Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Všetkých považujú za Američanov – Dušan D. Kerný
Gubernátor Odesy o Ukrajine: zahraniční poradcovia nič neriešia
Ukrajinu kvári na plné obrátky kríza. Pozornosť sa však v uplynulých dňoch sústredila na vyriešenie vládnej krízy, odstúpenie predsedu vlády Jaceňuka, ktorého presadila diplomacia USA, práve tak vypadla Američanka z kresla ministersky financií. a nástup nového a najmladšieho predsedu vlády na Ukrajine Hrojsnama. Považuje sa za favorita prezidenta Porošenka, vo Vynyci, kde bol úspešným primátorom je o. i. časť čokoládovní impéria oligarchu Porošenka. Ten je jediným prezidentom v Európe, ktorý je priamo spomínaný v škandále tzv. Panama papers. Nový predseda vlády bude mať neľahkú prácu, komentátori sa sústredili na problémy Ukrajiny, len malá časť izraelskej a zahraničnej tlače dala do titulkov oznam že Hrojsman je prvým židovským predsedom vlády v tomto štáte.
Po prvý raz sa v ére samostatného Slovenska pre nejaký cudzí štát začali hľadať ministri v Bratislave, ale napokon nový predseda vlády vymenoval Mikloša za šéfa poradcovského zboru. Mikloš je totiž zárukou kontinuity, lebo bol poradcom dvoch ministrov, ktorých presadila pred dvomi rokmi diplomacia US. A obaja z vlády po dvoch rokoch jej mimoriadnych neúspechov vypadli. Zahraniční poradcovia, to nie je na Ukrajine to nie je nič výnimočné. Osobitne v poslednom čase čo sa týka vojenských poradcov. Jedným z „cudzincov“ je aj bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili. Prišiel sem rovno ako gubernátor Odesy, menoval ho prezident Porošenko.
Nemožnosť budovať štát
Podľa slov bývalého gruzínskeho prezidenta pre reportéra moskovskej Novoj Gazety však „zahraniční poradcovia v dnešnej ukrajinskej realite jestvujú nie preto, aby problémy riešili, ale aby sa problémy zachovali“. Hlavným problémom Ukrajiny je skutočnosť, že štát samotný sa nemôže vlastne vytvoriť, sformovať pretože korupcia je taká veľká. Pokiaľ ide o funkciu gubernátora je Saakašvili skeptický: gubernátorov možno na Ukrajine vymieňať každý deň, nikto to ani nezbadá, nikto to ani nepocíti, gubernátori nemajú rozpočet, nemajú páky, gubernátori na Ukrajine nič neriešia. Preto treba meniť celý politický systém.
Korupcia dvojakého druhu
Na Ukrajine vládne korupcia dvojakého druhu. Rozkrádajú štátne podniky. Podľa Saakašviliho je to okolo päť miliárd dolárov ročne. Teda je to korupcia prostredníctvom štátnych podnikov. A potom je to, čo nazýva každodennou korupciou. Každý deň niekto oberá ľudí o peniaze. Každý deň úradníci, funkcionári škodia. Plodia nadmernú reguláciu. Vytvárajú nepotrebné zákony, nariadenia, ktoré využívajú, aby ľudom sťažovali každodenný život.
Posadiť aspoň dvadsiatich
Netreba vládu silnej ruky, netreba, aby tu bola silná osobnosť, stačí ak tu bude diktatúra práva. Treba vytvoriť silné antikorupčné orgány, ktoré by všetkých donútili rešpektovať zákon. A keď nebudú, treba ich posadiť do väzenia.
Prezident Porošenko by mal zobrať do rúk tú moc, ktorá mu vyplýva z ústavy. Úlohu garanta zákonnosti. Nemá sa venovať prkotinám, drobnému manažmentu udalostí, nejakému mikromanažmentu. Jednoducho treba vytvoriť antikorupčný orgán a kto nebude dodržiavať vopred oznámené jasné a priezračné pravidlá, toho treba posadiť. Stačí ak na Ukrajine posadí do väzenia okolo dvadsať ľudí. Pravda dvadsať významných, znakových.
Redaktor Novoj Gazety Pavol Kanygin sa spýtal M. Saakšviliho, či bolo tak naliehavo nevyhnutné dobíjať vo februári 2014 bývalého prezidenta Viktora Janukoviča, keď už súhlasil s predčasnými voľbami. Odpoveď bola, že by sa nedalo nič urobiť, ak by zostal do predčasných volieb v úrade. A to najmä kvôli ukrajinskej skorumpovanosti. Kvôli tomu, že celá rodina bývalého prezidenta Janukoviča bola tak previazaná s celou ukrajinskou elitou, že by sa nedalo nič zmeniť. Na Ukrajine sa riadili zásadou, že ak ty budeš pri moci a necháš ma na pokoji. Takže keď sa to zmení a ja budem pri moci, nechám na pokoji teba.
Dôvodom nebola dohoda s EÚ
Vôbec nešlo o to, že Janukovič nepodpísal na samite EÚ vo Vilniuse asociačnú dohodu s Európskou úniou. Vôbec nie. Išlo o tú korupčnú previazanosť. A to sa týka aj terajšej moci, tá stráca autoritu kvôli tomu istému. Elita je tu navzájom popreplietaná. Celé hnutie Majdan nedosiahlo to hlavné čo chcelo. A hlavným cieľom bola zmena politickej elity. Ona sama, táto elita, nie je schopná zmeny. Dnešná politická elita sa dopúšťa tej istej chyby akú urobila oranžová revolúcia a po nej prezident Janukovič. Všetci predpokladajú, že sa im všetko prepečie. Myslia si, že stačí len ak budú imitovať proces zmien a ľudia im do zožerú.
Ukrajinci veľmi dobre vedia robiť revolúcie, ale nezaškodilo by, keby sa naučili vytvoriť si a riadiť vlastný štát. Čo je teraz hlavné? Nedopustiť, aby sa situácia vrátila späť, aby sa obnovil ten systém, čo bol po oranžovej revolúcii. Inak nastane radikalizácia. Tá však najmenej ešte jeden rok nehrozí. Nás všetkých, aj keď som Gruzínec, považujú za Američanov, tak vnímajú všetkých cudzincov. Ukrajinci si však budú musieť veci vyriešiť sami, zahraniční poradcovia sú tu nie preto, aby problémy riešili, ale aby ich neriešili, aby pretrvali, povedal o. i. M. Saakašvili.