovražde. A to je osobitný trestný čin, nie je vylúčená ani účasť na vražde. Raz sa to preverí.

 

Myslíte si, že keď sa zmení vláda, nastane revanš, zatýkanie a toto isté bude pokračovať?

 

Tu nemôže ísť o revanš, ale o nástup právneho štátu. Nemôžete budovať materiálny právny štát, ak zjavné trestné činy nebudú potrestané. Nie je možné budovať architektúru spravodlivosti bez toho, aby sa jasne dalo najavo, že nastúpila trestnoprávna aj hmotno-právna zodpovednosť za škody. Lebo v opačnom prípade by svojvôľa pokračovala. Lipšica, Krajniaka, Kolíkovú a ďalších konkrétnych páchateľov trestných činov treba brať na trestnoprávnu zodpovednosť, ale nie na základe výpovedí politických kajúcnikov z povolania, ale na základe nespochybniteľných dôkazov.

 

Necítite sa byť niekedy úplne bezmocný voči valiacemu sa zlu a nespravodlivosti?

 

Mnohokrát bývam vytočený až do nepríčetna, o tom by mohla rozprávať moja manželka a deti. Akákoľvek nezákonnosť ma vždy vyvedie z miery. Často si myslím, že už ma nič nemôže prekvapiť, ale keď si už myslím, že túto hranicu už fakt nemožno prekročiť, prekvapia ma ešte viac. Táto garnitúra prekračuje všetky hranice slušnosti a práva. Naposledy Kočner, Diana Santusová, Kovařík... Veď to je grázel na čele policajného zboru. Akú môžu mať slušní policajti motiváciu dodržiavať zákon a chytať páchateľov, keď policajný prezident tým najväčším pomáha unikať v priamom prenose? Keby nešlo o Kočnera, o nijakých motákoch by sa nepojednávalo, veď on je už vinej kauze odsúdený na devätnásť rokov. Ide o neúčelné trestné konanie. Zbytočná záťaž súdu. Je toho veľa, každý deň niečo. Santusovú chceli hnať na detektor lži, čo vôbec nie je dôkaz, a konala zákonne, čo konštatoval dozorujúci prokurátor. Kovařík a Mikulec sa asi zbláznili. 

 

Vidíte nejaké svetielko na konci tunela, keď sa nám už celé leto vyhrážajú ťažkou jeseňou? Vytvárajú občanov druhej kategórie, obmedzujú naše práva a slobody, klamú nás. 

 

Je to celé hlúposť. Viete, že vás voktóbri bude bolieť koleno? Ja nie. Ale oni vedia, že bude tretia vlna. Celý Covid-19 je jedno super politické divadlo, jeden megapodvod. Politická choroba, ktorá má upútať pozornosť, aby bolo menej zjavné preformátovanie sveta, ktoré sa deje v pozadí. Okrem iného ide o zlikvidovanie malých, stredných podnikateľov a zvýšenie ziskov úzkej skupiny oligarchov. A aj zlikvidovanie malých národných štátov. A o biznis à la drogy. Keď vám dávajú zadarmo prvú, druhú – a prišla delta, tak aj tretiu – dávku vakcíny. Presne ako keď chcú díleri získať narkomana. Prvé tri dávky má zadarmo, ostatné si do konca života platí. Ako sa budú môcť neočkovaní brániť? Aký je úmysel tých, ktorí šíria vakcináciu? Úprimný? Ide im o naše zdravie? Za tridsať rokov zlikvidovali zdravotný systém a teraz kričia, že nám chcú zachraňovať životy. Veríte im? Pritom lieky na cukrovku, rakovinu, srdcovocievne ochorenia vám zadarmo nedajú. Tam sa o váš život neboja. Čo je to za farizejstvo? Namiesto toho, aby pripravili nemocnice, dávajú milióny na očkovaciu reklamnú kampaň. Štát platí z našich daní reklamu produkcie súkromných farmaceutických firiem a znižuje počty lekárov a sestier. Rušia oddelenia, ale majú úprimný strach o naše zdravie.

 

A čo my, neočkovaní? 

 

Zatiaľ nemáte právnu povinnosť testovať sa, nosiť rúško, ísť do karantény. Nemáte ani právnu povinnosť očkovať sa. Moju právnu analýzu nájdete na internete. Vytváranie právneho chaosu v dnešnej dobe je zámer. Neustále pribúdajúce a meniace sa zákony spôsobujú, že len málokto sa v práve vyzná. Celá EÚ to robí úmyselne. Takto sa zavádza chaos do právneho poriadku a postupne sa obmedzuje prístup bežných občanov k súdu. Zámerne sa znižuje schopnosť ľudí brániť sa.